روایت زندگی سردار شهید حاجی بابایی در کتاب پرواز از پنجره جنوبی

کتاب پرواز از پنجره جنوبی روایت زندگی سردار شهید علیرضا حاجی بابایی است که سید محمدرضا رضوی آن را نوشت.

کتاب «پرواز از پنجره جنوبی» روایت زندگی سردار شهید علیرضا حاجی بابایی است که سید محمدرضا رضوی آن را نوشت.

روایت سردار شهید حاجی بابایی در کتاب «پرواز از پنجره جنوبی»

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، کتاب «پرواز از پنجره جنوبی» روایتی از زندگی سردار شهید علیرضا حاجی بابایی نوشته سیدمحمدرضا رضوی منتشر شد.

در فصل اول این کتاب، به زندگی سردار شهید علیرضا حاجی بابایی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته می‌شود.

فصل دوم روایت فعالیت‌های انقلابی اوست که به وقایعی تا قبل از شروع جنگ تحمیلی پرداخته است. حضور در کردستان و مبارزه با گروهک‌های ضد انقلاب، بخشی از این تاریخ است.

فصل سوم، آغاز جنگ تا عملیات بازی دراز و ۸ شهریور را شامل می‌شود. مقطعی که شهید حاجی‌بابایی، به همراه پاسداران مظلوم، در جبهه‌های سرپل ذهاب از پیشروی سپاه مکانیزه عراق، جلوگیری به عمل می‌آورند.

فصل چهارم، روایت مجاهدت های رزمندگان در عملیات بازی دراز دوم و حوادث بزرگ روز هشتم شهریور سال شصت است و فصل پنجم کتاب نیز به عملیات موثر و جریان‌ساز ۱۱ شهریور، موسوم به عملیات شهیدان رجایی و باهنر می‌پردازد. این عملیات در مناطقی از سرپل ذهاب به وقوع پیوسته و شهید حاجی‌بابایی، فرماندهی یکی از مهم‌ترین محور‌های آن را بر عهده داشت.

فصل ششم، شامل وقایع بعد از عملیات ۱۱ شهریور، تا درگیری‌های تنگ کورک است و فصل هفتم، موضوعات و حوادث جبهه‌های غربی کشور در زمستان سال ۶۰ و بهار سال ۶۱ را از منظر خاطرات مربوط به علیرضا، مورد بررسی قرار داده است. در فصل هشتم و پایانی کتاب، به تشریح حضور شهید حاجی‌بابایی، در عملیات رمضان پرداخته شده است، فصلی که با وداع او با دنیا و وصالش به محبوب خود، پایان می‌یابد.