توضیحات شهرداری تهران در مورد مرتفع سازی در اطراف ساختمان مجلس

میرخانی در خصوص ارتفاع بیش از حد مجاز ساختمان‌های مجلس که بر خلاف ضوابط میراثی ساخته شده‌اند، توضیحاتی داد.

میرخانی مسئول طرح تفصیلی منطقه ۱۲ شهرداری تهران در با اشاره به احداث ساختمان‌های جدید مجلس در ضلع جنوبی آن که ضوابط مربوط به ارتفاع و نما در آن‌ها رعایت نشده است، گفت: این ساختمان‌ها شامل طرح توسعه مجلس هستند و زیر نظر مجلس شورای اسلامی احداث شده‌اند.

او با بیان اینکه برای ساخت این بناها مصوبه کمیسیون ماده ۵ اخذ شده است، افزود: علاوه بر این در ابتدا هم مصوبه مجلس اجازه شروع به کار این پروژه را صادر کرد.

مسئول طرح تفصیلی منطقه ۱۲ شهرداری تهران گفت: در حال حاضر طرح توسعه مجلس در شورای عالی شهرسازی در حال بررسی است.

میرخانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بناهای محدوده میدان بهارستان طبق قانون دارای محدودیت ارتفاع هستند و این ساختمان‌ها با چه مجوزی بیش از حد ارتفاع مجاز ساخته شده‌اند؟ تصریح کرد: محدودیت ارتفاع برای ساختمان‌های دیگر است و ساختمان‌های مجلس باید به قدری بلند باشند که نقطه دید به مجلس را کور کنند.

مسئول طرح تفصیلی منطقه ۱۲ شهرداری تهران در خصوص آثار ساختمان‌های بلندمرتبه مجلس بر بافت تاریخی محدوده آن گفت: وقتی یک ساختمان با رده امنیتی بالا در آن محدوده بنا می‌شود، دیگر اهمیتش از بافت تاریخی بالاتر است و شورای عالی امنیت ملی کشور هم تشخیص داده که تأمین امنیت ساختمان‌های مجلس مهم‌تر از حفظ حریم بافت‌های تاریخی محدوده آن است.