دولت 26 هزار میلیارد را به کدام حساب واریز کرد؟

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به عدم واریز حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان از درآمد دولت از محل هدفمندسازی یارانه‌ها به خزانه دولت گفت: این مبلغ به چه حسابی واریز شده که هنوز وارد حساب خزانه نشده است و در چه ردیف‌هایی هزینه شده است؟

دولت 26 هزار میلیارد را به کدام حساب واریز کرد؟

به گزارش مشرق، سید حسین نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، با اشاره به قانون درآمد دولت اظهار داشت: طبق قانون، محاسبه درآمد دولت از ردیف اعتبار هدفمند کردن یارانه‌ها براساس محاسبه قیمت کالاهایی که به آن‌ها یارانه تعلق می‌گیرد، در نظر گرفته می‌شود.

وی ضمن بیان اینکه یکی از منابع درآمد دولت از هدفمندی یارانه‌ها از قیمت حامل‌های انرژی است عنوان کرد: افزایش قیمت حامل‌های انرژی، هزینه درآمدی دولت محسوب می‌شود که به تنهایی در سال جاری چندین بار دولت یازدهم اقدام به افزایش قیمت انرژی‌های مختلف از جمله برق کرده است؛ به گونه‌ای که این افزایش قیمت‌ها هر سه ماه یکبار صورت گرفته است.

نماینده شهرستان‌های قرچک، ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: منبع درآمدی دولت از هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری بارها افزایش پیدا کرده است؛ از اینرو رقم درآمدی دولت یازدهم نیز افزایش داشته، و بیشتر از مبلغی است که دولت ادعا می‌کند تا جایی که طبق برآوردها می‌توان گفت دولت بیش از 80 هزار میلیارد تومان در سال جاری درآمد از محل هدفمندی یارانه‌ها داشته است.

نقوی حسینی با اشاره به عدم واریز درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به خزانه دولت تصریح کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته حدود 26 هزار میلیارد تومان از  درآمد دولت از محل هدفمندسازی یارانه‌ها به خزانه واریز نشده است و سوالی که مطرح می‌شود این است که این مبلغ به چه حسابی واریز شده که هنوز وارد حساب خزانه نشده است و از سوی دیگر این مبلغ در چه ردیف‌هایی هزینه شده است؟

وی عدم واریز این درآمد به خزانه دولت را خلاف قانون دانسته و گفت:  عدم واریز درآمد دولت از محل هدفمندسازی یارانه‌ها به خزانه دولت اقدامی غیرقانونی است؛ چرا که باید همه درآمدها وارد خزانه می‌شد و پس از آن نیز ردیف هزینه‌کرد این مبلغ نیز باید مشخص شود.

نماینده شهرستان‌های قرچک، ورامین و پیشوا در پاسخ به این سوال که مجلس چه اقدامی در این مورد انجام داده است نیز بیان کرد: مجلس شورای اسلامی دارای ابزارهای قانونی است که از آن‌ها استفاده کرده و در بودجه سال 96 و همچنین برنامه پنجم توسعه تکلیف کرده که به طور دقیق درآمدهای دولت از ناحیه هدفمندسازی یارانه مشخص شود.

نقوی با اشاره به پیگیری این موضوع با همکاری دستگاه‌های نظارتی افزود: با همکاری دستگاه‌های نظارتی به ویژه دیوان محاسبات پیگیر این مبلغ هستیم تا تکلیف مبلغی که به حساب خزانه وارد نشده؛ مشخص شود.

وی در مورد درآمد دولت از هدفمندی یارانه‌ها در سال‌های گذشته گفت: محاسبه دقیقی در مورد مبلغ واریزی به خزانه دولت در سال‌های 93 و 94 نداریم و دلیل آن نیز این می‌باشد که در سال‌های گذشته بحث برنامه پنجم توسعه نبوده و تنها بودجه سالانه بررسی می‌شده است.

نماینده شهرستان‌های قرچک، ورامین و پیشوا در واکنش به صحبت‌های مسئولان دولت مبنی بر اینکه امسال درآمد دولت از هدفمندی یارانه‌ها به 51 هزار میلیارد تومان کاهش یافته خاطرنشان کرد: اینکه مسئولان اعلام می‌کنند درآمد دولت از هدفمندی یارانه در سال جاری کمتر از سال قبل است امکان‌پذیر نیست؛ زیرا سال 94 درآمد دولت از هدفمندسازی یارانه‌ها 69 هزار میلیارد تومان بوده و امسال با افزایش هزینه حامل‌های انرژی نمی‌تواند درآمد حاصل از هدفمندسازی یارانه‌ها کم شده باشد و مسئولان دولتی در این زمینه باید پاسخگو باشند.