علت تلاش برای مذاکره با آمریکا از دید صفارهرندی

برخی به‌جای حل مشکل از طریق راه‌حل‌های مدیریتی به دنبال انداختن مشکل‌ها به گردن تحریم‌ها هستند و تنها راه‌حل را در مذاکره مطرح می‌کنند و این یعنی شانه خالی کردن در مقابل ضعف مدیریتی خود.

صفارهرندی

به گزارش مشرق، محمدحسین صفارهرندی ظهر امروز در مراسم گرامیداشت شهدای هفتم تیر در جمع پیشگامان انقلاب اسلامی اصفهان با بیان خاطره‌ای از شهید بهشتی اظهار داشت: سال ۵۹ این شهید والامقام را برای سخنرانی و پاسخگویی به سوالات پاسداران به سپاه دعوت کردیم.

وی افزود: درست است با توجه به اینکه اوایل پیروزی انقلاب بود اینکه یکی از سران نظام به همین راحتی به دیدار آحاد مردم می‌آمده و خود را مورد سوال قرار می‌دهد زمینه خوشحالی فراوان ما را فراهم کرده بود ولی متأسفانه شبهاتی نیز نسبت به وضع زندگی این شهید مبنی بر زندگی اشرافی ایشان مطرح شد که شهید به‌صراحت تمام ابهامات را رفع کردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در همان جلسه جوانی درخواست کرد و گفت من اعتراض دارم، مگر ما چند مسئول همچون بهشتی داریم که به همین راحتی خود را در معرض سوالات مردم قرار دهد؟ چرا ما با سوالات مبتذل خود باعث آزرده خاطر شدنش شویم؟ آقای بهشتی صحبت‌هایی که خود دوست دارید انجام بدهید.

وی با بیان اینکه دلیل تأکید امام راحل به مسئله مظلومیت شهید بهشتی این بود که افراد زیادی از کلام ایشان متنبه شدند و پای به عرصه انقلاب گذاشتند، گفت: هنوز نیز این اتهامات نسبت به بزرگان انقلاب همچون مقام معظم رهبری مطرح است و ظلم و جفاهای متعددی به آن‌ها می‌شود.

صفارهرندی در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: در طول تاریخ همواره با تلفیق حق و باطل افراد ساده‌لوح فریب خورده‌اند و مشکلات زیای نیز به همین دلیل برای جبهه حق وارد شده است؛ در حالت کلی باید گفت فتنه یعنی زمانی که تشخیص حق و باطل سخت شود.

وی ضمن ارائه مثالی از زمان امیرالمومنین (ع)، گفت: در زمان آن حضرت برخی در اواسط جنگ نسبت به حق بودن جنگ خود تردید پیدا می‌کردند و به حضرت می‌گفتند این چه جنگی است که هم ما مسلمانیم و هم جبهه مخالف ماست.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون خصوصیات مشترک صف‌آرایی حق و باطل گفت: اصلی‌ترین وجه اشتراک آن‌ها مداومت در پیگیری مواضع خود است و برخی نیز به خاطر همین استحکام در مواضع فریب می‌خورند و این شبهه برایشان ایجاد می‌شود که مبادا جبهه مقابل ما حق باشند که این‌گونه مداومت می‌کنند و جان خود را نیز فدای راهشان می‌کنند.

جبهه حق و باطل در بزنگاه‌های تاریخی از یکدیگر قابل تشخیص می‌شوند

وی با بیان اینکه انسان‌هایی که در صراط مستقیم حرکت می‌کنند نیز همواره پای عقاید خود می‌ایستند، گفت: فرق این دو در دلیل این مداومت است چراکه افرادی که در جبهه حق حرکت می‌کنند فی سبیل‌الله اقدام می‌کنند، اما جبهه باطل فی سبیل الا هوا و بر پایه هوای نفس خود اقدام می‌کنند وگرنه ظاهر آن‌ها شبیه به یکدیگر است.

صفارهرندی با بیان اینکه به عنوان مثال گروه‌های تروریستی تکفیری همه صحبت‌های خود را بر پایه قرآن مطرح می‌کنند و با استناد به این کتاب الهی سر از بدن مسلمانان جدا می‌کنند، گفت: تشکیل این گروه‌های تروریستی نیز با الگوگیری از معنویت حزب‌الله است و استکبار جهان با قصد تشکیل نسخه سنی از حزب الله آن‌ها را تأسیس کرد.

وی با بیان اینکه در جبهه باطل چیزی به نام استقامت در عقاید وجود ندارد و رفتارشان صرفاً لجاجت است، گفت: قبل از انقلاب مجاهدین خلق در مبارزه با آمریکا معرفی می‌شدند اما سال ۶۴ در نشریه مجاهد تصاویری از کادرهای سازمان در کنار مسئولان آمریکایی مشاهده می‌شد و با افتخار حرف از نشست و مذاکره آن‌ها می‌زدند و اکنون نیز کیست که نداند اعضای این گروه تروریستی در استخدام کامل سازمان سیا هستند و این یعنی جبهه باطل در آخر همیشه خودرا رسوا می‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جبهه حق و باطل شباهت‌های متعددی با هم دارند ولی در بزنگاه‌هایی تکلیف معلوم و دستشان برای همه رو خواهد شد، گفت: وقتی مشاهده می‌شود که داعش هیچ آمریکایی را هدف قرار نمی‌دهد ولی چندین بار مسجد تخریب کرده اثبات بر ناحق بودنشان می‌شود.

لزوم استفاده از الگوی مقاومتِ نیروهای نظامی در بحث اقتصاد

وی با بیان اینکه در همین دسته‌بندی‌های داخلی کشور نیز در دهه ۶۰ عده‌ای چپ‌گرا و عده‌ای نیز راست‌گرا معرفی شدند، گفت: جناح چپ ابتدا بارها بر جناح دیگر نسبت به ضعف در مبارزه با آمریکا خورده می‌گرفت و خود را محکم می‌دانستند و حتی روز مبارزه با استکبار نیز تعیین و نامگذاری کردند ولی اکنون می‌بینیم چگونه خود را دستمایه غرب کرده‌اند.

صفارهرندی تصریح کرد: برخلاف گفته برخی از مسئولان که بر این باور بودند دنیای امروز دنیای گفتمان است امروز دوره موشک است زیرا جهان استکبار سخنی جز زور نمی‌فهمد بنابراین مقام معظم رهبری بازدارندگی را مبتنی بر اقتدار دفاعی برای ممانعت از شرارت دشمن مطرح می‌کنند.

وی با اشاره به سرنگونی پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک توسط نیروی هوافضای سپاه، گفت: امروز وقتی پهپاد دشمن به مرزهای جمهوری اسلامی تجاوز می‌کند براساس این رهنمودها و تأکیدات رهبر انقلاب بر افزایش دقت و برد موشک‌ها، پدافند مقتدر ما توانمندی و فناوری فوق پیشرفته آنها را به باد سخره گرفته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه قدرت بازدارندگی نظام جمهوری اسلامی امروز به‌گونه‌ای است که دشمن وقتی برای حمله آماده می‌شود پس از محاسبه ضرر و زیان‌های خود از آن، پشیمان می‌شود، گفت: اگر این الگو در باب اقتصاد و فرهنگ کشور حاکم شود، بازدارندگی در این عرصه‌ها محقق می‌شود.

وی در پایان گفت: حل مشکل اقتصادی مهم‌ترین خواسته مردم است و این وظیفه دولت است که به آن پاسخ دهد ولی برخی به جای حل مشکل از طریق راه‌حل‌های مدیریتی به دنبال انداختن مشکل‌ها به گردن تحریم‌ها هستند و تنها راه‌حل را در مذاکره مطرح می‌کنند و این یعنی شانه خالی کردن در مقابل ضعف مدیریتی خود.