نظارت ۵۳ مدیر معاونت بهداشت بر اجرای «بسیج ملی کنترل فشار خون»

نظارت ۵۳ مدیر معاونت بهداشت بر اجرای «بسیج ملی کنترل فشار خون»

معاون فنی دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت از نظارت ۵۳ رییس اداره و مدیر ستادی به عنوان ناظر ستادی بر نحوه اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، علیرضا مغیثی گفت: ۵۳ نفر از روسای ادارات و مدیران حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت به عنوان تیم نظارت ستاد کشوری بر نحوه اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نظارت خواهند کرد.

وی افزود: این نظارت‌ها از ۱۸ خرداد ۹۸ آغاز و تا ۱۵ تیرماه ادامه خواهد داشت. این مدیران ناظرین سطح ۴ که بالاترین سطح نظارت است خواهند بود که هر یک از آنها یک ستاد دانشگاه یک شهرستان، مرکز ارائه خدمات اعم از پایگاه سلامت و مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، خانه بهداشت و ایستگاه‌های آن بخش را تحت نظارت قرار خواهند داد.

معاون فنی دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: هر دانشگاه و دانشکده‌های زیرمجموعه به یکی از این افراد سپرده شده است. این ناظران وقتی وارد دانشگاه می‌شوند به صورت رندوم شهرستان مورد بازدید را انتخاب و به صورت رندوم مراکز و خانه‌های بهداشت را بازدید می‌کنند.

وی اظهار داشت: بازدید شامل نظارت بر تعداد نیروی انسانی، تجهیزات، داوطلبین، مهارت‌های لازم برای سنجش فشار خون و رضایتمندی خدمت گیرندگان است.

مغیثی گفت: برای آموزش این ناظران دو کارگاه یک روزه در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد و ۵۳ ناظر آموزش‌های لازم را برای محورهای مورد نظارت با ابزار چک لیست دریافت کردند. نظارت‌ها از روز بعد از عید فطر آغاز می‌شود و تا پایان طرح ادامه دارد.

معاون فنی دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت افزود: در کنار این ناظرین سه ناظر از هر دانشگاه معین مشخص شده اند که تمام دانشگاه‌های تحت پوشش دانشگاه‌های معین را ارزیابی می‌کنند. همچنین یک ناظر از هر دانشگاه به عنوان رابط با ستاد معرفی شده است.

وی در ادامه بیان کرد: تعیین نقاط قوت و کاستی‌ها و رفع اورژانسی کاستی‌ها در دستور کار ناظرین قرار دارد. هدف از این نظارت‌ها نیز نظارت بر حسن اجرای برنامه و انطباق وضعیت موجود و مطلوب است.

مغیثی، نظارت را قلب تپنده بسیج ملی کنترل فشار خون دانست و گفت: نظارت باعث می‌شود بسیج ملی در راه درست اجرا شود، انتقال پیام شفاف باشد، از راهنمایی‌ها و آموزش پرسنل اطمینان حاصل شود و پرسنل در محیطی امن تر فعالیت کنند. بازدیدهای ناظرین باعث ایجاد انگیزه و حفظ وحدت گروهی در بسیج ملی می‌شود.