پاسخ قاطع نخست‌وزیر پاکستان به ولیعهد سعودی در خصوص ایران

طبق گزارش رسانه‌ها، عمران خان در حاشیه اجلاس مکه به محمد بن سلمان گفته است پاکستان حاضر به همکاری با عربستان علیه ایران نیست.

طبق گزارش رسانه‌ها، عمران خان در حاشیه اجلاس مکه به محمد بن سلمان گفته است پاکستان حاضر به همکاری با عربستان علیه ایران نیست.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان ‏به نقل از منابع رسانه‌ای، عمران خان، نخست‌وزیر ‎پاکستان در دیدار اخیر خود با محمدبن‌سلمان، ولیعهد سعودی در حاشیه اجلاس مکه به وی گفته است که اسلام‌آباد علیه ‎ایران با عربستان‌سعودی همراه نخواهد شد.

به گفته این منابع، عمران خان در این دیدار به ولیعهد سعودی گفته است که در کشورش هم مسلمانان سُنی و هم شیعه وجود دارند و به همین خاطر او در حمایت از عربستان علیه ایران اقدام نخواهد کرد.

جواب قاطع نخست وزیر پاکستان به ولیعهد سعودی در خصوص ایران

عمران خان همچنین به ولیعهد سعودی پیشنهاد داده که حاضر است در صورت رضایت طرفین، میان ایران و عربستان میانجی‌گری کند.

گفتنی است سفر اخیر نخست‌وزیر پاکستان به عربستان برای شرکت در اجلاس فوق‌العاده سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در پی برخورد تحقیرآمیز او با ملک سلمان، پادشاه عربستان ( اینجا ) با حاشیه‌های زیادی همراه شد.

بر اساس فیلمی که از لحظه استقبال ملک سلمان از او در حاشیه اجلاس مکه منتشر شده، عمران خان هنگام ورود به محل برگزاری اجلاس پس از رویارویی با ملک سلمان که به استقبال او آمده بود، سخنانی را خطاب به مترجم می‌گوید و بی‌آنکه منتظر دریافت پاسخ باشد، پادشاه سعودی را با مترجم رها کرده و می‌رود.

گفته می‌شود دولت عربستان در بالاترین سطح نسبت به این اقدام نخست‌وزیر پاکستان اعتراض کرده و رفتار او را منزجرکننده و برخلاف پروتکل‌های سیاسی خوانده است. همچنین گزارش شده که ملک سلمان دیدارهای بعدی خود با عمران خان را نیز لغو کرده است.

عربستان سعودی پس از انتخاب عمران خان به سمت نخست‌وزیری پاکستان سعی در تقویت ارتباط خود با این کشور داشته و در همین راستا، محمد بن سلمان ، ولیعهد سعودی، مدتی پیش در راس یک هیأت عالیرتبه به این کشور سفر کرد.