اختلافات در اندونزی مبنایی بر اشتراکات می‌شود

اختلافات در اندونزی مبنایی بر اشتراکات می‌شود

طه باعقیل، از شخصیت‌های سرشناس اندونزی در رونمایی کتاب «در نهان ۲۱۲» گفت: هر تفاوتی که در کشور ما وجود داشته باشد باز هم راهی برای یافتن اشتراک مهیاست، تا در عین تنوع و تفاوت متحد باشیم.

به گزارش خبرگزاری مهر ، مراسم رونمایی از کتاب در نهان ۲۱۲ (۲۱۲ Undercover) در سالن ساختمان موزه مبارزه ۴۵ (Gedung Joang) جاکارتا برگزار شد. این کتاب واقعیت‌های پشت صحنه تظاهرات عظیم ۲۱۲ (۲ دسامبر ۲۰۱۶) را آشکار می‌کند. این تظاهرات عظیم که در تاریخ ۲ دسامبر سال ۲۰۱۶ که بعد از آن به ۲۱۲ معروف گردید، یک حادثه تاریخی و به یاد ماندنی است که میلیون‌ها مسلمان در این کشور جمع شدند. این حادثه به دلیل اشتباه سخن باسوکی چاهایا پورنامه معروف به آهوک، استاندار سابق جاکارتا بود که به یک موضوع محلی و سپس موضوع ملی تبدیل شد.

در این مراسم آقای سید عبدالقادر طه باعقیل، دو نویسنده کتاب خانم‌ها سری وولانداری و إویتا فجر و آقای توفیق الرحمن حضور داشتند و درباره کتاب مطالبی را بیان کردند. در این کتاب نقش سید عبدالقادر طه باعقیل که از شخصیت‌های ذی نفوذ و علاقه‌مند به وحدت ملی است توسط دو تن از نویسندگان این کتاب خانم‌ها سری وولانداری و إویتا فجر به تحریر درآمده است.

در ابتدا سید عبدالقادر طه باعقیل که خاطرات او در زمان حادثه ۲۱۲ به کتاب تبدیل شده است، گفت: قبل از حادثه، بذرهای تفرقه از آن به مشامم رسید و امکان فروپاشی ملت را حس کردم و بسیار نگران بودم که این رویداد می‌تواند کشور اندونزی را نابود کند، علاوه بر این، بیگانگان به مدت طولانی منتظر فرصت بودند تا این کشور را به دست بگیرند. و از طرفی هستند کسانی که میهن خود را دوست دارند و تلاش می‌نمایند تا این کشور متحد باقی بماند و نابود نشود. به همین دلیل ایده‌ای به سرم زد و به نظرم رسید که بهترین زمان است که دولت باید بهر صورت در این حادثه ضد دولتی حاضر شود و بهترین کس هم می‌تواند خود رئیس جمهور باشد.

این ایده توسط آقای توفیق الرحمن، عضو مجمع هشدار اولیه جامعه منطقه کالیمانتن جنوبی و همچنین یکی از مسوولان مجلس علمای اندونزی آن منطقه به یک رئیس اطلاعات رسانده شد و مورد استقبال قرار گرفت و پس از آن به مقامات ذیربط ابلاغ شد. در روز تظاهرات عظیم ۲ دسامبر ۲۰۱۶ با هماهنگی بعمل آمده پیش از نماز جمعه، رئیس جمهور جوکو ویدودو در میان انبوه جمعیت حضور یافت و در مراسم نماز جمعه شرکت کرد. پس از نماز جمعه، رئیس جمهور یک سخنرانی کوتاه ارائه داد.

سید عبدالقادر در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در کشورهای در حال توسعه، هر نظامی که می‌خواهد باشد، دولت همیشه در میان مردم خود، حضور دارد. در حالی که اندونزی از بنیانگذاران، پایه‌ای به نام تنوع در عین وحدت (Bhinneka Tunggal Ika) را به ارث برده است. لذا هر تفاوت در کشور ما وجود داشته باشد باز هم راهی برای یافتن اشتراک مهیاست، تا در عین تنوع و تفاوت متحد باشیم.

وی افزود: بهترین مردم کسی است که برای دیگران مفید است و آنچه که توان داشتم برای آن حادثه انجام دادم و امیدوارم که مفید بوده باشد و امروز برای آن ایده احساس غرور می‌کنم و رویداد ۲۱۲ به یک آینه از قدرت اندونزی تبدیل شد و بسیار ستودنی و قابل قدردانی است، زیرا این نشان دهنده بلوغ نگرش و نجیب بودن مسلمانان اندونزی است.

در بخش دیگری از مراسم نویسندگان کتاب، خانم‌ها سری وولانداری و إویتا فجر بیان کردند که این کتاب نشان دادن یکی از ایده‌های سید عبدالقادر در مورد نگاه و نگرش وی نسبت به ناسیونالیسم، شعار تنوع در عین وحدت، پانچاسیلا، قانون اساسی و وحدت اندونزی است. این واقعیتی است که پس از حوادث ۲۱۲ اتفاق افتاد.

هر دو نویسنده ابراز امیدواری کردند که با نشر این کتاب، نگرش ناسیونالیستی ملت ما که شروع به از بین رفتن است، بتواند دوباره افزایش یابد و اتحاد وحدت ملت دوباره به تحقق برسد.