فراخوان سومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری

فراخوان سومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری

شیراز- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از برگزاری سومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان فارس با نگاه ویژه به سیل فروردین ماه شیراز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد فارس، صابر سهرابی، گفت: این جشنواره در دو بخش «حرفه ای» و «ویژه» برگزار می‌شود و کلیه روزنامه نگاران، خبرنگاران، نویسندگان و عکاسان خبری رسانه‌های دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانند در آن مشارکت داشته باشند.

وی در تشریح اهداف این جشنواره عنوان کرد: سومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان فارس با هدف هم افزایی ظرفیت‌های رسانه‌ای، بررسی آسیب‌ها و چالش‌های مهم استان در رسانه‌ها، ارائه راهکار برای آسیب‌ها و مشکلات موجود، بیان ظرفیت‌ها و جریان سازی رسانه‌ای به منظور ایجاد ارتباط موثر میان مردم و مسئولان توسط خانه مطبوعات و رسانه‌های فارس با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان برگزار می‌شود.

به گفته دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس، بخش حرفه‌ای جشنواره، پذیرای آثار روزنامه نگاران، خبرنگاران، نویسندگان و عکاسان خبری در قالب «سرمقاله و یادداشت»، «مصاحبه»، «گزارش»، «خبر»، «تیتر»، «طراحی و صفحه آرایی» و «عکس» خواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در تشریح موضوعات مورد پذیرش «بخش ویژه» این دوره از جشنواره نیز گفت: «سیل فروردین ماه شیراز»، «شعار سال»، «٤٠ سالگی انقلاب و تبیین پیشرفت‌ها و آسیب‌ها برای تحقق گام دوم»، «شناسایی و تبیین آسیب‌های اجتماعی و بیان راهکار»، «معرفی ظرفیت‌های مغفول مانده استان فارس» و «نقش رسانه‌ها در توسعه یا عدم توسعه استان با تکیه بر روزنامه نگاری توسعه گرا» از جمله موضوعاتی است که علاقه مندان می‌توانند در قالب‌های «سرمقاله و یادداشت»، «مصاحبه»، «گزارش» و «عکس» نسبت به ارسال آثار خود دراین بخش اقدام کنند.

سهرابی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح شرایط و ضوابط شرکت در این جشنواره پرداخت و گفت: کلیه روزنامه نگاران، خبرنگاران، نویسندگان و عکاسان خبری رسانه‌های دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانند حداکثر در سه قالب روزنامه نگارانه با ٢ اثر در بخش حرفه‌ای و حداکثر با ٢ اثر در بخش ویژه رقابت کنند.

وی با بیان اینکه در بخش ویژه، در هر زمینه پیشنهادی تنها یک برگزیده معرفی خواهد شد، گفت: آثار ارسالی باید از تاریخ اول خرداد سال ١٣٩٧ لغایت سی ام مهرماه سال ٩٨ در یکی از رسانه‌های مکتوب، پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌های دارای مجوز استان فارس منتشر شده باشند.

به گفته سهرابی، بارگزاری آثار از طریق سامانه متمرکز جشنواره‌های رسانه‌های سراسر کشور به آدرس pressfestival.ir و حداکثر تا تاریخ اول آبان ماه سال جاری امکان پذیر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با بیان اینکه تاریخ بارگزاری و ارسال آثار تمدید نخواهد شد، ادامه داد: پس از انجام داوری‌ها و مشخص شدن نتایج، مراسم اختتامیه جشنواره آخر آذرماه سال ٩٨ برگزار می‌شود.

سهرابی از عدم پذیرش آثار و مطالب بدون امضا و با امضای مستعار توسط دبیرخانه جشنواره خبر داد و افزود: در صورت کسب یکی از رتبه‌های برتر توسط شرکت کنندگان، ارسال عین مطبوعات یا کپی برابر با اصل آن به دفتر خانه مطبوعات و رسانه‌های استان الزامی است.

وی در ادامه بیان کرد: مطالب مربوط به رسانه‌های لغو مجوز شده، فاقد مجوز و همچنین بولتن‌های داخلی ادارات امکان شرکت در جشنواره را نخواهند داشت، همچنین مطالب غیرمحلی و غیر استانی مندرج در نشریات از دور رقابت در این جشنواره حذف خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، ویژه نامه‌های استانی روزنامه‌های کثیرالانتشار نمی‌توانند در جشنواره مطبوعات فارس شرکت کنند.