گور مکشوفه محله ساغریسازان رشت بررسی و گمانه زنی می شود

گور مکشوفه محله ساغریسازان رشت بررسی و گمانه زنی می شود

رشت- مدیرکل میراث فرهنگی گیلان گفت: در پی انتشار خبری مبنی بر کشف گور تاریخی در محدوده بقعه خواهر امام در محله ساغریسازان رشت، موضوع در دستور کار کارشناسان باستان‌شناسی قرار گرفت.

شهرود امیر انتخابی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در پی انتشار خبری مبنی بر کشف گور تاریخی در محدوده خواهر امام رشت، موضوع در دستور کار، کارشناسان باستان‌شناسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در حین خاکبرداری بخشی از گور آسیب دیده اما بخش عمده ای از آن در زیر خیابان عمومی محله خواهر امام قرار دارد، افزود: با توجه به شواهد سطح الارضی به نظر می رسد این گور مربوط به دوره ایلخانی است که نمونه‌های از این پوشش گورها را در حین کاوش در محوطه های باستانی مسجد صفی و تپه باستانی پنج پیران لاهیجان بدست آمده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان ادامه داد: با توجه به اینکه پاکسازی این گور نیازمند انجام عملیات خاکبرداری است لذا این اداره کل در راستای صیانت و حفاظت از آثار تاریخی مجوز گمانه زنی گور مکشوفه را از پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور درخواست کرده است که پس از صدور مجوز نسبت به پاکسازی گور اقدام خواهد شد.

وی یاد آورشد: برای بررسی دقیق قدمت گور دو نمونه از آجرهای گور مکشوفه جهت آنالیز و تاریخ‌گذاری به آزمایشگاه حفاظت و مرمت پژوهشگاه ارسال شده است.