برف راه ارتباطی 500 روستای کردستان را بست/خودداری از سفرهای غیرضروری

سنندج- ایرنا- تداوم بارش برف در چند روز گذشته و شدت آن از شامگاه سه شنبه راه ارتباطی 500 روستا از یک هزار و 700 روستای کردستان را بر روی رفت و آمدها بست .

برف راه ارتباطی 500 روستای کردستان را بست/خودداری از سفرهای غیرضروری
برف راه ارتباطی 500 روستای کردستان را بست/خودداری از سفرهای غیرضروری

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، طی 2 روز گذشته بارش برف و باران تمامی مناطق استان کردستان را فرا گرفته و باعث مسدود شدن 2 محور اصلی بین شهری، یک محور اصلی روستایی و راه ارتباطی 500 روستا و وقوع چهار ریزش بهمن در محورهای بین شهری شده است.

با وقوع این شرایط تمامی نهادهای خدمت رسان عضو در شورای مدیریت بحران استان به منظور کاهش خطرهای احتمالی در این راستا هم اکنون در محورهای ارتباطی مستقر شده تا در علاوه بر بازگشایی راهها به مسافران درراه مانده استان امداد رسانی کنند.

مدیر راهدارای اداره کل راهداری، حمل و نقل عمومی جاده ای کردستان با بیان اینکه هم اکنون محور سقز به بانه و سقز به مریوان به علت تداوم بارش برف و سقوط چهار مورد بهمن مسدود است افزود: علاوه بر آن محور گردنه ژالانه اورامان نیز به علت بروز یک مورد بهمن بسته شده است .

به گفته محمد راشد مدرس گرجی، انسداد راه ارتباطی 500 روستای استان از دیگر چالش بارش های چند روز گذشته است و سقز، بانه، دیواندره و مریوان عمده شهرستان هایی است که راه ارتباطی روستاهای آن مسدود شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون تردد در تمامی محورهای ارتباطی استان به علت بارش برف و وجود مه غلیظ با مشکلاتی روبرو است افزود: تا اطلاع ثانوی تردد انواع تریلر و کشنده کامیون ممنوع اعلام شده و خودداری از سفرهای غیرضروری و در صورت لزوم استفاده از زنجیر چرخ برای تمامی خودروها توصیه می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان نیز در این ازتباط از آمادگی کامل نهادهای خدمت رسان عضو در شورای مدیریت بحران استان خبر داد و افزود: در 2 روز گذشته علی رغم بسته بودن 2 محور اصلی بین شهری و یک محور فرعی بین شهری هیچ حادثه ناگواری رخ نداده است.

به گفته آرتیکاس اقبال هم اکنون تمامی نهادهای خدماتی از جمله راهداری، جمعیت هلال احمر، نیروی انتظامی و پلیس راه، فوریت های پزشکی و شرکت های برق، مخابرات، گاز، آب و فاضلاب شهری و روستایی آمادگی و حضور خود را برای مدیریت بحران تقویت کره اند.

وی یاداوری کرد که به دلیل تداوم بارش برف در 2 روز آینده و ادامه انسداد برخی محورهای ارتباطی تمامی فرمانداری ها و دهیاری های استان نیز در کنار نهادهای خدمت رسان آماده ارایه خدمات به مردم هستند.

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی کردستان نیز در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: با آغاز فعالیت سامانه بارشی از شامگاه یکشنبه در غرب کشور، بارش برف و باران در استان شروع شده و تا روز جمعه تداوم خواهد داشت، اما از روز پنجشنبه از شدت بارش ها کاسته می شود.

بهرام چاره خواه افزود: با خروج این سامانه از روز جمعه شرایط یخبندان و کاهش دما در استان ایجاد می شود و پیش بینی می شود دمای برخی مناطق به 20 درجه زیر صفر برسد.

وی اظهار کرد: در شبانه روز گذشته بیشترین بارش در مریوان به مقدار 60 میلیمتر، سروآباد 52.4 میلیمتر و بانه 23.4 میلیمتر ثبت شده است و در همین مدت کامیاران با دمای 7.3 درجه سانتیگراد بالای صفر گرم ترین و سراب شهرک با دمای منفی 7.2 درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان گزارش شده است .

در استان کردستان حدود هشت هزار کیلومتر راه وجود دارد که 90 درصد این راه ها در مناطق کوهستانی و تپه ماهور واقع شده است.

همچنین در کردستان 40 گردنه مهم وجود دارد که از این حیث استان در رده استان های اول کشور است و وجود 15 منطقه با امکان ریزش بهمن به طول هشت تا 10 کیلومتر، استان را در رده استان های حائز اهمیت در بحث راهداری زمستانی قرار داده است.

در استان کردستان همچنین 16 منطقه کولاک گیر به طول 16 کیلومتر وجود دارد.

از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 190 میلیمتر بارندگی در کردستان ثبت شده که این مقدار در مقایسه با 414 میلیمتر بارندگی سال قبل 54 درصد و در مقایسه با میانگین بلند مدت 32 درصد کاهش یافته است.

استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی واقع شده و هر ساله بارش باران در این استان از اوایل پاییز شروع می شود.

میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان بیش از 540 میلیمتر بوده که این مقدار 2 برابر میانگین کشور است.

3034/ 3020

**گزارش از: حسن حسین زاده/**انتشارهنده: عبدالله رحمانی

گزارش مشکل
کردستانارتباطیبرف