مرفین، هروئین و شیشه در صدر مواد ترانزیت شده از افغانستان هستند

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: مرفین و هروئین و به تازگی شیشه بیشترین موادی که از کشور افغانستان به سوی بازارهای هدف در کشورهای غربی ترانزیت می‌شود

مرفین، هروئین و شیشه در صدر مواد ترانزیت شده از افغانستان هستند

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: مرفین و هروئین و به تازگی شیشه بیشترین موادی که از کشور افغانستان به سوی بازارهای هدف در کشورهای غربی ترانزیت می‌شود

سردار محمد مسعود زاهدیان (رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا)  درباره ترانزیت موادمخدر از کشور افغانستان و عبور آنها از ایران به مقصد بازارهای اروپایی و غربی گفت: کوتاه‌ترین راه عبور مواد مخدر تولیدی در افغانستان برای ورود به بازارهای مصرف در کشورهای غربی عبور از خاک جمهوری اسلامی ایران است و این عبور از طریق راه‌های دریایی و زمینی است.

وی ادامه داد: قاچاقچیان موادمخدر این مواد را از طریق دریایی و زمینی منتقل می‌کنند و پلیس مبارزه با مواد مخدر نیز سدهای محکمی را در مرزهای شرقی کشور ایجاد کرده است.همچنین این پلیس در سطح کشور فعال است و عناصری را که در این مسیر فعالیت می‌کنند با کار اطلاعاتی و عملیاتی شناسایی و با آنها برخورد می‌کند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا ادامه داد: توانایی‌های بسیاری در کنترل محموله‌هایی که از کشور عبور می‌کند، داریم اما ممکن است به واسطه فضاهای مختلف همه محموله‌های ترانزیتی که از کشور عبور می‌کند و همچنین خلاءهایی که در مرزها وجود دارد امکانات ما برای پوشش همه این خلاء‌ها و بازرسی محموله‌ها به اندازه کافی نباشد. بنابراین بخشی از مواد تولید شده در افغانستان عبور و به بازارهای مصرف در سایر نقاط دنیا می‌رسد.

سردار زاهدیان با بیان اینکه متاسفانه مشارکت بین‌المللی در عرصه مبارزه با موادمخدر ضعیف است، تصریح کرد: هر چقدر توان جمهوری اسلامی در این راستا تقویت شود و مشارکت بین‌المللی در این عرصه ارتقا پیدا کند، توانایی‌های ما برای جلوگیری از انتقال این مواد به سایر نقاط افزایش پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین موادی که امروز از کشور افغانستان به مقصد کشورهای اروپایی ترانزیت می‌شود مرفین و هروئین است همچنین اخیرا نیز ترانزیت شیشه به دلیل افزایش تولید در افغانستان رشد پیدا کرده است و حجم آن برای ما نگران کننده است و معضل جدیدی است که با آن روبرو هستیم.

به گفته رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا نیروهای مبارزه کننده ما در همه نقاط کشور حضور داشته و فعالیت می‌کنند، اما همه جا از جمله در مرزها امکانات مقابله‌ای ضعیف است.

لینک کوتاه

کپی لینک

منبع: ایلنا