سینمای ایران ظرفیت جذب 85 میلیون مخاطب را دارد

تهران - ایرنا - تهیه کننده فیلم سینمایی «چهارشنبه سوری» گفت: سینمای کشور با تامین و بهبود زیرساخت ها، قابلیت جذب 85 میلیون مخاطب را دارد.

سینمای ایران ظرفیت جذب 85 میلیون مخاطب را دارد
سینمای ایران ظرفیت جذب 85 میلیون مخاطب را دارد

سیدجمال ساداتیان روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا درباره استقبال مردم از سینماها در سال جاری نسبت به سال گذشته و دلایل رونق گیشه افزود: مردم ایران همواره نشان داده اند که سینما را دوست دارند و از فیلم‌های جدید سینما در حد متوسط نیز استقبال می کنند.

وی با بیان اینکه در زیرساخت‌ها مشکلات فراوانی داریم، تصریح کرد: اگر به لحاظ سخت افزاری و ساخت سالن سینما شرایط بهتر شود، شک نکنید که رونق بیش از اینها به سینما باز خواهد گشت و مردم از فیلم های به نمایش درآمده در سینماها استقبال خواهند کرد.

تهیه کننده فیلم سینمایی «به رنگ ارغوان» ادامه داد: اگر شرایطی فراهم شود که مردم سالی یک بار سینما بروند، 85 میلیون مخاطب سینما خواهد داشت و اگر این شرایط به سالی دو بار تبدیل شود مخاطبان سینما 170 میلیون نفر خواهد شد که دور از دسترس نیست اما نیاز به تامین و بهبود زیرساخت ها دارد.

ساداتیان گفت: اکنون 80 میلیارد تومان فروش سینما در سال است که با قیمت بلیت 10 هزار تومان یعنی تقریباً هشت میلیون از مردم در سال به سینما می روند و این یعنی 20 درصد مردم ایران سینما می‌روند. هر چند تعداد سینما روها نسبت به گذشته خیلی بهتر شده اما باز هم تا شرایط مطلوب فاصله دارد.

وی با بیان اینکه ساخت فیلم در حوزه های مختلف و جذب سلیقه های گوناگون مردم نیز تاثیرات مثبتی در رونق سینما خواهد داشت، اظهار داشت: مردم با سلیقه های مختلف تصمیم به سینما رفتن می گیرند بنابراین اگر فیلم مورد علاقه آنها ساخته شود حتما استقبال می کنند.

تهیه کننده فیلم سینمایی «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» افزود: یکی از دلایل رونق پردیس های سینمایی که چند سالی است راه اندازی شده اند همین موضوع است. پردیس ها با داشتن بین 3 تا 14 سالن تقریبا بخش زیادی از فیلم های اکران شده را همزمان نمایش می دهند و باعث می شود خانواده ها در یک فضای فرهنگی با تعداد بسیاری از فیلم های اکران شده در یک محل مواجه شوند.

ساداتیان تاکید کرد: پردیس های سینمایی که در مجموعه های تجاری مختلف تاسیس شده اند یک تجربه موفق است که باید در کل کشور و نقاط مختلف تهران ساخته شود تا علاوه بر اینکه فضای مناسب تجاری در آن وجود دارد به لحاظ فرهنگی نیز به زیر ساخت های سینما کمک می کند.

وی همچنین اطلاع رسانی و تبلیغ را یکی دیگر از راه های رونق سینما عنوان کرد و گفت: متاسفانه در ایران تبلیغ بسیار گران است. بیلبوردهای خیابانی نیاز به هزینه بالا دارد و تیزرهای تلویزیونی هم به دلیل محدودیت های مختلف کمتر پخش و یا جذاب از آب در می آیند.

ساداتیان خاطرنشان کرد: هر چند استقبال از سینما طی چند سال اخیر هر ساله بهتر شده اما معتقدم تا ایده‌آل فاصله داریم و همه اینها منوط به گسترش زیرساخت ها، ارزان شدن تبلیغات و تولید فیلم در ژانرهای مختلف دارد.

گزارش مشکل
سینماییرونق