خواندن نماز روز عید قربان مستحب است

کارشناس علوم قرآنی گفت: اعمال روز عید قربان در اصل ادامه اعمال حاجی است چرا که حاجی بعد از وقوف در صحرای عرفات به سمت سرزمینی به نام منا حرکت می‌کند.

خبرگزاری میزان- کارشناس علوم قرآنی گفت: اعمال روز عید قربان در اصل ادامه اعمال حاجی است چرا که حاجی بعد از وقوف در صحرای عرفات به سمت سرزمینی به نام منا حرکت می‌کند.

ابراهیم بهاری کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان گفت: اعمال روز عید قربان در اصل ادامه اعمال حاجی است چرا که حاجی بعد از وقوف در صحرای عرفات به سمت سرزمینی به نام منا حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: منا مکانی است که ابراهیم خلیل‌الله به امر پروردگار عالم در دهم ذی‌الحجه فرزند عزیزش حضرت اسماعیل(ع) را آورد تا اینکه امر پروردگار عالم را اجرا کند و فرزندش را قربانی کند. آنقدر چاقو را بر گلوی حضرت اسماعیل کشید اما نبرید. حتی چاقو را وقتی بر روی سنگ کشید، بر روی سنگ خط افتاد در همان هنگام حضرت  صدا زد چرا نمی‌ّبری؟ آن چاقو زبان گشود و جواب داد تو می‌گویی ببرم اما خدای تو می‌گوید دست نگه دارم.

اعمال عید سعید قربان/حاجیان رمی جمرات کنند
این کارشناس اظهار کرد: در قرآن کریم آمده است که در آن هنگام  پروردگار عالم یک قربانی بزرگ را به حضرت ابراهیم(ع) هدیه داد و در این شرایط حضرت اسماعیل(ع) نجات پیدا کردند و به شکرانه این عمل حضرت ابراهیم (ع)، هر حاجی‌ که وارد عمل حج می‌شود و حج را به‌جا می‌آورد واجب است در آن روز قربانی به‌جا بیاورد. علاوه بر اینکه در روز عید قربان، قربانی به‌جا می‌آورند واجب است حاجی عمل دیگری را انجام دهد و رمی جمرات کند؛ همه حاجیان به نماد شیطان سنگ پرتاب می‌کنند و حاجی با این عمل در روز قربان حجش کامل می‌شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اعمال روز عید قربان خواندن نمازی است که مستحب است. این نماز مانند نماز عید فطر است، صبح بعد از طلوع آفتاب قرائت می‌شود که در رکعت اول 5 قنوت می‌گوییم و در رکعت دوم 4 قنوت. که به‌طور کلی 9 قنوت برای این دو رکعت نماز وجود دارد.

اعمال عید سعید قربان/حاجیان رمی جمرات کنند
بهاری خاطرنشان کرد: اعمال مستحب دیگری هم در این روز سفارش شده است که در واقع حاجیانی که عمل حج را در گذشته انجام داده‌اند و در حال حاضر در دیار خود هستند، قربانی کنند و آن قربانی را  به فقرا و نیازمندان بدهند تا پروردگار عالم رحمت خود را شامل حال آنها کند.