عدم تأمین مواد اولیه و قطعه، موجب کاهش عرضه و افزایش قیمت خودرو می‌شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: به‌دلیل عدم تأمین قطعه و مواد اولیه، بسیاری از تولیدات ایران‌خودرو و سایپا ناقص بوده و تجاری و وارد بازار نمی‌شوند که این مسأله موجب کاهش عرضه خواهد شد.

خبرگزاری میزان- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: به‌دلیل عدم تأمین قطعه و مواد اولیه، بسیاری از تولیدات ایران‌خودرو و سایپا ناقص بوده و تجاری و وارد بازار نمی‌شوند که این مسأله موجب کاهش عرضه خواهد شد.

عدم تأمین مواد اولیه و قطعه، موجب کاهش عرضه و افزایش قیمت خودرو می‌شود به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان،محمد عزیزی اظهار کرد: به‌ دلیل عدم تأمین قطعه و مواد اولیه، بسیاری از تولیدات ایران‌خودرو و سایپا ناقص بوده و تجاری و وارد بازار نمی‌شوند که این مسأله موجب کاهش عرضه خواهد شد و از آن‌جاکه نظام قیمت‌گذاری، نظام عرضه و تقاضا است، طبیعتاً عرضه کم و تقاضای بالا موجب افزایش قیمت خودرو می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از دلایل نقص خودرو‌ها را عدم تأمین قطعه و مواد اولیه دانست و افزود: این مشکل، باعث کاهش عرضه خودرو و افزایش قمیت می‌شود؛ اگر مواد اولیه و قطعه به موقع و به میزان کافی به دست خودروساز برسد میزان تولیدات تجاری بیشتر می‌شود و خودرو‌های بیشتری به بازار عرضه خواهند شد و در نتیجه قیمت‌ها بهتر کنترل می‌شود.

وی درخصوص خودرو‌های دارای کسری قطعات و اتهام دپو در خودروسازی‌ها گفت: برخی خودرو‌ها ناقص هستند و به بازار نمی‌رسند و تجاری نمی‌شوند، منطقی نیست که خودروساز هزینه پارکینگ و دیرکرد پرداخت کند و اقدام به دپو و انبار خودرو کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: سیاست فروش به قیمت ۵ درصد زیر قیمت بازار جواب‌گوی مشکلات قیمتی نشد؛ سازمان حمایت و وزارت صمت باید فکری درخصوص قیمت خودرو کنند و ارگان‌های نظارتی نیز باید نظارت لازم را داشته باشند.