پاسخ سوالات خود را در زمینه فشارخون اینجا بخوانید/ بخش چهارم

یک پزشک عمومی به سوالاتی که کاربران باشگاه خبرنگاران جوان در قسمت کلینیک آنلاین مطرح کرده‌اند، پاسخ داد.

یک پزشک عمومی به سوالاتی که کاربران باشگاه خبرنگاران جوان در قسمت کلینیک آنلاین مطرح کرده‌اند، پاسخ داد.

پاسخ سوالات خود را در زمینه «فشارخون» اینجا بخوانید/ بخش چهارم به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران ، پاسخ سوالاتی که کاربران باشگاه خبرنگاران در قسمت «کلینیک آنلاین» مطرح کرده بودند، منتشر شد.

شما هم می‌توانید با مراجعه به کلینیک باشگاه خبرنگاران و طرح سوالات خود، پاسخ را از پزشکان مربوطه دریافت کنید.

پاسخ سوالات شما در زمینه «فشارخون» را  محمدحسین فرقانی پزشک عمومی پاسخ داده است.

سوال: ۳۷ ساله هستم که به تازگی متوجه فشار خون بالا شده‌ام؛ قرص لوزارتان ۵۰ استفاده می‌کنم، آیا قرص برای درمان است یا اینکه فقط آن را کنترل می‌کند و اینکه بهترین راه درمان چیست؟ با توجه به اینکه فشارم در زمان عدم مصرف قرص به ۱۶ روی ۱۱ می‌رسد آیا استرس می‌تواند در این مساله نقش داشته باشد؟

جواب: قرص لوزارتان برای کنترل فشارخون است و نباید به طور خودسر آن را قطع کرد؛ استرس یکی از اصلی‌ترین عوامل در ابتلا به فشارخون است که باید آن را کاهش داد.

سوال: ۵۵ ساله هستم، فشارم گاهی ۱۵ گاهی ۱۳ است، باید چه کارکنم؟

جواب: استرس و اضطراب جزو فاکتور‌های روانشناسی و فیزیولوژیکی هستند که می‌توانند موقتی فشار خون را بالا ببرند؛ باید در قدم اول استرس‌تان را کاهش دهید چرا که باعث افزایش فشارخون خواهد شد، اصلاح تغذیه، ورزش، کنترل وزن از موارد مهم در کنترل فشارخون است.

سوال: ۵۲ ساله هستم، طی غربالگری اخیر متوجه شدم فشارم ۱۳.۵ روی ۹.۵ است؛ کمی ناراحتی عصبی و استرس دارم علت فشار بالا چیست؟

جواب: استرس یکی از اصلی‌ترین عوامل در افزایش فشار خون است که باید آن را کنترل کنید.

سوال: ۴۳ ساله هستم، حدود ۵۹ روز پیش بر اثر حادثه ضربه مغزی شدم از ناحیه گیجگاه دچار هموتون شدم که تحت عمل جراحی قرار گرفتم؛ قبل حادثه هیچ مشکلی از نظر فشار و مشکل قلبی نداشتم، اما دیابت نوع ۲ داشتم و فقط متفورمین استفاده می‌کردم؛ بعد حادثه فشار خون نوسان شد که گاهی ۱۰ بر ۷ است و گاهی حدود ۱۸ بر ۱۰ رسیده و همیشه بین ۱۲ بر ۸ الی ۷ یا بر ۱۳ بر ۸ یا ۹ است؛ اندکی وقت‌ها ۱۴ بر ۹ رسیده است، تمام آزمایشاتم مشکلی نداشتند و اکو قلبم سالم است متخصص قرص‌ فشار تجویز کردند فشار و ضربان قلبم افت می‌کند، در حال حاضر قرص افسردگی می‌خورم، دکتر‌های قلب زیادی رفتم همه می‌گویند از استرس است و قرص فنی تویین برای تشنج صرع تا یک ماه آینده باید استفاده کنم آیا مشکلی ندارم؟

جواب: فشار ۱۲ الی ۱۳ نرمال است و اگر گاهی بیشتر از این است استرس می‌تواند یکی از دلایل اصلی آن به شمار آید؛ توصیه می‌شود در قدم اول فشارتان را کاهش دهید.

سوال: فشار خونم اکثر اوقات ۱۳ یا ۱۲/۵ روی ۹ تا ۱۰ است، صبح نصف متورال شب هم نصف متورال مصرف می‌کنم؛ آملوپرس که ظهر نصف می‌خورم خیلی بدنم بی‌رمق می‌شود، سن ۴۵ وزن ۸۵ قرص آ س آ، می‌خورم، چون در خانواده سابقه سکته زیر شصت سال داریم، باید چه کار کنم؟

جواب: فشارخون ۱۳ نرمال است و جای نگرانی نیست، اما اگر می‌ترسید باید آزمایش دهید و زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید.

سوال: ۲۶ ساله هستم، سابقه بیماری ریوی دارم و مدتی هم پردنیزولون مصرف کردم؛ اکثرا فشار خون من بین ۱۳ تا ۱۴ روی ۸ است؛ آیا مشکلی از نظر پزشکی محسوب می‌شود؟

جواب: فشار خون ۱۲ الی ۱۳ نرمال است و جای نگرانی وجود ندارد.

سوال: همسرم ۲۱ ساله هستند؛ اکثرا فشارخون ۹ روی ۶ دارند؛ آیا این فشار خون طبیعی است؟

جواب: خیر فشارخون کمی دارند.

سوال: ۶۰ ساله هستم و هیچ مشکلی هم ندارم اعصابم هم خیلی راحت است؛ ولی فشارم بالاست بیشتر ۱۴ بعضی وقت‌ها هم ۱۵ یا ۱۶ است، باید چه کار کنم؟

جواب: باید زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید؛ داروی فشار می‌تواند فشارتان را کنترل کند؛ همچنین اصلاح سبک زندگی یکی از اصلی‌ترین کار‌ها در درمان فشارخون است، عدم مصرف غذا‌های چرب، سرخ کردنی، نمک مفید است.

سوال: مادرم بالای ۶۰ سال سن دارد و قرص فشار خون مصرف می‌کند؛ آیا راهی برای قطع دارو و بهبود همشیگی هست؟

جواب: خیر این دارو را باید همیشه مصرف کنند.

سوال: ۳۶ ساله هستم، فشار خون بالا دارم ۹ روی  ۴ ودارو مصرف نمی‌کنم، چیکار کنم؟

جواب: فشارخونتان بالا نیست بلکه پایین است و موادی باید مصرف کنید تا فشارتان را نرمال کند.

سوال: فشار خون دارم از هیچی استفاده نمی‌کنم چقدر دیگه عمر می‌کنم؟

جواب: عمرتان دست خداست.

سوال: ۴۵ ساله هستم، فشار در منزل می‌گیرم ۱۳ و ۱۴ در طرح فشار خون ۱۵/۸ و بعد ۵ دقیقه مجدد گرفت شد ۱۶/۹ با دستگاه دیجیتال بود؛ زمینه اضطرابی دارم، ولی دارو نمی‌خورم زندگی عادی دارم، نسبت به مصرف دارو مقاومت می‌کنم؛ بهترین دارو و کم عارضه‌ترین آن در حال حاضر چیست؟

جواب: اضطراب و استرس در افزایش فشارخون موثر است، در قدم اول باید آن‌ها را کاهش دهید.

سوال: فشارم گاهی ۱۳ و گاهی ۹، آیا دارای فشارخون بالا هستم؟

جواب: فشار خون نرمال ۱۲ الی ۱۳ است.

سوال: پسری ۲۵ساله با وزن ۷۰ کیلوگرم که دیروز فشار خون ۱۴ بود، آیا با توجه به سن و وزن این فشارخون بالاست و احتمال خطری وجود دارد یا خیر؟

جواب: فشارخون نرمال ۱۲ الی ۱۳ است و کمی فشارتان بالاست؛ باید سبک زندگی‌تان را تغییر دهید.