تشدید تنش‌های دهلی‌نو-اسلام‌آباد و تاثیر آن بر اقتصاد افغانستان

اتاق تجارت افغانستان اعلام کرد که با تشدید تنش‌های اسلام‌آباد-دهلی‌نو و مسدود شدن گذرگاه مرزی واگه صادرات این کشور به هند کاهش یافته است.

تشدید تنش‌های دهلی‌نو-اسلام‌آباد و تاثیر آن بر اقتصاد افغانستان

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، پس از آنکه دولت هند خودمختاری جامو و کشمیر را لغو کرد تنش‌ها بین هند و پاکستان به صورت بی‌سابقه‌ای افزایش یافته که مبادلات تجاری افغانستان و هند را تحت تاثیر قرار داده است.

دولت پاکستان روابط بازرگانی خود را با هند قطع کرده است و پس از آن گذرگاه واگه را به روی رفت و آمد کامیون‌های ترانزیتی حامل کالاهای صادراتی افغانستان مسدود کرده است.

گذرگاه زمینی موسوم به واگه در پاکستان یکی از مسیرهای اصلی و نزدیک ترین مسیر صادرات میوه‌های خشک و تازه افغانستان به هند محسوب می‌شود که از دو روز پیش مسدود شده است.

اتاق تجارت افغانستان تصریح کرد که مسدود شدن این گذرگاه بازرگانان افغان را با مشکل روبرو کرده است.

«خانجان الکوزی» معاون اتاق تجارت افغانستان گفت: بسته شدن این گذرگاه، آن هم در اوج فصل برداشت میوه‌های تازه؛ بر صادرات این کشور اثر منفی می‌گذارد و کشاورزان کم درآمد و بازرگانان زیانمند خواهند شد.

این در حالی است که بر اساس آمارهای رسمی اتاق تجارت افغانستان نشان می‌دهد که سالانه این کشور از طریق بندر واگه پاکستان 40 هزار تن میوه صادر می‌شود.

برخی از کارشناسان نیز بر این باورند که افزایش تنش‌های اسلام‌آباد-دهلی‌نو به ضرر افغانستان است زیرا می‌تواند پروژه‌های بزرگ اقتصادی مانند «تاپی» را نیز با مشکل روبرو کند.

پیش از این نیز پاکستان به دلیل تشدید تنش‌ها با هند حریم هوایی خود را به روی افغانستان مسدود کرده بود که این کار میلیون‌ها دلار به شرکت‌های هوایی در افغانستان ضرر رسانده است.

پاکستان واردات کالاهای هندی به افغانستان از طریق گذرگاه «واگه» را ممنوع کرد

محدویت‌های بندر «واگه» پاکستان بزرگترین مانع گسترش تجارت افغانستان با هند

انتهای پیام/.