وجود ۷۹ هزار معتاد و ۱۵۶ مرکز ام ام تی در گلستان

وجود ۷۹ هزار معتاد و ۱۵۶ مرکز ام ام تی در گلستان

گرگان- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان از وجود ۷۹ هزار معتاد و ۱۵۶ مرکز ام ام تی (مرکز درمان با متادون) در گلستان خبرداد.

به گزارش خبرنگار مهر ، عباس بدخشان پیش از ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گلستان که به مناسب روز جهانی مواد مخدر برگزار شد، اظهار کرد: در گلستان ۱۵۶ مرکز ام ام تی (مرکز درمان با متادون) داریم و ۳۱ هزار و ۹۹۱ نفر نفر زیرمجموعه این مراکز هستند.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی به این مراکز مجوز می دهند، افزود: چند مرکز دی آی اس هم در استان داریم که خدمات خاص به بیماران ارائه می کنند.

بدخشان با اشاره به مرکز جامع مدار (tc) که در توسکستان فعال است، از وجود سه شیلتر و سرپناه که دو مرکز در گرگان و یک مرکز در گنبدکاووس قرار دارد، خبرداد.

وی تصریح کرد: ۳۴ کمپ ترک اعتیاد در استان داریم که هفت هزار و ۳۴۵ نفر را پوشش می دهند.

بدخشان همچنین از تحت پوشش قرار دادن ۵۵۹ نفر در مرکز ماده ۱۶ خبر داد و اضافه کرد: ۱۰ تخت بستری در مرکز درمان کودکان زیر ۱۷ سال در آق قلا داریم و بخش اعصاب و روان بیمارستان پنجم آذر هم هفت تخت برای بستری معتادان دارد.

وی از اضافه شدن ۲۵ تخت در این بیمارستان برای بزرگسان خبرداد.

بدخشان تصریح کرد: مرکز مبارزه با مواد مخدر مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان برای درمان معتادان بی بضاعت در نظر گرفته است.

وی افزود: یکی از مشکلات بیماران بیمه آنها است که از ابتدای سال ۹۸ پوشش بیمه ای آنها انجام نشده و وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با مواد مخدر پیگیر این امر است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه نشتی داروهای ترک اعتیاد در گلستان پایین است، گفت: به دلیل شرم و قبحی که در جامعه نسبت به اعتیاد وجود دارد نمی‌توان آمار محکمی از معتادان استان ارائه داد.

بدخشان اضافه کرد: طبق آمار سال ۹۳ که مصرف کنندگان مستمر و غیرمستمر را شامل می شود، ۱۴۹ هزار معتاد در گلستان وجود دارد ولی آمار خود علوم پزشکی ۷۹ هزار نفر است.

وی گفت: کار شیوع شناسی را در سطح استان دنبال می کنیم و با مطالعه چندجانبه امیدواریم تا پایان سال یک آمار محکمی به دست بیاوریم.

بدخشان تصریح کرد: ۴۰۰ نوع مواد مخدر و روانگردان در سطح جامعه وجود دارد و سن اعتیاد و شیوع آن در بین بانوان هم در حال افزایش است.