ستاری: دامپینگ نمی‌تواند شرکت‌های ایرانی را نابود کند

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دامپینگ کشورهای خارجی نمی تواند شرکت های ایرانی را نابود کند خصوصا اگر شرکتی در حوزه تولید دارو فعالیت کند.

خبرگزاری مهر: سورنا ستاری در مجمع پیشگامان اقتصاد دانش بنیان سلامت که عصر روز شنبه در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: ما از بیشترین چیزی که سود می بریم همدلی بین دستگاههای اجرایی است که وزارت بهداشت جزو این بخش های پیشرو در حوزه تولید داخل به شمار می رود. ما آرزو داریم صنعت نفت و هواپیمایی کشور نیز مثل وزارت بهداشت عمل کنند و ساختاری مانند ساختار وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داشته باشند تا از فرهنگ وارداتچی بودن در بیایند.

وی تاکید کرد: گمرک یکی دو سال گذشته مشکل دستگاه ایکس‌ری داشت و یکی از شرکت های دانش بنیان توانست ۱.۵ سال گذشته دستگاه ایکس‌ری را تولید کند ولی هنوز یکی از این دستگاهها سفارش داده نشده است. ما همین موضوع را در یکی از شتاب دهنده های حوزه پزشکی دیدیم.

ستاری: دامپینگ نمی‌تواند شرکت‌های ایرانی را نابود کند

ستاری با اشاره به دامپینگ کشورهای خارجی در حوزه دارو تصریح کرد: برخی از کشورهای خارجی قیمت داروها را خیلی زیاد کاهش می دهند که این موضوع برای شرکت های دانش بنیان و تولید کننده مشکل ساز شده است؛ این موضوع برای نابودی تولید داخل انجام می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه پزشکی و ساخت دارو می بینیم که داروهایی به تولید می رسند اما موضوع دامپینگ و کاهش قیمت به تولید این دارو ضربه وارد می کنند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: دامپینگ نمی تواند شرکت های ایرانی را نابود کند خصوصا اگر شرکتی در حوزه تولید دارو فعالیت کند زیرا دارو تاریخ مصرف دارد و بیش از یک زمان مشخصی نمی تواند در انبار نگهداری شود.

ستاری گفت: ما درخواست می کنیم از علاقه مندان به حوزه دانش غذا که به این حوزه ورود پیدا کنند زیرا مبحث غذا مهم تر از امنیت دفاعی است؛ اگر دسترسی به غذا نداشته باشیم دیگر مهم نیست چه سلاحی تولید می کنیم.

به گفته وی متاسفانه در این حوزه وابستگی های شدیدی به کشورهای خارجی داریم که این موضوع در بخش دام، طیور و آبزیان دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه وقتی قیمت دلار بالا و پائین می‌شود این سئوال پیش می آید که چرا قیمت مرغ بالا، پائین می‌شود، گفت: به دلیل اینکه غذای دام و طیور وارداتی بوده و در قیمت آن تاثیرگذار است.

ستاری در جمع خبرنگاران نیز تاکید کرد: یکی از برنامه های جدی ما بحث شرکت های پیشگام است؛ ما بیش از ۳۰۰ شرکت را در برنامه پیشگامان اقتصاد دانش بنیان در حوزه سلامت قرار داده ایم که با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی گردهم می آیند.

وی تاکید کرد: این شرکت ها به عنوان موتور محرک اقتصاد دانش بنیان هستند که می توانند صدها استارتاپ را پشت سر خود بکشند و با توانمندی هایی که دارند به بازار برسند. ما برای این شرکت ها برنامه خاصی داریم.