salameno logo

اخبار روز دنیا از دریچه سلام نو

بازگشت ۱۸۵هزار مهاجر از ایران به افغانستان

وزارت مهاجرین افغانستان اعلام کرد 185 هزار مهاجر افغان در پنج ماه گذشته از ایران به این کشور بازگشته اند.

خبرگزاری ایرنا: وزارت مهاجرین افغانستان اعلام کرد 185 هزار مهاجر افغان در پنج ماه گذشته از ایران به این کشور بازگشته اند.

کانال یک شبکه خبری افغانستان روز دوشنبه به نقل از وزارت مهاجرین اضافه کرد ۸۵ هزار نفر از مهاجران به صورت داوطلبانه و بقیه به علت سخت شدن شرایط زندگی و نیافتن کار ایران را به سوی افغانستان ترک کرده اند.

این گزارش همچنین به نقل از گزارش سازمان ملل اضافه کرده است سال گذشته ۷۰۰ هزار مهاجر افعان از ایران به افغانستان بازگشته اند.

سید عبدالباسط انصاری، مشاور رسانه‌ای وزارت مهاجرین افغانستان گفت که این وزارتخانه در حال رایزنی با کشورهای اروپایی است تا از اخراج اجباری افغانی‌ها از آن کشورها جلوگیری شود.

سازمان بین المللی مهاجرت "آی او ام" نیز در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: در شش سال اخیر سه میلیون و ۲۰۰ هزار مهاجر افغان به افغانستان بازگشتند که ۹۵ درصد آنها افغان‌های ساکن ایران و پاکستان بودند.

در این مدت ۱۷۰ هزار آواره افغان از سایر کشورهای جهان از جمله ترکیه و کشورهای اروپایی به افغانستان بازگشتند.
این سازمان همچنین از آواره شدن سه میلیون و ۵۰۰ هزار افغان در داخل افغانستان خبرداد و افزود: سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در داخل افغانستان به علت جنگ و حوادث طبیعی از سال ۲۰۱۲ تا پایان ۲۰۱۸ میلادی آواره شدند که بسیاری از آنها به کمک نیاز دارند.

مسئولان محلی افغان و دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان چندی پیش اعلام کرده بودند ۱۱ هزار خانواده افغان براثر درگیری‌های طالبان و داعش در دو استان کنر و ننگرهار آواره شده‌اند.