ایران در چابهار با هند، چین و برخی کشورهای فرا منطقه‌ای همکاری می‌کند

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در بندر چابهار تنها با هندی‌ها مشارکت نداریم، گفت: با چین و برخی از کشورهای منطقه و فرا منطقه‌ای نیز همکاری داریم و قطعاً بسترهای لازم را برای جذب سرمایه گذاری فعال و مطمئن سایر کشورها را در این منطقه آزاد تجاری فراهم می‌کنیم.

خبرگزاری میزان- استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در بندر چابهار تنها با هندی‌ها مشارکت نداریم، گفت: با چین و برخی از کشورهای منطقه و فرا منطقه‌ای نیز همکاری داریم و قطعاً بسترهای لازم را برای جذب سرمایه گذاری فعال و مطمئن سایر کشورها را در این منطقه آزاد تجاری فراهم می‌کنیم.

موهبی احمدعلی موهبتی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، درباره ادعای افغانستان مبنی بر ابراز نگرانی از کاهش بودجه توسعه چابهار از سوی هند اظهار کرد: اینطور نیست. قرارداد ایران و هند در خصوص چابهار اپراتوری و در خصوص فاز اول بندر شهید بهشتی است؛ واگذاری کل بندر و یا منطقه چابهار مدنظر نبوده است.

وی ادامه داد: بنا بود هندی‌ها برای تجهیزات بندری حدود ۷۰-۸۰ میلیون دلار تجهیزات و ۱۵۰ میلیون دلار فاینانس برای پشتیبانی‌های دیگر بیاورند.

استاندار سیستان وبلوچستان خاطرنشان کرد: هندی‌ها اخیرا مشوق‌هایی را هم در بنادر مختلف‌شان پیش‌بینی کردند تا هر تاجری که از این بنادر به مقصد چابهار بارهایی را به سمت افغانستان و آسیای میانه ببرند، تخفیف‌های ویژه‌ای دریافت کنند. حتما این مشوق‌ها بر روند کاری تجار این کشور اثر می‌گذارد و اقدامات‌شان شتاب بیشتری می‌گیرد.

موهبتی با بیان اینکه در بندر چابهار تنها با هندی‌ها مشارکت نداریم، افزود: با چین و برخی از کشور‌های منطقه و فرامنطقه‌ای نیز همکاری داریم و قطعا بسترهای لازم را برای جذب سرمایه گذاری فعال و مطمئن سایر کشورها، در این منطقه آزاد تجاری فراهم می‌کنیم.

وی با اشاره به همکاری و حضور فعال چینی‌ها در سواحل مکران گفت: به پشتوانه همکاری چینی‌ها در گوادر احداث بزرگراه و راه‌آهن صورت می‌گیرد. راه آهن گوادر  بندر چابهار را به هند و چین وصل می‌کند  و این اقدام منفعت‌های زیادی را برای آینده کشور در بردارد.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه همه تلاش‌مان را می کنیم تا همه تصمیمات و اقدامات دولت را در منطقه آزاد تجاری چابهار اجرایی کنیم، تاکید کرد: تا ۲۵ سال پیش مرز زمینی، هوایی و دریایی در چابهار وجود نداشت. لایحه افزایش سهمیه و منابع منطقه آزاد تجاری چابهار برای گسترش انواع مرزها به مجلس رفته است.

موهبتی یادآورشد: قطعا چابهار  در آینده نزدیک دارای مرز زمینی، هوایی و دریایی می‌شود و کارکرد منطقه آزاد بودنش به معنای واقعی کلمه محقق می‌شود. امیدواریم منطقه آزاد سیستان هم به‌زودی در مجلس تعیین تکلیف شود تا بستر مناسبی برای تجارت و فعالیت اقتصادی کشور‌های همسایه به ویژه افغانستان در این منطقه فراهم شود.

وی بیان کرد: منطقه آزاد تجاری چابهار زیرساخت‌های لازم مانند گاز و برق برای انجام فعالیت های اقتصادی دارد؛ هزینه تولید در این منطقه برای افغانستانی‌ها کاهش می‌یابد. آنها می‌توانند برای تولید محصولات مختلف در کشور خود و بخش‌های دیگر جهان در این منطقه اقدام کنند. کشوری امروزه در تجارت موفق است که دیگران را در منافع خود شریک کند.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: امیدواریم چابهار نقش آفرینی خود به عنوان یک منطقه آزادتجاری را در شرایط فعلی به خوبی انجام دهد. ظرفیت‌های لازم برای توسعه تجارت و بازرگانی در این منطقه وجود دارد؛ امیدواریم به اهداف و برنامه‌های تنظیم شده دست یابیم.