آغاز تمرین‌های «آشپزخانه» در شیراز/«مونولیو» دوباره برگزار می‌شود

آغاز تمرین‌های «آشپزخانه» در شیراز/«مونولیو» دوباره برگزار می‌شود

شیراز- حسن معجونی بازیگر و کارگردان برجسته تئاتر ایران از آغاز تمرین‌های نمایش «آشپزخانه» نوشته «آرنولد وسکر» با ترجمه مهرزاد جعفری با استفاده از بازیگران شیرازی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، تئاتر «آشپزخانه» در دو سال گذشته بدین شیوه و با استفاده از بازیگران و عوامل متفاوت در تهران و رشت به روی صحنه رفت.

این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که به مناسبت انجام تمرین‌های تئاتر «آشپزخانه» که به شیراز آمده در گفت و گو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه همشهری افتخاری رشت و شیراز است درباره انتخاب متن این نمایشنامه، گفت: ۳ سال قبل این کار را در تهران اجرا کردم که این کار همین چند ماه پیش در شهر رشت با گروهی از هنرمندان این شهر به اجرا رفت؛ این متن جز نمایشنامه‌های جذاب و آلترناتیوی بود که وجود داشت جاهایی اجرا شده که به نظرم متن برای شرایط امروز ایران نوشته شده است.

این هنرمند تئاتر ایران با بیان اینکه برای اجرای آشپزخانه نیاز به متنی داشته که دارای کاراکتر بیشتری باشد، اضافه کرد: به خاطر اینکه هدف در وهله اول آموزشی بود و قرار بود که یک تعداد از بچه‌هایی که با من ورکشاپ و کلاس گذرانده بودند را وارد حیطه کار کنم لذا این متن به مرور به اولویت اولم تبدیل شد؛ بر مبنای همین چون نمی‌توانستیم کار را از تهران به این شیوه به شهرستان بیاوریم زیرا که بیش از ۴۰ بازیگر دارد که به همراه عوامل و دست اندرکاران تقریباً بیش از ۶۰ نفر عوامل دارد به همین خاطر مبنا این شد که کار آموزشی را در شهرستانها به واسطه این کار انجام دهم.

وی در ادامه گفت: قبلاً با یک تیم کار می‌کردم به واسطه این کار هم توانستم با یک تیر ۲ نشان بزنم، یعنی اینکه بتوانم ضمن کار با تیم قبلی به مباحث آموزشی برای علاقمندان به تئاتر هم کار کنم.

به غیر از ۳ نفر تمامی بازیگران از هنرمندان شیرازی هستند

کارگردان آشپزخانه درباره اینکه چه تعداد از بچه‌های شیراز در این تئاتر مشارکت دارند گفت: به غیر از ۳ نفر تمامی بازیگران از هنرمندان شیرازی هستند.

معجونی درباره دراماتورژی این کار هم گفت: من هر جا می‌روم دراماتورژی کار را بر اساس فرهنگ آن منطقه و محل انتخاب می‌کنم و بر اساس حساسیت‌های افراد آن جامعه و شرایط اجتماعی آن محل دست به انتخاب دراماتورژی می زنم زیرا اعتقاد دارم فرهنگ بازیگر روی دراماتورژی تأثیر می‌گذارد، به خاطر همین دراماتورژی متن آن چیزی نیست که در تهران اجرا رفته است و اجراها با یکدیگر متفاوت است.

وی درباره اینکه آیا در ادامه اجراهای تئاتری خود از بازیگرانی که در این نمایش مشارکت دارند استفاده خواهد کرد افزود: چون معمولاً جوانها با من همکاری دارند معمولاً کارهای حرفه‌ای را به حرفه‌ای ها می‌سپارم و همراه با تیمی حرفه‌ای می بندم و کار غیر حرفه‌ای را با جوان‌ها و افراد تازه کار به سرانجام می‌رسانم.

کارگردان تئاتر آشپزخانه با بیان اینکه شاخه دانشجویی گروه تئاتر لیو فعالیت دارد، عنوان کرد: به مرور کسانی را از میان جوانان انتخاب می‌کنم که در ادامه کارهایم هستند؛ این بستگی به مهارتی دارد که در کار از آنان می‌بینم.

آشپزخانه در شیراز به شیوه دو سویه اجرا می‌شود

وی درباره طراحی صحنه تئاتر آشپزخانه گفت: در شیراز کار بر اساس یک اتفاق جدید رقم می‌خورد که مخاطب متعجب خواهد شد زیرا به احتمال ۹۹ درصد از آنجا که اینجا هم مناسب اجرا هست ممکن است کار را در لابی مجموعه هنر شهر آفتاب به اجرا بگذاریم؛ کار در شیراز نیز به شیوه دو سویه به اجرا می‌رود و بر اساس شرایط نوری لابی مجموعه هنر شهر آفتاب خواهد شد البته درباره صدا اصرار بر این دارم که صدای محیط حذف نشود و صدای طبیعی مخاطبان در سالن وجود داشته باشد و برای کنترل نور ممکن است که صحنه را کمی ببندیم.

معجونی درباره انتخاب متن گفت: در مقام کارگردان اصرار دارم که قرائت امروزی از متن داشته باشم؛ ممکن است خیلی از متن‌هایی که در اختیار ماست مورد توجه فرهنگ ما قرار نگیرد به همین خاطر متنی را انتخاب می‌کنم که با فرهنگ یا شرایط اجتماعی ما تطابق داشته باشد.

معجونی درباره انتخاب متن‌هایی که توسط نمایشنامه نویسان ایرانی نوشته شده‌اند، از جمله امیر کوهستانی گفت: من اعتقاد دارم از آنجاکه امیر کوهستانی متن را برای اجرای خودش می‌نویسد وقتی که خودش دارد اجرا می‌کند متعلق به خودش می‌باشد، البته ممکن است در آینده از نمایشنامه نویسان ایرانی هم استفاده بکنم، گرچه من متن از امیر کوهستانی که به شیوه مونولوگ برایم نوشته بود کار کردم و از محمد چرمشیر هم نمایشنامه بوده که به صحنه برده‌ام درحالیکه یکی دو نفر دیگر هم از جمله کیان سررشته بود که از متنش استفاده کردم اما نهایتاً این متن‌ها را من بیشتر دوست دارم زیرا بی دغدغه ام.

در متن‌های ایرانی دست کارگردان تئاتر باز نیست

وی با بیان اینکه نمایشنامه‌های چخوف است مورد علاقه اش است، افزود: تقریباً تمام آثار این نمایشنامه نویس روس را اجرا کرده‌ام البته در متن‌های ایرانی مقداری دست کارگردان تئاتر باز نیست معمولاً چون نویسنده ایرانی از شرایط خودمان می‌خواهد حرف بزند به اعتقادم خیلی بیشتر دچار حذف می‌شود من ترجیح می‌دهم سانسور نشود زیرا یک اجرا بر مبنای یک ایده اجرا می‌شود و ممکن است بخشی از متن در اجرا قرار نگیرد یا جا به جا شود؛ این هم وظیفه کارگردان است آن را انجام دهد اما ممکن است که بتوانیم حذف کنیم یا جابجا کنیم یا اضافه کنیم که البته وظیفه دراماتورژ است.

معجونی در پاسخ به اینکه آیا آثار مایکل وسکر در ایران اجرا داشته است، گفت: فکر می‌کنم آشپزخانه پیش از انقلاب اجرا داشته است البته ترجمه وجود نداشته اما شنیده‌ام که که گروهی پیش از انقلاب آن را به صحنه برده‌اند.

وی با این حال عنوان کرد: بقیه متن‌های وسکر از جمله سربازها یا چهار فصل در ایران چاپ شده است اما بعید می‌دانم که بقیه آثار این نمایشنامه نویس در ایران ترجمه شده باشد و از آشپزخانه ترجمه در ایران ندیده‌ام.

معجونی پیرامون زمان اجرای تئاتر آشپزخانه در شیراز اعلام کرد: به احتمال زیاد اواخر تیرماه یا نهایتاً اوایل مردادماه آماده اجرای نمایش آشپزخانه در شیراز هستیم.

وی درباره نحوه جذب بازیگران شیرازی این اثر، گفت: پس از تعطیلات نوروز دو، سه هفته پیش من به همراه یک تیم به شیراز آمدم که یکصد نفر از هنرمندان و هنرجویان تئاتر طی فراخوانی ثبت نام کرده بودند از این تعداد تست گرفته شد و انتخاب کردم سپس تمرین‌ها آغاز شد.

در سینما خیلی وسواس نداشتم / همه کارهایی که انجام دادم درخشان نبودند

معجونی درباره فعالیت‌های خود در سینما تئاتر و تلویزیون هم اشاره کرد و درباره گزیده کاری خود در سینما و تلویزیون هم گفت: من اعتقاد ندارم که در سینما خیلی وسواس داشتم و این جوری هم نبوده که هرکاری را انتخاب کنم اما تا حدودی خواستم کیفیت قابل قبولی از متن را در نظر داشته باشم؛ اعتقاد ندارم که همه کارهایی را که انجام دادم کارهای درخشانی بوده‌اند اما فیلم‌های معقولی بوده‌اند و بد نبودند.

بازیگر فیلم سینمایی «خوک» در ادامه گفت: به عنوان بازیگر در سینما دست و بال مان بسته است؛ در تئاتر این اتفاق برای من افتاده است همان جایی ایستاده‌ام که دوست داشتم؛ در سینما و تلویزیون به خاطر درآمد حرفه‌ای که از آن کسب می‌کنم شاید کمی کوتاه می آیم و شاید به آن اندازه حساسیت ندارم و دغدغه ام نبوده و علاقه هم به این دو مدیوم نداشته‌ام.

معجونی با بیان اینکه یکی دو سالی است که به سینما علاقه مند شده و آن را جدی گرفته، افزود: شاید بدین خاطر بود که دو کاراکتر دارم یک کاراکتر جلو دوربین و یک کاراته در تئاتر؛ این دوتا اصلاً قابل مقایسه با هم نیستند به نظر من کسی که من را می‌شناسد می‌داند آنی می‌باشم که در تئاتر هستم.

وی طبیعت تئاتر را متفاوت از سینما و تلویزیون ارزیابی کرد و افزود: در تئاتر دو ماه فرصت تمرین دارید در حالی که در ده روز اول شما دستتان می‌آید که این متن یا کار خوب می‌شود یابد و این انتخاب را می‌توانید بکنید که بکشید کنار در حالی‌که سینما از روز اول دوربین در حال ضبط است و ناچار به ادامه کار هستید.

تئاتری‌های شیراز به اندازه کافی حرفه‌ای هستند

معجونی ارزیابی خود را از گروهی که در شیراز با آنان به تمرین می‌پردازد مورد اشاره قرار داد و گفت: به نظرم تئاتری‌های شیراز به اندازه کافی حرفه‌ای هستند و گروهی که در این کار مشارکت دارند هم تلفیقی از آماتورها و حرفه‌ای هاست.

سرپرست گروه تئاتر لیو که پایه گذار جشنواره خصوصی تئاتر مونولوگ با عنوان «مونولیو» است، پیرامون توقف این فستیوال گفت: در حالی که می‌شد کار تازه ای توسط دیگران انجام شود البته این مد نظر ما هست که همیشه کاری کنیم که تازه باشد اما جایی که یکهو می‌بینی همه چیز اشباع شده، یک مقدار کار بی معنا می‌شود.

معجونی درعین حال اعلام کرد: دنبال این هستیم که در شیوه اجرای فستیوال بازنگری کنیم و خودمان را به محک بگذاریم و نگاهی هم به دیگران داشته باشیم که چگونه عمل می‌کنند تا یک شرایط بهتری فراهم شود؛ جشنواره مونولیو به زودی قرار است که دوباره برگزار شود اما با این شرایط واقعاً خوشم نمی‌آید با این حجم کار و فستیوال ادامه پیدا کند زیرا ما کار متفاوت کردیم اما دیگران کار را کپی کردند، زیرا ما می‌خواهیم آن کار متفاوت را ادامه بدهیم که نیاز به اصلاحاتی داریم.

جشنواره مونولیو اشباع شد / هدفم ثبت رکورد گینس نیست

وی با وجود برگزاری بیش از ۶ دوره جشنواره تئاتر مونولیو مزیت آن را مورد اشاره قرار داد و گفت: من به دنبال این نیستم که بگویم جشنواره‌ای ثبت کردم در حالی که خیلی از دوستان بودند که جشنواره برگزار کردند و ادعا داشتند اولین جشنواره خصوصی است در حالی که دیگرانی بودند که به این موضوع اشاره می‌کردند و من ادعایی نداشتم زیرا هدفم ثبت رکورد گینس نبوده و نیست زیرا کار من تئاتر است و ایجاد فرصتی که آدم‌ها بتوانند فضای جدیدی را تجربه کنند؛ دنبال این هستم که از این اشباع بیرون برویم و چیزی باشد که بتوانیم اتفاق جدیدی را رقم بزنیم.

معجونی درباره آوردن جشنواره مونولیو به شیراز گفت: قرار است که این اتفاق با توجه به حجم و آثاری که در این زمینه داریم به شیراز آورده شود و در دوره‌های جدید آن ممکن است کار نداشته باشیم اما آثار دوره‌های پیشین قرار است در شیراز اجرا شود.

وی تولید متن در قالب جشنواره را یکی از موارد مورد اهمیت این رویداد دانست و افزود: همه تولیدات و محصولات جشنواره‌های میکرولیو و مونولیو برای مصرف داخلی خودمان است و مبنا هم حال چه در میکرو تئاتر و چه در مونولوگ این بوده است.

وی درباره اجرای تئاتر آشپزخانه در خارج از ایران گفت: این اثر نمی‌تواند با حجم بازیگر و عواملی که دارد در خارج از کشور به روی صحنه برود زیرا ممکن است گروه را دچار ورشکستگی مالی کند.

تئاتر در سبد فرهنگی مردم قرار دارد / دولت یارانه به مخاطب بدهد

سرپرست گروه نمایش لیو در عین حال تئاتر را جزئی قرار گرفته در سبد فرهنگی مردم ارزیابی کرد و افزود: دیگر تئاتر هنر مهجوری نیست و خیلی وقت‌ها مخاطب آن از خیلی از فیلم‌ها بیشتر است اما یک مشکل دارد که فیزیک تئاتر است زیرا در یک سالن باید اجرا شود در حالی که یک فیلم این امکان را دارد در صدها سینما به روی پرده برود، بدین خاطر تئاتر ناچار است که مخاطب کمتری داشته باشد اما همین تعداد هم باز خوب است.

معجونی درباره حمایت دولت از تئاتر گفت: باید به جای هنرمندان یارانه به مخاطبان تئاتر داده شود زیرا هزینه‌های بالا رفته و قیمت‌ها افزوده شده در حالی که دولت به فراخور فرهنگ‌سازی می‌تواند یارانه به مخاطب بدهد.

به گزارش خبرنگار مهر ، تئاتر آشپزخانه به نویسندگی مایکل وسکر با کارگردانی حسن معجونی اثری اجتماعی می‌باشد که به گفته حسن معجونی ۱.۵ تا یک ساعت و ۴۵ دقیقه زمان آن است.