ساماندهی گلزار مطهر شهدا متناسب با شرایط فرهنگی اجرایی می‌شود

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران از کارشناسان دعوت کرد تا طرح‌های خود را برای ساماندهی گلزار مطهر شهدا با عنایت به رهنمود‌های مقام معظم رهبری و شرایط فرهنگی مناطق مختلف کشور ارائه کنند.

خبرگزاری میزان- معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران از کارشناسان دعوت کرد تا طرح‌های خود را برای ساماندهی گلزار مطهر شهدا با عنایت به رهنمود‌های مقام معظم رهبری و شرایط فرهنگی مناطق مختلف کشور ارائه کنند.

ساماندهی گلزار مطهر شهدا متناسب با شرایط فرهنگی اجرایی می‌شود به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان ،محمود پاکدل در نشست شورای اداری بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های تهران با اشاره به شرایط اقتصادی کشور افزود: با توجه به شرایط فعلی کشور تمام تلاش مان را می‌کنیم تا وضعیت به‌درستی مدیریت شود و از این شرایط به‌خوبی عبور کنیم. در این شرایط مطابق بیانات مقام معظم رهبری باید «جهاد فی سبیل الله» در کار‌ها داشته باشیم چراکه سبب می‌شود خستگی بر شما غلبه نکند و امروز باید بر این مبنا فعالیت‌های بنیاد را پیش ببریم.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیادشهید اظهار داشت: چند رویکرد در پیشبرد فعالیت‌ها باید مدنظر باشد که اولین آن رعایت اصل عزتمندی و تکریم ایثارگران است همچنین ارائه خدمات و هر اقدامی باید منجر به توانمندی ایثارگران شود.

پاکدل با اشاره به‌ضرورت رعایت اصل عدالت، انصاف و اولویت‌بندی خدمات گفت: اقدامات باید متناسب با قوانین و مقررات باشد و به دنبال این باشیم که بهترین، سریع‌ترین و سهل‌ترین روش را برای ارائه خدمت به ایثارگران انتخاب کنیم.

وی تصریح کرد: در مورد ساماندهی گلزار مطهر شهدا با توجه به رهنمود مقام معظم رهبری کارگروه‌های مختلفی تشکیل شده و شورای عالی توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و مرکز مطالعات و پژوهش‌های بنیاد مشاوره‌هایی ارائه دادند و نظرات همه استان‌ها دریافت شده است و از صاحب‌نظران نیز دعوت می‌کنیم تا نظراتشان را در این زمینه به اداره کل مسکن و امور گلزار‌های بنیاد ارائه دهند تا نکات لازم در طرح‌های ساماندهی لحاظ شود.

پاکدل بابیان اینکه بیشترین حجم گلزار‌های ساماندهی نشده مربوط به گلزار‌های یک تا ۱۰ مزاری است تأکید کرد: تفاهم‌نامه‌ای با سازمان بسیج سازندگی منعقد شده است تا این گلزار‌ها با کیفیت و لحاظ موارد مدنظر ساماندهی شود همچنین در مورد گلزار‌های نیمه‌تمام تصمیم گرفته‌شده در کارگروه مربوطه با حضور استاندار و با رعایت مسائل فرهنگی هر استان نسبت به تکمیل ساماندهی اقدام و درعین‌حال طرح جامع و سند اصلی گلزار‌ها نیز تدوین شود.

وی اضافه کرد: در مورد گلزار مطهر بهشت‌زهرا (س) تهران نیز مقرر شده است تا برای تأمین روشنایی اقدام شده و تسهیل عبور و مرور و تعویض و بهسازی سایبان‌ها نیز در دستور کار قرار گیرد.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیادشهید همچنین در دیدار با خانواده معظم شهدا و ایثارگران با اشاره به اجرای طرح سپاس گفت: شهدا، جانبازان و آزادگان افتخار آفرینان تاریخ انقلاب اسلامی هستند که در عرصه‌های گوناگون جامعه جلوه گری می‌کنند.

محمود پاکدل با بیان اینکه شهادت در مسیر خدا و طریق حق، افتخاری عظیم برای انسان است گفت: ولایت‌پذیری رزمندگان دفاع مقدس الگویی بی‌بدیل برای همه تاریخ است و دفاع مقدس با این مختصات در تاریخ ایران و جهان بی‌نظیر بوده است.

وی با بیان اینکه طرح سپاس کاربردی‌ترین و موثرترین مسیر ارتباطی بنیاد با ایثارگران است، خاطرنشان کرد: نقش و جایگاه شهدا و ایثارگران انقلاب اسلامی در پیروزی، تثبیت و حفظ نظام اسلامی بی‌بدیل است و خانواده معظم شهدا و ایثارگران به عنوان وارثان اصلی انقلاب اسلامی نقش به سزایی در حفظ ارزش‌ها و تداوم راه امام راحل (ره) و شهدا دارند.

پاکدل پیشتر درباره ساماندهی گلزار شهدا نیز گفته بود که پس از جنگ تحمیلی ساماندهی گلزار شهدا شروع شد و از مجموع ۲۰ هزار و ۸۵ گلزار شهدا، ۱۴ هزار و ۷۴۵ مورد ساماندهی شده، ۵۶۴ مورد در دست اقدام و چهار هزار و ۸۰۰ گلزار هنوز ساماندهی نشده است. مجموع مزار‌های شهدای ساماندهی شده از ۲۲۳ هزار مزار، ۱۲۵ هزار آن ساماندهی شده مابقی یا در دست اقدام و یا هنوز انجام نشده است.