تمایل ترکیه به خرید سوخو-۳۵ روسیه به جای اف-۳۵ آمریکا

ترکیه امکان خرید جنگنده‌های سوخو-۳۵ ساخت روسیه به جای خرید جنگنده‌های اف-۳۵ ساخت آمریکا را بررسی می‌کند.

ترکیه امکان خرید جنگنده‌های سوخو-۳۵ ساخت روسیه به جای خرید جنگنده‌های اف-۳۵ ساخت آمریکا را بررسی می‌کند.

تمایل ترکیه به خرید سوخو-۳۵ روسیه به جای اف-۳۵ آمریکا به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مقامات ترکیه از بررسی امکان خرید جنگنده‌های سوخو-۳۵ ساخت روسیه به جای خرید جنگنده‌های اف-۳۵ ساخت آمریکا خبر می‌دهند.

آمریکا تحویل جنگنده‌های نسل پنجم اف-۳۵ به ترکیه و همچنین آموزش خلبانان این کشور را به علت عدم انصراف آنکارا از خرید سامانه دفاع هوایی روسی اس-۴۰۰ لغو کرده است.

واشنگتن از ترکیه خواسته بود از خرید این سامانه دفاع هوایی ساخت روسیه انصراف بدهد و در عوض سامانه آمریکایی دفاع هوایی پاتریوت را تحویل بگیرد.

روزنامه ینی شفق ترکیه، اما اکنون گزارش می‌دهد مقامات ترکیه که مسئول خرید‌های تسلیحاتی این کشور هستند می‌خواهند پیشنهاد شرکت تسلیحاتی روس اوبورون اکسپورت (Rosoboronexport) را برای خرید سوخو-۳۵ بررسی کنند.

به این ترتیب مسئولان خرید‌های تسلیحاتی ترکیه از ریاست صنایع دفاعی ترکیه، فرماندهی نیروی هوایی ترکیه و دیگر نهاد‌های مرتبط خواسته اند ارزیابی خود را در خصوص پیشنهاد شرکت روسی تسلیم کنند.

این روزنامه ترکیه‌ای در ادامه می‌نویسد اگر پیشنهاد خرید جنگنده‌های روس پذیرفته شود، مذاکرات رسمی با مسکو در این باره به زودی شروع خواهد شد.

شرکت روس اوبورون اکسپورت روسیه به دنبال مطرح شدن گزارش‌هایی در خصوص تمایل آنکارا به خرید سوخو-۳۵ به جای جنگنده‌های آمریکایی اف-۳۵ به ترکیه پیشنهاد فروش این جنگنده را داد.

با وجود فشار‌های مستمر واشنگتن به آنکارا برای منصرف کردن ترکیه از خرید اس-۴۰۰ رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه حاضر به تسلیم در برابر فشار‌های کاخ سفید نشد و تاکید کرد پیشنهاد روسیه شرایط بهتری داشت و با نیاز‌های امنیتی ترکیه نیز همخوانی بهتری دارد.

او در عوض پیشنهاد داد یک گروه کاری با حضور واشنگتن برای بررسی نگرانی‌های مربوط به اس-۴۰۰ تشکیل شود، اما مقامات آمریکایی به این پیشنهاد روی خوش نشان ندادند.