اخطار مجدد وقوع سیل در خوزستان

رئیس گروه مقابله با سیل، مخاطرات دریایی و آب و برق مدیریت بحران استانداری خوزستان همچنین در این نشست، با اشاره به پیش بینی هوای هواشناسی، نسبت به احتمال وقوع سیل هشدار داد

شورای مدیریت بحران خوزستان با تشکیل کارگروه مقابله با سیلاب، نخستین اخطار سیل این استان در سال آبی آینده (۹۹-۹۸) را صادر کرد.

به گزارش ایرنا مدیرکل مدیریت بحران خوزستان یکشنبه در نخستین کارگروه مقابله با سیلاب در سالن اجتماعات این اداره کل گفت: اولین کارگروه مقابله با سیلاب بر اساس گزارش‌های هواشناسی و برای پیشگیری از خسارت‌های سیل احتمالی تشکیل شده است.

کیامرث حاجی‌زاده پیش بینی هواشناسی برای بارش‌های پائیز آینده را نرمال و نزدیک به نرمال دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه امسال با سیل بند‌های متلاشی و رسوبات در رودخانه‌ها و سد‌ها مواجه هستیم، باید از هم اکنون برای مقابله با سیل احتمالی چاره اندیشی شود، این در حالیست که با وجود پیش بینی هواشناسی مبنی بر پائیز نرمال و زمستان خشک در سال گذشته، با سیل بی سابقه روبه رو بودیم.

وی با تاکید بر اهمیت پیشگیری در مدیریت بحران تصریح کرد: هزینه‌هایی که در زمینه پیشگیری انجام می‌شود، به مراتب کمتر از هزینه‌های مقابله با سیلاب است.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار خوزستان همچنین از تشکیل کارگروه‌های بازسازی و ترمیم سیل بند‌ها در ۱۱ شهرستان خبر داد و از فرمانداران دزفول، شوش، حمیدیه، دشت آزادگان، هویزه، اهواز، باوی، کارون، خرمشهر و شوشتر، هر چه سریع‌تر با تشکیل این کارگروه‌ها برای ترمیم سیل بند‌ها اقدام کنند.

وی با تاکید بر ارائه به موقع گزارش‌های هواشناسی به سازمان آب و برق خوزستان افزود: عدم پیش بینی سیل آینده، دیگر از ما پذیرفته نیست.

حاجی‌زاده اضافه کرد: ایمن سازی ایستگاه‌های برق، ترمیم جاده ها، بازسازی و بازیابی اندوخته‌های هلال احمر و اورژانس باید از هم اکنون مورد توجه دستگاه‌ها قرار گیرد.

ضرب الاجل انسداد دایک مرزی
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان همچنین بر ترمیم شکستگی‌های دایک مرزی هورالعظیم تاکید کرد و گفت: در زمان سیلاب، دایک مرزی در چند نقطه منفجر شده که اکنون ۲ نقطه ترمیم و در حدود پنج شکاف باقی مانده که آب کرخه از این مناطق وارد بخش عراقی هورالعظیم می‌شود.

وی خواستار پاسخگویی سازمان آب و برق، جهاد کشاورزی و شرکت مناطق نفتخیز برای عدم تحقق تعهدات شد و تاکید کرد: آخرین مهلت دستگاه‌ها برای ترمیم دایک مرزی ۳۰ تیر ماه بوده که مهلت آن تا ۱۳ مرداد تمدید شده، اما دستگاه‌ها هنوز به وظایف خود عمل نکرده اند.

حاجی‌زاده با بیان اینکه در سیلاب، تالاب‌ها استان را نجات دادند افزود: سه ماه برای مدیریت سیلاب احتمالی سال آینده زمان داریم که با استفاده از تجارب سیل اخیر باید پیشگیری‌های لازم را انجام دهیم.

سیل‌بند بی‌اعتبار ماند
حاجی‌زاده با اشاره به کمبود اعتبارات برای مقابله با سیلاب گفت: برای ترمیم سیل بند‌ها اعتباری نداریم، اما همه امکانات استان باید برای پیشگیری بسیج شود، به طور نمونه در زمان سیلاب ۸۰۰ دستگاه ماشین آلات بسیج شده بود که با احتساب کمک استان‌های معین به ۲ هزار دستگاه رسید، بنابراین در حال حاضر نیز می‌توانیم با استفاده از امکانات استان برخی اقدامات پیشگیرانه را اجرا کنیم.

وی با اشاره به سیل اخیر خوزستان اظهار داشت: در مدیریت بحران، نخستین اصل، حفظ جان مردم است و تا آخرین مراحل سیل سعی کردیم خسارت‌های کمتری تحمیل شود.

حاجی‌زاده یکی از انتقادات به مسئولان را عدم پیش بینی سیلاب خوزستان دانست و گفت: این در حالیست که نخستین نشست در رابطه با سیل شهریور ماه پارسال تشکیل و اخطار صادر شده بود، بنابراین ما در سیل اخیر غافلگیر نشدیم و برخی انتقادات در این زمینه غیرمنصفانه است و هر کدام از منتقدان اعم از مسئولان و یا اساتید دانشگاه می‌توانند نظرات خود را ارائه و همکاری کنند.

به گفته وی در سیل اخیر هیچکدام از تصمیمات استاندار خوزستان شخصی نبوده و همه تصمیم گیری‌ها بر اساس خرد جمعی بوده است.

حاجی‌زاده تصریح کرد: در سیلاب خوزستان هر آنچه از دستمان برمی آمد، در مراحل قبل و حین و بعد از سیل انجام دادیم، اگر چه نقاظ ضعف خود را نیز می‌پذیریم.

وی در ادامه بر تسریع در جبران خسارت‌های سیل در بخش مسکن و کشاورزی تاکید کرد و افزود: با دستور استاندار و همکاری دستگاه‌های امسال بیش از ۱۹۰ هزار هکتار شلتوک در استان کشت شد، که اگر این اتفاق نمی‌افتاد با آسیب‌های اجتماعی جدی روبه رو می‌شدیم.

سیل گذشته؛ سیل آینده
رئیس گروه مقابله با سیل، مخاطرات دریایی و آب و برق مدیریت بحران استانداری خوزستان همچنین در این نشست، با اشاره به پیش بینی هوای هواشناسی، نسبت به احتمال وقوع سیل هشدار داد و گفت: تفاوت سیل احتمالی در سال آبی آینده با سیل اخیر این است که امسال سیل بند‌ها وضعیت گذشته را نداشته و بسیار آسیب پذیر هستند همچنین مخازن سد‌ها امسال پرآب است و همانند پارسال در شرایط حداقلی قرار ندارند.

علی عبداللهی افزود: هشدار سیل در سال گذشته از شهریور و مهر آغاز شد، اما امسال این اخطار‌ها از مرداد ماه شروع شده است.

وی با اشاره به مصوبه قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده کشور اظهار داشت: بر اساس این مصوبه وزارت نیرو در ماه‌های پیش رو باید بازسازی دیوار‌های ساحلی مناطق سیل زده را در دستور کار قرار دهد، در غیراین صورت هر گونه مخاطرات ناشی از عدم بازسازی و خسارت بر عهده این وزارتخانه خواهد بود.

پائیز نرمال
کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی خوزستان در ادامه این نشست گفت: بر اساس پیش بینی‌ها بارندگی در پائیز امسال نرمال، یا کمی کمتر از نرمال خواهد بود.

رضا امیری نژاد با اشاره به پیش بینی‌های فصلی سه ماهه مرداد، شهریور و مهر ماه افزود: بر این اساس بارندگی در مهر ماه نرمال و در حدود ۳ میلیمتر است، در آبان نیز نرمال تا کمی کمتر از نرمال و در حدود ۴۰ میلیمتر خواهد بود.

وی اضافه کرد: بارش‌های آذر ماه آینده پیش بینی نشده، اما مشاوره با تعدادی از اقلیم شناسان نشان می‌دهد که انتظار ترسالی و یا خشکسالی شدید را نخواهیم داشت.

امیری نژاد اظهار داشت: پیش بینی‌ها بارش استان‌های بالادست را نیز نرمال نشان می‌دهد و تنها استان‌های کشور که بارشی بالاتر از نرمال دارند آذربایجان‌های شرقی و غربی هستند.

بازداشت ۲ کشاورز در دشت آزادگان
فرماندار شهرستان دشت آزادگان نیز در این نشست از بازداشت ۲ کشاورز به دلیل برداشت غیرمجاز آب خبر داد و گفت: در صورت گزارش از تخلف در زمینه برداشت آب از طریق شورای تامین برای برخورد با آن‌ها ورود می‌کنیم و دادستانی نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.

حمید سیلاوی عدم لایروبی زهکش شبکه‌های آبیاری را دلیل اصلی طغیان زهاب در مزارع کشاورزی این شهرستان در روز‌های اخیر عنوان کرد و افزود: سازمان آب و برق که متولی این مساله است، در روستا‌های سبهانیه و جلیزی و شاکریه در حال حاضر امکانات اندکی (سه بیل مکانیکی) برای لایروبی و رفع مشکل طغیان زهکش‌ها قرار داده است.

وی خواستار تسریع در لایروبی زهکش شبکه‌های آبیاری سازمان آب و برق شد و اظهار داشت: برخلاف گفته سازمان آب و برق سطح زیرکشت شلتوک در این شهرستان چند برابر نشده، بلکه از سال ۹۵ نیز کمتر است.

سیلاوی با اشاره به لزوم بازسازی و ترمیم سیل بند‌ها تاکید کرد: در بخش بستان ۱۰ نقطه از سیل بند‌ها و در بخش مرکزی هشت نقطه نیاز به بازسازی و یا ترمیم دارند، علاوه بر این باید استحکام و افزایش ارتفاع سیل بند‌ها را نیز مدنظر داشت.

سنگر‌ها به سرانجام نرسید
یکی از مشکلات سیل اخیر در خوزستان بی توجهی به تحکیم سیل بند‌ها بود که منجر به تخریب آن‌ها شد. در حالی که استانداری خوزستان و سازمان آب و برق خوزستان یکدیگر را متولی ساخت سیل بند عنوان می‌کردند، مردم شهر‌ها و روستا‌ها با تلاش شبانه روزی سعی کردند که سیل بند‌ها را با خاکریزی و پرکردن گونی بالا ببرند. این اقدام در برخی مناطق موفقیت آمیز بود، اما در بعضی دیگر نتوانست جلوی سیلاب را بگیرد. مساله سیل بند‌ها هنوز هم در خوزستان حل نشده است. چنانکه فرمانداران در این نشست مهمترین مشکل را ترمیم سیل بند‌ها عنوان کرده اند.

معصومه خنفری فرماندار شهرستان کارون همچنین شرکت گاز یادآوران را عامل شکستن سیل بند در روستای «ابوقصبه» این شهرستان دانست و گفت: این شرکت که وابسته به هلدینگ خلیج فارس است با عبور دادن یک لوله از زیر رودخانه باعث این شکستگی شده و اهالی گفته اند که باعث خسارت به آن‌ها شده است.

وی افزود: سیل بند روستای چمیان نیز نیاز به بازسازی و ترمیم دارد.

حسین پنبه دانه‌پور فرماندار شوشتر در ادامه وضعیت بخش شعیبیه را بحرانی توصیف کرد و گفت: ۴۰ کیلومتر از سیل بند این بخش نیاز به ترمیم دارد که در حال حاضر ۱۰ میلیارد ریال برای ترمیم در نزدیکی سه روستا اختصاص داده شده و ۳۴ روستای دیگر نیز نیاز به بازسازی دارد.

شاهین هاشمی فرماندار حمیدیه نیز گفت: ۴۰ کیلومتر سیل بند مسیر روستا‌های خسرج نیاز به ترمیم دارد و سیل بند‌ها به دلیل شستگی سست و تخریب شده اند.

عادل عکرش معاون فرماندار باوی همچنین با اشاره به تهدید سیل برای روستا‌های سیدیه، چم خزام۲ و چم العبید، گفت: دیوار ساحلی در روستا‌های دراویزه، سید شریف نیز از گذشته به صورت نیمه تمام رها شده است.

عسکر مولایی معاون عمرانی فرماندار اهواز همچنین بخش بامدژ را آسیب پذیرترین بخش این شهرستان در مقابل سیل عنوان کرد و گفت: در صورت وقوع سیل، این مکان مرکز آسیب کلانشهر اهواز خواهد بود.

وی افزود: ۶۰ کیلومتر از سیل بند‌های بخش بامدژ، ۶۰ کیلومتر از سیل بند‌های بخش اسماعیلیه و ۶۰ کیلومتر از سیل بند‌ها در شهر اهواز نیاز به ترمیم و بازسازی دارد.

غلامعلی مجدیان معاون فرماندار شوش همچنین عبور سه رودخانه از این شهرستان را زمینه ساز توجه ویژه برای مقابله با سیلاب دانست و گفت: سیل بند‌های این شهرستان همه در سیلاب اخیر تخریب شده و در صورت عدم لایروبی در سیل بعدی پل شهید ناجیان را از دست خواهیم داد.

طغیان رودخانه‌های کرخه، دز و کارون در بهار امسال، ۲۱ شهرستان را در خوزستان تحت تأثیر قرار داد و ۳۷۴ روستا به صورت جزئی و کلی تخلیه شدند.

طبق گزارش جمعیت هلال احمر خوزستان، به ۲۵۶ هزار و ۷۰۱ نفر در استان (بیش از ۴۶ هزار و ۸۰۸ خانوار) امدادرسانی شده است.

 ۱۰۰ مرد به من تجاوز کردند؛ نمی‌دانم پدر فرزندم کدامشان است؟

۱۰۰ مرد به من تجاوز کردند؛ نمی‌دانم پدر فرزندم کدامشان است؟

چرا مهنوش صادقی عصیان کرد؟

چرا مهنوش صادقی عصیان کرد؟

ماجرای جاس استون؛ چه کسانی در بلک‌لیست ورود به ایران هستند؟

ماجرای جاس استون؛ چه کسانی در بلک‌لیست ورود به ایران هستند؟

از میان خبرها

قیمت دام زنده عید قربان چقدر است؟

قیمت خودرو یکشنبه ۲۰ مرداد؛ ایران خودرو دوباره در مدار گرانی!

(بشنوید) متن کامل دعای عرفه به همراه ترجمه و فایل صوتی

چرا دلار افت کرد؟

زلزله در بانک مرکزی ترکیه

(تصاویر) حکومت پوتین در روسیه ۲۰ ساله شد

(تصاویر) دخترانی که از کودکی مدل می‌شوند

انتخابات اسفندماه؛ برنامه اصلاح طلبان برای فتح کرسی های بهارستان چیست؟

قیمت روز خودرو شنبه ۱۹ مرداد ۹۸؛ الاکلنگ قیمت‌ها در بازار

(تصاویر) مردی که چهار روز بدون آب و غذا بین دو صخره گیر کرد

پیشنهاد
چرا بانی مد برای خرید لوازم شخصی برقی مناسب نیست؟

چرا بانی مد برای خرید لوازم شخصی برقی مناسب نیست؟

فرمول محاسبه کمیسیون املاک تغییر می‌کند؟

فرمول محاسبه کمیسیون املاک تغییر می‌کند؟

گلکسی نوت ۱۰ همان موبایلی است که انتظار داشتیم؟

گلکسی نوت ۱۰ همان موبایلی است که انتظار داشتیم؟

راهنمای خرید لاستیک برای پراید، سمند، تندر، پژو ۲۰۶ و...

راهنمای خرید لاستیک برای پراید، سمند، تندر، پژو ۲۰۶ و...

همه چیز درباره گلکسی نوت 10؛ از قیمت و زمان عرضه تا مشخصات

همه چیز درباره گلکسی نوت 10؛ از قیمت و زمان عرضه تا مشخصات

عناوین برگزیده

راز اصلی صعود اقتصادی چین راز اصلی صعود اقتصادی چین

تیم پرسپولیس؛ چالش‌ها و تفکرات مرموز کالدرون

قرعه بسیار دشوار پرسپولیس در شش هفته اول

تیم پرسپولیس؛ چالش‌ها و تفکرات مرموز کالدرون

تماس روحانی و ماکرون؛ چه کاری از فرانسه برمی‌آید؟ تماس روحانی و ماکرون؛ چه کاری از فرانسه برمی‌آید؟

از میان خبرها

قیمت دام زنده عید قربان چقدر است؟

قیمت خودرو یکشنبه ۲۰ مرداد؛ ایران خودرو دوباره در مدار گرانی!

(بشنوید) متن کامل دعای عرفه به همراه ترجمه و فایل صوتی

چرا دلار افت کرد؟

زلزله در بانک مرکزی ترکیه

(تصاویر) حکومت پوتین در روسیه ۲۰ ساله شد

(تصاویر) دخترانی که از کودکی مدل می‌شوند

انتخابات اسفندماه؛ برنامه اصلاح طلبان برای فتح کرسی های بهارستان چیست؟

قیمت روز خودرو شنبه ۱۹ مرداد ۹۸؛ الاکلنگ قیمت‌ها در بازار

(تصاویر) مردی که چهار روز بدون آب و غذا بین دو صخره گیر کرد

تازه ترین عناوین

(عکس) عذرخواهی بیرانوند از مأمور ناجا در بوشهر

سریال نهنگ آبی قسمت بیست و پنجم؛ تحقیر + دانلود قسمت 25 نهنگ آبی

واکنش تند محسن تنابنده به سانسور مهناز افشار؛ مزدک حتما برگرد!

پرتکرارترین نام‌های خانوادگی در کشور کدامند؟

چرا دادگاه احمد عراقچی غیرعلنی برگزار می‌شود؟

ترکیه از فروش ملک به ایرانی‌ها چقدر سود کرد؟

قائم مقام شبکه سه: به شکستن بت‌هایی مثل شاملو ادامه می‌دهیم

اجباری شدن استفاده از رمز پویا در تراکنش‌های بانک ملت

(عکس) مرسدس بنز ۷ رنگ در خیابان‌های تهران!

(عکس) پلمب تالار برگزار کننده عروسی در شب شهادت امام باقر (ع)

روز‌های خوب سپاهان و قلعه نویی

شکست بلندقامتان ایران مقابل روسیه

مراقب باکتری‌های روده‌ی خود هستید؟

(تصاویر) انعطاف بدنی فوق‌العاده دختر فلسطینی

واکنش وزارت خارجه به تحریم ظریف در شبکه‌های اجتماعی

پربیننده ترین

روز هفته

۱ تجاوز گروهی به زن جوان در یکی از باغ‌های اطراف تهران!

۲ قیمت خودرو یکشنبه ۲۰ مرداد؛ ایران خودرو دوباره در مدار گرانی!

۳ ماجرای درگیری در فرودگاه محمود آباد؛ دو نفر کشته شدند +تصاویر

۴ تصویری خاص از فرزاد حسنی و آزاده نامداری در یک جشن

۵ اعمال و فضیلت خاص روز عرفه به همراه دعای عرفه

۶ یک رقص جنجالی؛ ماجرای فیلم رقص "امیر حسین" فرزند وزیر چیست؟

۷ (تصاویر) مفقود شدن فرناز دولتخواه بانوی کوهنورد در دماوند

۸ متن زیارت امام حسین (ع) در روز عرفه

۹ (تصاویر) نماز مختلط زنان و مردان مصری به مناسبت عید قربان

۱۰ (تصاویر) جسد یار غار ترامپ پس از خودکشی

۱ (تصاویر) ازدواج دوم پادشاه تایلند در حضور همسر اولش!

۲ تجاوز به زنان و دختران جوان در پژو پارس نقره‌ای در گوشه اتوبان!

۳ تجاوز گروهی به زن جوان در یکی از باغ‌های اطراف تهران!

۴ دردسرهای ارتباط نامشروع یک مرد با بازیگر زن تلویزیون!

۵ (فیلم) دردسر آقای وزیر به دلیل بوسیدن حاج خانم

۶ قیمت روز خودرو جمعه ۱۸ مرداد ۹۸؛ جک S۳ در بازار ۱۹۰ میلیون

۷ (عکس) علی محمد احمدی استاندار سابق کهگیلویه و بویراحمد کیست؟

۸ قیمت خودرو سه‌‌ شنبه ۱۵ مرداد ۹۸؛ کاهش قیمت MVM در سکوت سایپا و ایران خودرو

۹ عادل فردوسی‌پور مجرم شناخته شد

۱۰ ماجرای فیلم علی محمد احمدی استاندار سابق کهگلویه و بویراحمد چه بود؟