گزارش| حضور اسرائیل در ائتلاف؛ نمایشی برای دلبری از اعراب یا شوی تبلیغاتی در آستانه انتخابات؟

کارشناسان مسائل منطقه‌ای معتقدند که اعلام آمادگی رژیم صهیونیستی برای حضور در ائتلاف آمریکا، نمایشی و تبلیغاتی است. البته برخی از تحلیلگران عنوان می‌کنند که هدف از حضور احتمالی رژیم صهیونیستی عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی است.

گزارش| حضور اسرائیل در ائتلاف؛ نمایشی برای دلبری از اعراب یا شوی تبلیغاتی در آستانه انتخابات؟

- اخبار سیاسی -

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم - اعلام حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف ادعایی آمریکا در خلیج فارس، با واکنش های مختلفی از سوی کارشناسان و سیاسی و نظامی مواجه شد و موضع گیری صریح جمهوری اسلامی ایران را نیز در پی داشت.

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به این خبر گفت: "اعلام حضور احتمالی رژیم اشغالگر قدس در ائتلاف خودخوانده نظامی در خلیج فارس، تهدیدی آشکار علیه امنیت ملی ایران است و حق مقابله با این تهدید در چارچوب سیاست دفاعی کشور، حق ایران است و مسئولیت کلیه عواقب این اقدام خطرناک برعهده رژیم آمریکا و رژیم نامشروع صهیونیستی خواهد بود."

البته آمریکا تاکنون توانسته است تنها انگلیس، کره جنوبی و رژیم صهیونیستی را برای حضور در این ائتلاف همراه سازد و کشورهای دیگری نظیر آلمان، ژاپن، استرالیا و... به این درخواست آمریکا جواب رد داده اند.

مصاحبه|زارعی : دعا می‌کنیم اسرائیلی‌ها به ائتلاف آمریکا در خلیج فارس بپیوندند

حضور اسرائیل «زیر سیلی سپاه»/ حضور صهیونیست‌ها در ائتلاف آمریکایی برای تنگه هرمز چه معنایی دارد؟

واکنش شدید ایران به احتمال حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف خودخوانده در خلیج فارس

کارشناسان اعلام آمادگی رژیم صهیونیستی برای حضور در این ائتلاف را اقدامی نمایش و تبلیغاتی خوانده شده است؛ البته وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرده بود که "از جنبه‌های اطلاعاتی و زمینه‌های دیگری که دارای برتری نسبی است" در این ائتلاف حضور خواهند داشت.

چرا اعلام حضور اسرائیل در ائتلاف آمریکا نمایشی است؟

دکترین رژیم صهیونیستی در دوره ریاست گادی آیزنکوت بر ستاد ارتش این رژیم مبتنی بر توسعه نیروی دریایی ارتش نبود و گسترش حوزه دریایی در دستور کار قرار نداشت. محور دکترین این رژیم در این دوره بر مدار توسعه نیروی هوایی می‌چرخید.

جدای از اینکه توسعه و گسترش نیروی دریایی ارتش در سال‌های اخیر در دکترین نظامی رژیم صهیونیستی جایی نداشته است، نگاهی به تجهیزات دریایی این رژیم نیز نشان می‌دهد که اسرائیل به نسبت دیگر کشورها از توان دریایی چندانی برخوردار نیست و به گفته کارشناسان مسائل نظامی نیروی دریایی رژیم صهیونیستی باتوجه به شناورها و تجهیزاتی که در اختیار دارد بیشتر به گارد ساحلی شبیه است.

پس از گادی آیزنکوت هم که آفیف کوخاوی ریاست ستاد ارتش رژیم صهیونیستی را برعهده گرفت، باز توسعه نیروی دریایی جزو دکترین نظامی این رژیم نبود و دکترین نظامی آنها از محوریت توسعه نیروی هوایی به دلیل مقابله با گروه‌های فلسطینی و مقابله با آنان به توسعه نیروی زمینی ارتش تغییر یافت.

جدای از اینکه توسعه و گسترش نیروی دریایی ارتش در سال‌های اخیر در دکترین نظامی رژیم صهیونیستی جایی نداشته است، نگاهی به تجهیزات دریایی این رژیم نیز نشان می‌دهد که اسرائیل به نسبت برخی دیگر کشورها از توان دریایی چندانی برخوردار نیست و به گفته کارشناسان مسائل نظامی نیروی دریایی رژیم صهیونیستی باتوجه به شناورها و تجهیزاتی که در اختیار دارد بیشتر به گارد ساحلی شبیه است.

شناورهای نیروی دریایی ارتش رژیم صهیونیستی، ناوچه‌های ساعر هستند. علیرغم اینکه ناوچه‌های کلاس ساعر برخوردار از موشک و اژدر هستند اما برخوردار از توان عملیاتی برای عبور از دریای سرخ و حضور در خلیج فارس نیستند.

در جریان جنگ 33 روزه (جنگ حزب الله با رژیم صهیونیستی در سال 2006) حزب الله لبنان برای خروج بیروت از محاصره، شناور INS Hanit (اولین شناور از کلاس ساعر) را با موشک هدف قرار داد که چند نظامی صهیونیست کشته شدند و ناوچه به سواحل اسرائیل بازگشت.

نیروی دریایی رژیم صهیونیستی البته دارای زیردریایی کلاس دولفین ساخت آلمان است، اما حضور این زیردریایی در خلیج فارس نیازمند اسکورت توسط ناوشکن و رزم‌ناو است که رژیم صهیونیستی در نیروی دریایی خود ناوشکن و رزم‌ناوی ندارد.

زیردریایی دولفین البته پای نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را به یک پرونده فساد اقتصادی که معروف به پرونده 4 هزار است نیز باز کرده است. گفته می‌شود نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به‌رغم مخالفت‌های مسئولان ارشد ارتش و با دریافت رشوه کلانی اقدام به خرید این زیردریایی‌ها کرده است.

از این رو کارشناسان مسائل منطقه‌ای معتقدند که اعلام آمادگی رژیم صهیونیستی برای حضور در ائتلاف آمریکا نمایشی و تبلیغاتی است. البته برخی از تحلیلگران عنوان می‌کنند که هدف از حضور احتمالی رژیم صهیونیستی عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی است.

اسرائیل در جنگ‌های اول و دوم خلیج فارس به درخواست آمریکا در ائتلاف جهانی علیه صدام حضور پیدا نکرد. دلیل این عدم حضور نیز واکنش‌های احتمالی کشورهای عربی و احتمال خروج آنان از ائتلاف بود. از این رو آمریکا مخالف حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف بود، اما اکنون که آمریکا از همراه ساختن دیگر کشورها ناامید شده و رابطه رژیم صهیونیستی نیز با کشورهای عربی در حال عادی شدن است، آمریکا از رژیم صهیونیستی خواسته که در این ائتلاف حضور پیدا کند.

علی عبدی کارشناس مسائل داخلی رژیم صهیونیستی البته تحلیل دیگری هم در خصوص اعلام آمادگی رژیم صهیونیستی برای حضور در ائتلاف دارد و می‌گوید: "رژیم صهیونیستی در آستانه انتخابات قرار دارد و نتانیاهو به دنبال کسب رای برای جناح‌راست‌گرایان است. از این رو با اعلام پیوستن به ائتلاف آمریکا در خلیج فارس که جبهه‌ای علیه ایران محسوب می‌شود به دنبال کسب رای است و در نهایت این حضور مصرف داخلی دارد."

انتهای پیام/