تحلیل و بررسی نمایش تلویزیونی آیین جز خوانی قرآن در ماه رمضان

پخش آیین جز خوانی از شبکه‌های مختلف سیما هم مخاطبان را با آیین ترتیل‌خوانی و دعا و نیایش همراه می‌کند و هم تلاش می‌کند تا اوقات فراغت روزه‌داران را در ساعات عصرگاهی پر کند.

تحلیل و بررسی نمایش تلویزیونی آیین جزء خوانی قرآن در ماه رمضان

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، آیین ترتیل‌خوانی و جزء‌خوانی قرآن در ماه مبارک رمضان چند سالی است که به‌ یکی از برنامه‌های محوری رسانه ملی تبدیل شده است. رسانه ملی، امسال هم مراسم‌های جزخوانی قرآن در اقصی نقاط کشور را برای پخش از شبکه‌های مختلف تدارک دید و مثل سال‌های گذشته، این محافل را از شبکه‌های مختلف سیما پخش کرد.

رسانه ملی امسال تمام همت خود را گمارد تا مخاطبان بیشتری را با برنامه‌های جزء‌خوانی قرآن چه به‌صورت زنده و مستقیم  چه به‌صورت تولیدی جذب کند. تلاشی که اتفاقاً بی‌ثمر هم نبود و با واکنش‌های بسیار خوبی در میان مردم و به‌ویژه جامعه قرآنی مواجه است. شاید بتوان گفت کاری که رسانه ملی در سال‌های گذشته و به ویژه امسال مورد توجه قرار داد، تاحدودی توانست به فرمایش رهبر انقلاب لبیک بگوید.

مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با جامعه قرآنی که در طلیعه ماه مبارک رمضان امسال در قالب محفل انس با قرآن برگزار شد، ضمن ابراز رضایت از گسترش فرهنگ آیین جزء‌خوانی قرآن در ماه مبارک رمضان چنین فرمودند: « من واقعاً این کاری که در ماه رمضان‌ها در شهرهای مشهد و قم و غیره راه افتاده است که در صحن‌ها جمع‌ می‌شوند و یک جزء قرآن را می‌خوانند و همه گوش می‌کنند، لذت می‌برم. وقتی می‌بینم در تلویزیون این محافل پخش می‌شود، لذت می‌برم. البته این کار از قم شروع شد و دیگران هم یاد گرفتند و بسیار کار خوبی است. این کار باید در طول سال و نه فقط در ماه مبارک رمضان تکرار شود. مساجد گوناگون پایگاه قرآن شوند و اعلام کنند که شب پنجشنبه، جمعه و یا شب‌های دیگری از هفته، یک قاری قرآن بنشیند و شما هم بروید و قرآن را بشنوید.»

از آنجا که سنت پخش آیین جزء‌خوانی قرآن در دهه گذشته به اوج خود رسیده است، برنامه‌سازان سعی می‌کنند با پرداختن به جنبه‌های گوناگون این محافل، نظر همه مخاطبان را جلب کنند از این رو پخش مراسم‌ جزخوانی قرآن از شبکه‌های مختلف رسانه ملی، این اختیار را به مخاطب می‌دهد که بر اساس ذائقه و سلیقه خود هرکدام از محافل را که می‌خواهد، انتخاب کند و امسال، رسانه ملی تلاش کرد تا همین رنگارنگی موجود در این مجموعه‌ها، سلایق و ذائقه‌های مختلف مخاطبان را پوشش دهد.

پخش آیین جزخوانی از رسانه ملی از شبکه‌های مختلف سیما هم مخاطبان را با آیین ترتیل‌خوانی و دعا و نیایش همراه می‌کند و هم با پرداختن به ویژگی‌های دیگر آن همچون بیان تفسیر و ترجمه آیات، تلاش می‌کند تا اوقات فراغت روزه‌داران را در ساعات عصرگاهی پر کند.

مجتبی محمدبیگی قاری بین‌المللی کشورمان و یکی از مرتّلان آیین جزء‌خوانی حرم حضرت عبدالعظیم‌الحسنی(ع) درباره تاثیرات پخش این محافل از رسانه ملی گفت: پخش و انتشار این محافل از رسانه ملی، علاوه بر اینکه فرصت خوبی برای موانست مردم با قرآن است باعث شده تا عموم مردم بتوانند قاریان و حافظان را بشناسند.

وی افزود: یکی از نکات قوت در پخش محافل جزخوانی، حضور دوباره چهره‌های سرشناس قرآنی اعم از قاریان و حافظان برتر کشورمان در قاب تلویزیون است. افرادی که مردم، نسبت به بسیاری از آنها شناختی نداشته و همین، فرصت خوبی برای معرفی آنها شده است.

انتهای پیام/