تصویربرداری از سلول زنده با تلفن همراه

محققان دانشگاه اوپسالا در سوئد برای اولین‌بار با استفاده از تلفن‌همراه هوشمند و میکروسکوپ وارونه موفق به تصویربرداری سه‌بعدی از سلول‌های زنده شدند.

خبرگزاری ایسنا: محققان دانشگاه اوپسالا در سوئد برای اولین‌بار با استفاده از تلفن‌همراه هوشمند و میکروسکوپ وارونه موفق به تصویربرداری سه‌بعدی از سلول‌های زنده شدند.

به نقل از دیلی‌میل، در این مطالعه مشخص شد گوشی‌های هوشمند قابلیت تصویربرداری زنده از حرکت سلول‌ها را بدون نیاز به تجهیزات گران‌قیمت دارا هستند.

مراحل ساخت دستگاه تصویربرداری ارزان‌قیمت سه‌بعدی در مجله عملیPLOS ONE منتشر شده است. ویژگی مهم این دستگاه هزینه تمام شده پایین و ساخت بسیار ساده است.

تصویربرداری از سلول‌های زنده مهمترین ابزار مطالعه سلولی برای شناخت روش‌های درمانی نوین تحت تاثیر دارو و مواد سمی است.

دکتر جان کروگر، استاد زیست‌شناسی سلولی دانشگاه اوپسالا عنوان کرد: تولید تمام قطعات مورد نیاز برای تبدیل میکروسکوپ معمولی به تصویربردار سلولی سه‌بعدی با استفاده از چاپگر سه‌بعدی معمولی امکان‌پذیر است.

وی در ادامه افزود: با توجه به قیمت بسیار بالای تجهیزات تصویربرداری سه‌بعدی سلولی، متاسفانه بسیاری از آزمایشگاه‌ها امکان تامین آن را ندارند و استفاده از این روش ساده به پیشرفت علم کمک شایانی خواهد کرد.