یک میلیارد ریال به بازسازی مقبره دانیال نبی(ع) در شوش اختصاص یافت

شوش - ایرنا -در سفر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به شهرستان شوش یک میلیارد ریال به ترمیم و بازسازی مقبره دانیال نبی(ع) اختصاص یافت.

شوش - ایرنا -در سفر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به شهرستان شوش یک میلیارد ریال به ترمیم و بازسازی مقبره دانیال نبی(ع) اختصاص یافت.

یک میلیارد ریال به بازسازی مقبره دانیال نبی(ع) در شوش اختصاص یافت
یک میلیارد ریال به بازسازی مقبره دانیال نبی(ع) در شوش اختصاص یافت

به گزارش ایرنا فرماندار شهرستان شوش روز پنجشنبه در حاشیه سفر زهرا احمدی پور به شوش افزود:این اعتبار برای ایمن سازی ، ترمیم و بازسازی مقبره حضرت دانیال (ع) در شوش هزینه می شود.

بقعه دانیال نبی(ع) مربوط به دوران تاریخی پس از اسلام است و اثر تاریخی آن در 24 شهریور 1310 با شمارهٔ ثبت 51 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حضرت دانیال نبی(ع)، از پیامبران الهی در قرن هفتم قبل از میلاد است که نسل وی به داوود پیامبر(ع) می رسد.

آرامگاه دانیال نبی(ع)، در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ قرار دارد.

رضا نجاتی همچنین با تشریح ظرفیت بالای شهرستان شوش در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری با سفر گردشگران خارجی و نیز 2 میلیون مسافر نوروزی و کاروان راهیان نور از سراسر کشور بر ضرورت توسعه زیر ساخت های عمرانی در این شهر تاکید کرد.

وی افزود:با توجه به تعامل خوب مردم شهرستان شوش با سازمان میراث فرهنگی و دستگاه های اجرایی برای ثبت جهانی محوطه شوش می طلبد تا سازمان میراث فرهنگی نیز متقابلا به مطالبات به حق مردم این شهر در زمینه اجرای طرح های عمران شهری و توسعه زیرساخت های گردشگری توجه کند.

فرماندار شوش افزود:شوش شهری با قدمتی هفت هزار ساله است و همین امر سبب شده تا در تمام ایام سال میزبان گردشگران خارجی از کشورهای مختلف جهان باشد لذا تامین زیر ساخت های شهری و اجرای طرح های عمران شهری برای خدمت رسانی به جهانگردان خارجی و مسافران نوروزی ضروری است.

نجاتی با بیان اینکه در راستای حفظ آثار ارزشمند تاریخی در شوش نیاز است تا توسعه شهری نیز صورت گیرد گفت: طرح های عمران شهری که از شهرداری شوش طراحی شده و یا در دست اجراست در راستای معرفی میراث فرهنگی و تامین زیر ساخت های لازم برای گردشگردان داخلی و خارجی است لذا انتظار می رود سازمان میراث فرهنگی روند اجرای این طرح ها را تسهیل کند.

وی نبود پایانه مسافری و ‌کتابخانه مرکزی را از جمله مشکلات مردم شهرستان شوش برشمرد و گفت:علاوه بر طرح توسعه حرم دانیال (ع) که در دست اجراست ، مرمت مقبره حضرت دانیال(ع) که در وضعیت نامناسب و خطرناکی است ضروری است و انتظار می رود سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی این امر برای مرمت و بازسازی مقبره حرم دانیال (ع) وارد عمل شود.

فرماندار شوش همچنین رفع موانع سد راه احداث پل عابر پیاده در محدوده بیمارستان نظام مافی شوش و در عرض جاده ترانزیتی شوش - اهواز برای کاهش سوانح رانندگی را ضروری دانست و از رئیس سازمان میراث فرهنگی خواست با نظر مساعد نسبت به رفع محدودیت ایجاد شده برای ساخت این پل وارد عمل شود.

نجاتی همچنین طرح تفضیلی شهر شوش و احداث پل جایگزین در چهار راه اصلی شهر شوش در جاده ترانزیتی اندیمشک - شوش - اهواز را از دیگر مطالبات ضروری مردم این شهرستان عنوان کرد.

به گزارش ایرنا محمدحسن طالبیان معاونت میراث سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نیز که در این سفر رئیس این سازمان را همراهی می کرد گفت:تلاش می شود تا برخی موانع اجرای طرح های توسعه شهر شوش که به سازمان میراث فرهنگی مربوط است با نظر کارشناسی این سازمان پیگیری شود.

وی تاکید کرد:اجرای طرح های توسعه شهری نباید به تخریب و یا آسیب به آثار باستانی منجر شود چرا که شوش شهری باستانی با آثار باستانی منحصربفرد است که باید این بناها و آثار حفظ و نگهداری شوند.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در سفر به شوش از حرم دانیال نبی(ع)، موزه و قلعه شوش ،محوطه باستانی و نیز معبد جهانی چغازنبیل دیدن کرد.

شوش از معروف ترین شهرهای دنیای کهن است که زمانی پایتخت حکومت ایلام و پایتخت زمستانی پادشاهی هخامنشی بود.

زیگورات چغازنبیل نخستین اثر باستانی ایران است که به ثبت جهانی رسیده و در فاصله 40 کیلومتری جنوب شرقی شوش و 20 کیلومتری هفت تپه در استان خوزستان واقع است.

قلعه شوش که به قلعه فرانسوی ها نیز شهرت دارد از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان است که در سال 1897 میلادی روی بلندترین نقطه شهر شوش با استفاده از آجرهای به دست آمده از حفاری شوش و تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل بنا شده است.

محوطه باستانی شوش به عنوان هجدهمین اثر جمهوری اسلامی ایران پارسال در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

شهر شوش در 100 کیلومتری اهواز مرکز استان خوزستان واقع است.

6068 خبرنگار و انتشار:محمدعلی فریدپناه

انتهای پیام /*

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

گزارش مشکل
شوشدانیال