انگلیس ۴ بار در بوشهر شکست خورد/ تاریخ درخشان استعمارستیزی استان

انگلیس ۴ بار در بوشهر شکست خورد/ تاریخ درخشان استعمارستیزی استان

بوشهر - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه این استان چهار بار مورد حمله انگلیسی ها قرار گرفته است، گفت: استان بوشهر شناسامه مبارزات ضد استعماری در جنوب ایران است.

به گزارش خبرنگار مهر ، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری یکشنبه شب در هفدهمین یادواره ۱۴ شهید روستای درازی و گرامیداشت شهدای گمنام شهرستان دشتی با بیان اینکه در عالم خلقت هیچ عملی بی پاسخ نیست، اظهار داشت: این طور نیست که اگر انسان کار خیری انجام بدهد جزایش شر و بدون پاسخ باشد و شری انجام دهد و پاسخی نبیند.

وی افزود: کاری که شهدا کردند بالاترین کاری است که یک انسان در طول زندگی انجام می دهد.

صفایی بوشهری ادامه داد: جان بالاترین سرمایه و بنیادی ترین ثروت انسان است و شهدا وجودشان را برای خدا دادند و خدا نیز آن چیزی که می تواند برای یک فرد عطا کند می دهد.

وی اضافه کرد: بوشهر از دیر باز استانی متدین و فرهنگی بوده و در سال ۹۳۶ هجری قمری که پرتقالی ها حمله کردند بر اساس مکتب اهل بیت مقاومت کردند.

امام جمعه بوشهر تصریح کرد: این استان چهار بار مورد حمله انگلیسی ها قرار گرفت و در این چهار بار نام و نشانی نمی بینیم که این بواسطه سرداران و علمای بنام آن زمان بوده است.

وی گفت: روستای درازی نماد مقاومت و شجاعت و اقتدار استان بوشهر است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با اشاره به اینکه عظمت و اقتدار این استان به واسطه مردمان شجاع و دلیر است افزود: عظمت استان بوشهر به سبب نفت، گاز و منابع سرزمینی نیست بلکه افتخار و اقتدار استان بوشهر به واسطه مردمان ولایت‌مدار، شجاع، استعمار و استکبار ستیز است.

امام جمعه بوشهر خاطر نشان کرد: رئیسعلی دلواری سردار مبارزه با استعمار با فتوای علمای منطقه همچون آیت‌الله بلادی و مجتهد برازجانی و دیگر علما در مقابل استعمار انگلیس ایستادند و آنان را شکست دادند.

آیت‌الله صفایی بوشهری روستای درازی دشتی را نماد فرهنگ، ولایت‌مداری، جهاد و شهادت دانست و تصریح کرد: شهدا با اقتدار در برابر استکبار شجاعانه ایستادند و اقتدار خود را نشان دادند این مهم یک واقعیت نه صرف یک تعریف و تمجید است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر حماسه شهدا را جاوید و ماندگار در تاریخ این سرزمین خواند و گفت: استان بوشهر شناسنامه ضد استعماری در جنوب و پایتخت استعمارستیزی ایران است.

وی با بیان اینکه استان بوشهر به خود می‌بالد که چنین فرزندانی شجاع و ولایت‌مدار دارد افزود: استان بوشهر به تاریخ گهربار، مردم شجاع ودلیر افتخار می‌کند و سرمایه اساسی و اصلی استان بوشهر، تاریخ، فرهنگ، ولایت‌مداری، دلیری و شجاعت مردمان این استان است.

صفایی بوشهری ادامه داد: این روستا بعد از چندین سال برای شهدا مراسم می گیرند که نشان از وفاداری شما به آرمانهای انقلاب است.

در این آیین که در حسینیه ثارالله روستای درازی برگزار شد، ضمن روایتگری توسط سید ناصر حسینی نویسنده کتاب پایی که جایی مانده، در وصف شهدای والامقام و اهل بیت (ع) با حضور خانواده‌های معظم شهدا و مسئولین یادگاران هشت سال دفاع مقدس و جانبازان مداحی شد.