آیا تا به حال برای بهبود خواب و استراحتتان از نویز سفید کمک گرفته‌اید؟

صدای سفید یک آوای شنیداری محسوب می شود که پژوهش‌های بسیاری پیرامون آن و کاربردهای حیرت انگیز آن انجام شده است.

صدای سفید یک آوای شنیداری محسوب می شود که پژوهش‌های بسیاری پیرامون آن و کاربردهای حیرت انگیز آن انجام شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران ، بسیاری افراد هستند که در محیط پرسروصدا و یا شلوغ خوابشان نمی برد و کلافه می شوند و شاید شما هم یکی از این افراد باشید!

اما نگران نباشید امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد برای رفع این مشکل شما را با راهکاری از جنس صدای سفید آشنا کند .

آیا تابحال برای بهبود خواب و استراحتتان از نویز سفید کمک گرفته اید؟ / بررسی تاثیر صدای سفید بر یادگیری

نویز سفید؛ یک آوای شنیداری

نویز سفید یک آوای شنیداری محسوب می شود که از این رو سخن گفتن در مورد آن به مبحث صدا مرتبط می شود و شاید به توان ماهیت آن را با ذکر مثالی ساده توضیح داد.

فرض کنید که در نقطه‌ای از ایران، در یک بازار محلی شلوغ و پر هیاهو مشغول قدم زدن هستید.

دانلود کنید: با "White Noise" از شر صداهای مزاحم خلاص شوید

در این صورت احتمالا سرو صدا‌های نافهومی از حرف زدن ده‌ها و شاید صد‌ها انسان مختلف با یکدیگر به گوش شما می‌رسد، همهمه‌ای که صدای جا به جایی اجسام مختلف یا حرکت اتومبیل‌ها و بوق زدنشان نیز آن را همراهی می‌کند.

سر و صدایی که از گوشه و کنار بازار به گوش شما می‌رسد در حالت عادی برایتان تفکیک پذیر نیست و همهمه‌ای نافهوم را در ذهن شما ایجاد می‌کند، این همهمه‌ی نامفهوم می‌تواند یک مثال ساده برای آشنایی افراد نا آشنا با ماهیت نویز سفید یا وات نویز یا سر و صدای سفید باشد.

آیا تابحال برای بهبود خواب و استراحتتان از نویز سفید کمک گرفته اید؟ / بررسی تاثیر صدای سفید بر یادگیری

پخش صدای سفید برای بهبود خواب و استراحت!

اگر حساسیت زیادی به صدا‌های اطرافتان دارید (از صدای خر و پف همسرتان گرفته تا صدای فوتبالی که نیمه شب از تلویزیون پخش می‌شود و همسرتان دیوانه‌ی تماشای آن است و هر صدای دیگری که ممکن است خواب و آرامش شما را به هم بزند)، بهتر است که سری به سراغ اصوات سفید که در اینترنت وجود دارند بزنید!

این سایت ها با پخش اصواتی که اصطلاحاً به آن‌ها صدای سفید یا نویز سفید گفته می‌شود به شما کمک می‌کند تا استراحت و خواب خوبی داشته باشید و صدا‌های مزاحم اطرافتان را نشنوید.

اما سوالی که شاید در این میان برای شما پیش آید این است که؛ نویز سفید چطور می‌تواند باعث شود صدا‌های مزاحم به گوش شما نرسد؟

اگر بخواهیم ساده بگوییم، نویز سفید به ترکیبی از صدا‌هایی با فرکانس‌های مختلف که به صورت همزمان به گوش ما برسند گفته می‌شود.

تصور کنید دو نفر بطور همزمان مشغول صحبت با شما هستند. شما فقط صحبت‌های یکی از این دو نفر را می‌توانید درک کنید و روی صحبت‌های فرد دوم نمی‌توانید تمرکز کنید.

حال تصور کنید که این دو نفر تبدیل به ۱۰۰۰ نفر شوند که همزمان با شما صحبت می‌کنند.

آنچه شما در این وضعت خواهید شنید چیزی مشابه یک نویز سفید است و دیگر مغز شما توانایی تفکیک این صدا‌ها را نخواهد داشت؛ بنابراین نویز سفید با ترکیبی از انواع فرکانس‌های مختلف صدا باعث می‌شود که همه‌ی صدا‌های دیگر در درون این نویز غرق شوند و دیگر چیزی نمی‌شنوید، به همین سادگی!

این مطلب را از دست ندهید: خبر خوش به بدخواب‌ها؛ دیگر نگران آلودگی‌های صوتی هنگام خواب نباشید

آیا تابحال برای بهبود خواب و استراحتتان از نویز سفید کمک گرفته اید؟ / بررسی تاثیر صدای سفید بر یادگیری

تاثیر نویز سفید بر یادگیری

پژوهش‌های بسیاری پیرامون صدای سفید انجام شده است و نتیجه  آن  نشان می‌دهد که این پدیده گاه بر میزان یادگیری افراد مختلف هم تاثیرگذار بوده و موجب بهبود آن می‌شود.

نتایج پژوهش‌های مذکور نشان از آن دارد که برخلاف تصور عده‌ای که تاثیر مکان‌های ساکت و آرام را بر مطالعه و یادگیری مفید می‌دانند، این موضوع پایه و اساس چندانی ندارد.

در واقع بر اساس نظریات جدید حاصل شده در این زمینه وجود صدا‌هایی با فرکانس‌های گوناگون، اما شدت و توان ثابت می‌تواند در امر یادگیری تاثیر بسیار بهتر و بیشتری نسبت به سکوت داشته باشد.

از آن جا که تعریف یاد شده بسیار به نویز سفید شباهت دارد، پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که در حالت کلی نویز سفید می‌تواند موجب افزایش یادگیری افراد مختلف شود، البته آزمایش‌های انجام شده در رابطه با این موضوع تمام جنبه‌های یادگیری افراد را در بر نگرفته و تنها روی بحث یادگیری کلمات جدید توسط آن‌ها متمرکز بوده است.

به بیان دقیق‌تر نتایج پژوهش‌های مذکور نشان از آن دارد که اگر به دنبال یادگیری یک زبان جدید هستید، بهتر است مطالعات خود را به جای محیطی ساکت و آرام در جوار صدا‌هایی که به این پدیده سفید شباهت دارند انجام دهید.

دلیل اصلی این امر هم آن است که در طول آزمایش‌های انجام شده در این زمینه آن دسته از کسانی که فرایند یادگیری کلمات جدید را همراه با گوش سپردن به نویز سفید دنبال می‌کرده‌اند، کلماتی که به خاطر سپرده بودند را دقیق‌تر از افرادی که نظیر همان مطالعات را در سکوت انجام داده بودند به یاد می‌آوردند.

این مطلب را از دست ندهید: با این راهکار‌های شگفت انگیز بی خوابی خود را درمان کنید

به طور کل نتایج به دست آمده از پژوهش‌های انجام گرفته در رابطه با نویز سفید مدعی آن است که این پدیده به حفظ تمرکز افراد مختلف در زمینه‌ی یادگیری کلمات جدید کمک فراوانی می‌کند، به این معنی که نویز سفید قادر به افزایش ظرفیت توان یادگیری افراد مختلف در زمینه‌ آموختن کلمات جدید و زبان‌های خارجی است.

البته تحقیقاتی که به آن اشاره شد هنوز ادامه دارد و به طور کامل به پایان نرسیده است، در واقع قرار است پژوهشگران فعال در این زمینه جنبه‌های دیگری از تاثیرگذاری نویز سفید بر فرایند یادگیری افراد مختلف را هم مورد بررسی قرار دهند.

به عنوان مثال در مرحله‌ی بعدی این آزمایش قرار است میزان تاثیر یا عدم تاثیر نویز سفید بر فرایند یادگیری آن دسته از کسانی که با مشکلاتی در زمینه‌ یادگیری زبان رو به رو هستند مورد بررسی قرار گیرد.