6 میلیون قطعه مرغ تخمگذار به دلیل آنفولانزا معدوم شد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: تا به امروز ۶ میلیون قطعه (مرغ تخمگذار) به دلیل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان معدوم شده است.

 تسنیم نوشت:رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: تا به امروز ۶ میلیون قطعه (مرغ تخمگذار) به دلیل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان معدوم شده است.

 مهدی خلج امروز در نشست خبری سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد:برای کنترل بیماری تب برفکی با کمبود واکسن در سالهای گذشته مواجه بودیم اما بتدریج این منابع تامین و با این بیماری برخورد شد.

وی افزود: منابع محدود ما باعث شد که تنها بتوانیم با کانونهایی که بیماری در آن اصلاحا شعله‌ور بود مواجهه کنیم اما باید در نظر داشت در بیماریهای واگیردار باید منابع لازم حتما توسط دولت تامین شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در سال جاری پیشنهاد شده بود که 100 میلیارد تومان به اعتبارات سازمان دامپزشکی کشور برای مبارزه با بیماریهای واگیردار اضافه شود اما این امر در کمیسیون تلفیق رای نیاورد اما کماکان امیدواریم دوباره این موضوع در صحن علنی مجلس طرح و رای بیاورد.

خلج خطاب به دامداران گفت: دامپزشکی تلاش خود را کرده تا تمام  واکسیناسیون دامداران را به صورت رایگان تامین کند اما به نتیجه نرسیده است اما به خود دامداران توصیه می‌شود برای حفظ سرمایه خود هزینه واکسن را متقبل شوند.

* تمام اروپا درگیر  ویروس آنفولانزای پرندگان شد

وی در خصوص شیوه بیماری انفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور گفت: از روز اول شروع این بیماری در کشور تلاش شد که اطلاعات لازم در اختیار پرورش دهندگان و سازمان جهانی بهداشت دام قرار گیرد تا اعلام شود اما باید در نظر داشت این تیپ ویروس که امسال در مرغداریهای کشور مشاهده می‌شود با آنچه در سال گذشته بوده متفاوت است و از آسیب‌رسان‌ترین انواع ویروس آنفولانزای پرندگان به حساب می‌آید.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: در کشورهای اروپایی به صورت صددرصدی با این نوع از ویروس آنفولانزای پرندگان مواجه شدند که تنها کشور بلژیک دچار این بیماری نبود که اخیرا آن نیز اعلام بیماری کرده است. بنابر این باید در نظر داشت که در شرایط فعلی علاوه بر کشورهای آسیایی و اروپای تعدادی از کشورهای خاورمیانه نیز آلوده به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان هستند و این موضوع تنها مربوط به ایران نیست.

خلج تصریح کرد: قبل از آبان سال 95 که اولین مرکز آلوده به ویروس حاد آنفولانزای پرندگان در استان تهران تایید شد در 180 نقطه کشور نظیر بازار عرضه پرندگان، روستاها و مراکز پرورش طیور صنعتی 43 هزار نمونه مختلف برداشته شده بود و 120 هزار آزمایش انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه مخزن انتشار این بیماری پرندگان مهاجر وحشی هستند گفت: این پرندگان مهاجر در 9 مرکز اعم از تالاب، مخازن نگهداری آب کشاورزی، رودخانه‌ها و تصفیه‌خانه‌ها شناسایی شده‌‌اند.

* شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان در 15 استان

رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره تعداد استانهایی که بیماری فوق‌حاد پرندگان در آن گزارش شده است گفت: تا به امروز در 14 الی 15 استان بیماری آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان گزارش شده است اما در 8 استان حدود 30 روز است که گزارش جدیدی از شیوع بیماری نداریم و وضعیت آنها رو به بهبود است.

* 6 میلیون قطعه مرغ تخمگذار معدوم شد

خلج با اشاره به آخرین آمار تلفات بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور گفت: تا به امروز حدود 6 میلیون قطعه (مرغ تخمگذار) به خاطر بیماری آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان معدوم شده است، اما باید در نظر داشت که یک میلیارد و 400 میلیون قطعه در سال جوجه‌ریزی و پرورش داده می‌شود.

وی با مقایسه میزان تلفات ایران با کشور کره جنوبی گفت: در کره جنوبی که تولید آنها در مقایسه با ایران محدود است 20 میلیون قطعه مرغ معدوم شد اما در کشور ما این رقم کمتر بود که این امر نشان از موفقیت دامپزشکی دارد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه استان تهران بیشترین تلفات را از بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان داشته است گفت: تهران با توجه به اینکه پیرامون کانونهای آلوده قرار داشت تخلیه طیور سالم در برخی مناطق نیز انجام شد تا ویروس فرصت کمتری برای نشر پیدا کند.

خلج تاکید کرد: ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان در واحدهای مرغ تخمگذار وجود داشته است و تنها یک تا دو واحد مرغ گوشتی درگیر این بیماری شده‌اند.