معظل اضافه وزن دام‌ها در زمان عرضه/ انگیزه افزایش وزن دام ها برای سود بیشتر

افزایش قیمت دام در مدت اخیر عدم عرضه دام از سوی برخی از دام داران را به همراه داشته از طرفی انگیزه افزایش وزن دام‌ها در راستای سود بیشتر برای عده‌ای سودجو فراهم شده که حاصل آن دام‌های با وزن غیر ایده آل و چربی بسیار بوده که خریداری هم ندارد.

خبرگزاری میزان- افزایش قیمت دام در مدت اخیر عدم عرضه دام از سوی برخی از دام داران را به همراه داشته از طرفی انگیزه افزایش وزن دام‌ها در راستای سود بیشتر برای عده‌ای سودجو فراهم شده که حاصل آن دام‌های با وزن غیر ایده آل و چربی بسیار بوده که خریداری هم ندارد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، هرساله در برخی از مناسبت‌های از جمله روز عرفه، عید قربان، دهه محرم و اربعین خرید و فروش دام زنده با رونق زیادی روبرو می‌شود از این رو راه برای سودجویی عده‌ای نیز فراهم می‌شود.

افزایش قیمت دام در مدت اخیر باعث شده تا فروشندگان با انگیزه کسب درآمد بیشتر دست به پروار کردن گوسفندان خود بزنند و گوسفندان با وزن بالا را عرضه کنند.

این درحالی است که با افزایش قیمت دام بیشتر افراد متقاضی خرید گوسفندان با وزن ایده آل هستند، ولی فروشندگان در ماه‌های اخیر با پروار کردن دام‌های خود مشکلاتی را برای خریداران دام ایجاد کرده اند.

با این حال برخی افراد که مجبور به خرید دام و ذبح آن در عید قربان هستند ممکن است با ترفند برخی از عرضه کنندگان دام هزینه بیشتری را متحمل شوند.

در همین راستا علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی در گفتگو با خبرگزاری میزان در خصوص عرضه دام‌های با وزن بالا در بازار گفت: دامی که امسال پا به عرصه وجود گذاشته هنوز برای پروار شدن زمان دارد در این بین برخی دامدارن در زمان پروار بندی دام‌ها با دادن خوراک مازاد معمولا دام‌های درشت و چربی دار را پرورش می‌دهند، اما این دام‌ها نمی‌تواند جذب بازار تهران شود.

وی افزود: این دام به دلیل چربی بالا در بازار تهران مشتری ندارد و در مصارف صنعتی به کار برده می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی خاطرنشان کرد: در کنار استفاده صنعتی از این دام‌ها برخی برای زاد و ولد و نسل کشی نگهداری می‌شوند و معمولا امکان عرضه در بازار را ندارد.

ملکی با اشاره به ایداه آل بودن وزن دام‌ها در سال جاری گفت: با توجه به بارش‌ها مناسب دامدار‌ها با نگهداری دام‌های خود آن‌ها را با وزن ایده آل به فروش می‌رسانند که هم به نفع دامدار و ه به نفع خریدار است، اما در سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی دام‌های عرضه شده سبک وزن و کم گوشت بود که نارضایتی خریدار را به همراه داشته است.

وی در خصوص عدم عرضه دام از سوی دامداران در برخی از زمان‌های خاص گفت: در برخی از زمان‌ها با توجه به نزدیکی عید قربان، ورود حجاج، دهه محرم و اربعین انگیزه‌ای برای دام دار ایجاد می‌شود تا دام‌های خود را در شرایط خاص عرضه کنند.