گناه انسان موجب قطع فیض الهی می‌شود

گناه انسان موجب قطع فیض الهی می‌شود

قم - یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه گناه انسان موجب قطع شدن فیض الهی می‌شود، افزود: افرادی که در راه هدایت قدم بردارند خداوند آنها را راهنمایی می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر ، آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی بعد از ظهر یکشنبه در درس تفسیر خود که در مدرسه حجتیه برگزار شد، با اشاره به آیه ۵۵ سوره توبه که خداوند می‌فرمایند مشرکان و منافقان ثروتمند در زمان مرگ عذاب می‌کشند، افزود: مشرکان و منافقان ثروتمند از ترس اینکه فرزندانی که تربیت کرده‌اند پس از مرگشان مسلمان شوند دچار عذاب هستند.

وی ادامه داد: همچنین این کفار از ناراحتی اینکه در هنگام مرگ ثروتشان هیچ تأثیری در حیات و مرگشان ندارد دچار عذاب می‌شوند.

این استاد سطوح عالی حوزه با اشاره به آیه ۸۶ سوره توبه افزود: بر اساس این آیه در هنگام اعلام جهاد عده‌ای منافق به منظور عدم حضور در جنگ از پیامبر (ص) می‌خواهند که به جنگ نروند و افرادی دارای امکانات از ایشان اجازه می‌گرفتند که با دیگران در مدینه بمانند که قرآن کریم این افرادی که در شرایط سخت می‌خواهند همانند مجانین و زنان که کاری در جهاد از دستشان بر نمی‌آید در خانه بمانند را نکوهش می‌کند.

وی ادامه داد: خداوند در آیه ۸۷ سوره توبه می‌فرماید که قلب این افراد مهر خورده‌است و به همین دلیل توان درک و شناخت ندارند.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه گناه انسان موجب قطع شدن فیض الهی می‌شود، افزود: افرادی که در راه هدایت قدم بردارند خداوند آنها را هدایت خواهد کرد و افرادی که در راه کفر قدم بردارند راه هدایت برای آنها بسته می‌شود.

وی در تفسیر آیه ۸۸ سوره توبه بیان کرد: این کلمات در آیه ۴۴ این سوره بیان شده بود ولی تکرار از حسب بیان برخی از مطالب از جانب دیگر است که در این آیه خداوند به جای مشرکان و منافقان به بیان صفات مومنان می‌پردازد.