خسارت 150میلیاردتومانی سیل به شرق هرمزگان

بندرعباس - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته میزان دقیق خسارت وارده ناشی از سیل اخیر در شرق استان افزون بالغ بر150میلیارد تومان است.

بندرعباس - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته میزان دقیق خسارت وارده ناشی از سیل اخیر در شرق استان افزون بالغ بر150میلیارد تومان است.

خسارت 150میلیاردتومانی سیل به شرق هرمزگان
خسارت 150میلیاردتومانی سیل به شرق هرمزگان

به گزارش ایرنا ،علیرضا صفا یکشنبه پس از بازدید مناطق سیل زده شهرستان های جاسک و بشاگرد و بررسی روند امداد رسانی به سیل زدگان، افزود: بر اثر بارندگی و جاری شدن سیلاب خسارت ‌های فراوانی به منازل مسکونی، تاسیسات، شبکه های آب و برق و اراضی کشاورزی به ویژه در شهرستان‌های جاسک، بشاگرد، میناب، سیریک، رودان و بندرعباس وارد شده است.

وی برنامه‌ ریزی و اجرای طرح‌ هایی برای جلوگیری از وقوع سیل در این مناطق ضروری دانست و اظهارداشت: یکی از بهترین راه‌ها برای مهار سیل در این روستاها پرهیز از ساخت و سازها در اطراف رودخانه ‌است.

اهالی روستاهای سیل زده نیز در بازدید مسئولان استان از منطقه، مشکلات خود را مطرح کردند.

** امداد رسانی به 2940نفر در جاسک

فرماندار جاسک نیز در باره خسارات سیل اخیر گفت: از آغاز بارندگی و جاری شدن سیلاب تاکنون به دو هزار و 940 نفر از مردم سیلزده توسط هلال احمر و نیروهای امدادی تحت مدیریت بحران شهرستان امداد رسانی شد.

محمد احمدی اظهار داشت: همچنین در این مدت 600 نفر از مردم روستاهای توگج ، بیاهی و کرتی از بخش لیردف در قالب 150خانوار اسکان اضطراری داده شدند .

وی ادامه داد: 150 تخته چادر، 150 تخته موکت، 940 تخته پتو، 150 شعله فانوس، 111ست ظروف،هزار740 6 قوطی کنسرو، 150عدد کلمن آب، 2000و150 عدد گالن آب از جمله اقلام توزیع شده این مدت بین مردم سیل زده روستاهای ذکر شد در بخش لیردف شهرستان جاسک بوده است.

فرماندار جاسک تاکید کرد: جمعیت هلال احمر و مدیران شهرستان و نیروی دریایی منطقه دوم با تمام توان آماده ارائه خدمات مورد نیاز به مسافران و آسیب دیگان بارندگی اخیر بوند.

احمدی خاطر نشان کرد: یک دستگاه بالگرد هلال احمر با 4 سرتی پرواز به250 خانوار به7روستای در بخش کوهستانی پرکوه در بخش مرکزی به علت قطع راه های زمینی جهت ارائه امدادهای هوایی و توزیع اقلام غذایی انجام داده است.

وی ادامه داد: در این مدت آب قطع شده 30روستا،قطعی برق20 روستا و قطع ارتباطی 22 روستا در شرق جاسک، با تلاش شبانه روزی و تحت مدیریت بحران به سر انجام رسید و تمامی راه های ارتباطی تمام روستاهای شهرستان و محورهای جاسک چابهار، جاسک بشاگرد و جاسک میناب برقرار است

احمدی گفت: بارش باران، تگرگ و وزش باد بیش از 20 میلیارد تومان به تاسیسات این شهرستان خسارت وارد کرد که در بخش کشاورزی خسارتی داشتیم، میزان خسارت در حال بررسی است.

فرماندار جاسک در خصوص آبگیری سدهای آبخیزداری هم گفت: سازه های آبخیزداری شهرستان به دنبال بارندگی های چند روز در شهرستان به صورت 100 درصد آبخیزداری شده اند.

وی افزود: در این مرحله 114میلیمتر در جاسک بارندگی شد که 8 میلیون متر مکعب آب در این بارندگی ها در 20 سد و 15 بند مشارکت های مردمی شهرستان ذخیره شده که این باعث خوشحالی کشاورزان و دامداران منطقه کردیده است.

**خسارت 16 میلیاردی باران به شهرستان سیریک

فرماندار سیریک نیز در خصوص خسارات ناشی از سیل در شهرستان سیریک گفت: به دنبال بارندگی هفته گذشته ، 16 میلیارد تومان خسارت به بخش های راه، کشاورزی، مخابرات، برق، آب فاضلاب روستایی، شیلات، بهداشت، مسکن روستایی و شهری این شهرستان وارد شد.

میرمرسل ایزدی پورافزود: براثر بارندگی 90میلیمتری و به علت تخریب شانه جاده آسفالته روستای شمع جو به شهر سیریک بر اثر بارندگی های اخیر شهرستان یک دستگاه جرثقیل واژگون شد.

وی تصریح کرد: این حادثه تلفات جانی نداشت و راننده جرثقیل برای مداوا به بیمارستان امام سجاد (ع) شهرستان منتقل شد اما متاسفانه هفته گذشته یک پیرمرد 50 ساله در اثر رعد و برق جان خود را در روستای بمانی سیریک از دست داد.

سیریک در 175کیلومتری ، بشاگرد در270کیلومتری و جاسک در 300کیلومتری شرق بندرعباس مرکز هرمزگان واقع شده است.

شهرستان سیریک با چهل هزار نفر جمعیت در 175 کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.

اقصی نقاط هرمزگان از روز پنجشنبه 30 دیماه به دنبال ورود سامانه ناپایدار بارشی به استان، شاهد بارش باران بوده که در برخی از شهرها به دلیل شدت بارندگی، برخی مسیرها مسدود شده و روستاها دچار آبگرفتگی شدند.

اداره کل هواشناسی هرمزگان سوم بهمن ماه با صدور اخطاریه شماره هفت نسبت به طغیان رودخانه های فصلی و سیلابی شدن مسیل ها هشدار داده بود.

به دنبال اخطار هواشناسی هرمزگان مبنی بر احتمال طغیان رودخانه های فصلی در شرق استان، شرکت آب منطقه ای نیز طی اطلاعیه ای تاکید کرده بود که با توجه به شرایط جوی پیش بینی شده ساکنان شرق هرمزگان از تردد در مجاورت رودخانه ها و مناطق پرخطر تا پایان امروز سه شنبه پنجم بهمن ماه اجتناب کنند.

7195 /6048 / 1200 خبرنگار: رقیه غلامی زاده*انتشار دهنده:علی شریفی

انتهای پیام /*