مرز خسروی هنوز باز نشده است؛ در انتظار اعلام رسمی عراق

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت: در حال حاضر توافق‌های لازم با دولت عراق صورت گرفته ولی به دلیل ایجاد زیرساخت‌ها مرز خسروی هنوز بازگشایی نشده است.

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در جلسه ستاد اربعین حسینی اظهار داشت: بیش از یک صد هزار نفر ایرانی در حوزه اربعین خدمات رسانی می‌کنند.

وی ادامه داد: موضوع مدیریت عملیات اربعین کار کوچکی نیست و مشمول یک کار جمعی بین مردم ایران و مردم عراق است.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور افزود: ستاد اربعین با حضور دستگاه‌های مرتبط تلاش دارد ایرادات کمتر شود و بتوانیم خدمات بهتری را ارائه دهیم.

ذوالفقاری گفت: ۸۰ هزار نفر سالانه به حج تمتع اعزام می‌شوند و این در حالی است که کاروان تشکیل می‌شود و وظایف تقسیم شده است.

وی گفت:‌ولی در حوزه اربعین کسی نمی‌تواند اعلام کند که امسال چند میلیون نفر در این مراسم شرکت می‌کنند و ما تجربه ۲ و نیم میلیون نفر عازم اربعین را در سال ۹۶ داریم و در حال حاضر نمی‌دانیم که زوار اربعین حسینی در چه بازده زمانی حرکت می‌کنند و از عراق بازمی‌گردند و حتی چقدر با این کشور آشنایی دارند.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور بیان داشت: برای این کار بزرگ باید همه دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی پای کار باشند و به همین میزان هم باید ساماندهی اتفاق بیفتد.

ذوالفقاری بیان داشت:‌دبیرخانه ستاد اربعین حسینی ظرف یک هفته جلسات تخصصی را برگزار می‌کند و پیشنهادات را مورد بررسی قرار می‌دهد و نتیجه آن اعلام خواهد شد.

وی افزود: ما بسته آموزشی را تهیه کرده‌ایم و این بسته‌ها می‌تواند یکی از کارهای بزرگ ستاد اربعین باشد و در طول یک هفته دستگاه‌هایی که بیشترین فعالیت را داشته‌اند معرفی می‌کنیم.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور بیان داشت: ما نیازهای عراق را از لحاظ امکاناتی و اعتباری مورد بررسی قرار داده‌ایم و ما به لحاظ قانونی و ساختاری نمی‌توانیم جداگانه از ظرفیت‌های خودمان استفاده کنیم و از کانال ستاد اربعین عراق خدمات لازم ارائه می‌شود.

ذوالفقاری گفت:‌صدا و سیما فرمانده بخش آموزش و تبلیغات است و باید در حوزه بهداشت و درمان و تبلیغات از هم اکنون کار آموزشی را آغاز کند و هر دستگاهی مسئول کمیته خاصی است که در وظایفی که اشراف دارند باید مصاحبه کنند.

وی گفت:‌نباید مسئولین مصاحبه‌هایی انجام دهند که جزو وظایف آنها نیست و قطعا در این خصوص تذکرات لازم داده خواهد شد چرا که در سال‌های گذشته مشاهده کردیم برخی دوستان در حوزه‌هایی مصاحبه کردند که در آن زمینه مسئولیتی نداشتند.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور درباره بازگشایی مرز خسروی گفت: ایران و عراق در این خصوص به توافق رسیدند ولی این مرز هنوز بازگشایی نشده چرا که نیاز به یکسری زیرساخت‌ها و آماده سازی دارند اما اصل توافق صورت گرفته و ما منتظر اعلام رسمی عراق در این خصوص هستیم و قطعا در کوتاه ترین زمان ممکن شاهد بازگشایی مرز خسروی خواهیم بود.

ذوالفقاری گفت: ما از اول محرم لغو روادید را داشته‌ایم ولی این به معنای خدمات دهی اربعین از اول محرم نیست. خدمات دهی اربعین از ۱۳ مهر ماه تا ۳۰ مهر ماه در مرزهای ایران، انجام می‌شود و راه اندازی موکب‌های اربعین در داخل خاک عراق از ۱۶ مهر تا ۲۷ مهر خدمات لازم را خواهند داد.

وی بیان داشت: ما پیشنهاد می‌دهیم کاهش نرخ مکالمات نیز که کشور عراق سالهای قبل آن را انجام داده هم اکنون آن را انجام دهد.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور افزود:‌توافقی بین وزارت بهداشت ایران و عراق در خصوص ارائه خدمات بهداشتی مطرح شده و امیدواریم زودتر به سرانجام برسد.

ذوالفقاری به موضوع بیمه زوار حسینی اشاره کرد و گفت: شرکت‌های بیمه‌ای خدماتی را به زائران ارائه می‌دهند و اگر خدای نکرده امسال نیاز به حمل جنازه فوتی یا تصادفی باشد شرکت‌های بیمه گذار عهده‌دار شده‌اند از نقطه حادثه تا منزل این اشخاص را منتقل کنند.

وی گفت: ۱۲۴ میلیارد تومان برای اربعین حسینی موافقت شده است تا در حوزه زیرساخت‌های داخلی ایران هزینه شود که ۵۰ درصد آن به استانداران مربوطه اختصاص یافته است.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور بیان داشت:‌سال گذشته ۱۱ میلیارد تومان نیروهای مسلح در بخش بهداشت و درمان برای اربعین هزینه کردند.

ذوالفقاری افزود: از سال گذشته که اربعین تمام شد بدون وقفه اقداماتی برای اربعین امسال در نظر گرفته شد و جلسات آن نیز برگزار شد. عزم ما در ایران و دولت عراق این است که هر چقدر بتوانیم اقداماتی انجام دهیم مشکلات ایران و عراق کاسته شود.