افت 3.1 درصدی فروش جهانی اسمارت فون ها؛ چین قربانی اصلی

فروش موبایل های هوشمند در جهان با کاهش مواجعه شده و نه تنها چین از این ماجرا در امان نیست، بلکه شرایط بدتری هم دارد. گزارشی که توسط Canalys منتشر شده نشان می دهد فروش تلفن های هوشمند در این کشور به کمترین میزان از سال 2013 یعنی 396 میلیون واحد رسیده و فروش سه ماهه چهارم به تنهایی از بازه مشابه سال قبل 15 درصد کمتر شده است. این هفتمین سه ماهه پی در پی است که فروش موبایل در این کشور دچار افت می شود در حالی که سال 2017 نیز فروش کلی تلفن ها چهار درصد افت کرده بود.

بالا رفتن میانگین قیمت تلفن های هوشمند از دلایل اصلی این افت به شمار می رود

گزارش یاد شده برای این کاهش فروش دلایل زیادی را نام برده که مهم ترینشان میل کمتر مردم برای به روز رسانی دستگاه هایشان و کمتر شدن قدرت خرید طبقه متوسط جامعه است. البته این بازار آشفته برندگان اندکی هم دارد، کما اینکه هواوی و ویوو به ترتیب رشد فروش 16 و 9 درصدی را تجربه کردند؛ اوپو هم با افت ناچیز دو درصدی از سقوط محسوس در امان مانده.

فروش موبایل های هوشمند

در زمینه سهم بازار نیز هواوی، اوپو و ویوو اختلاف معناداری با رقبا داشتند و به ترتیب 27، 20 و باز هم 20 درصد تلفن های فروخته شده در خاک چین متعلق به این سه برند بود. در جایگاه های بعدی هم شیائومی و اپل به ترتیب 12 و 9 درصد بازار را در اختیار داشتند.

فروش موبایل های هوشمند

اما رکود اینجا تمام نخواهد شد، همانطور که این موسسه پیش بینی کرده افت فروش تلفن ها در بازار چین امسال هم ادامه خواهد داشت و با افت سه درصدی از 396 میلیون به 385 میلیون واحد خواهد رسید. دلیل آن هم بالا رفتن میانگین قیمت موبایل ها در آستانه ورود تلفن های 5G به بازار و رسیدن به 400 دلار است.

با این وجود بازار تلفن های هوشمند سراسر هم افول نیست، کما اینکه گزارشی دیگر نشان می دهد فروش موبایل های هوشمند در هند با رشد ده درصدی از 132 میلیون واحد در سال 2017 به 145.2 میلیون واحد در سال 2018 رسیده است.