آمریکا به دنبال پاک کردن نمادهای اسلامی است

ایلنا: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قدس موضوعی نیست که فقط به یک ملت مربوط شود. امام خمینی (ره) فرمودند موضوع قدس به همه انسان های موحد مربوط است یعنی تنها متعلق به…

علی لاریجانی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران:

آمریکا به دنبال پاک کردن نمادهای اسلامی است/ طراح «معامله قرن» داماد یهودی ترامپ است که می گوید عاشق اسرائیل است/ در شرایط فعلی بیش از گذشته انسجام و وحدت درونی اهمیت دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قدس موضوعی نیست که فقط به یک ملت مربوط شود. امام خمینی (ره) فرمودند موضوع قدس به همه انسان های موحد مربوط است یعنی تنها متعلق به مسلمانان نیست و به یهودیان، مسیحیان و همه انسان های موحد مروبط است اما آمریکایی ها علی رغم همه توافقات بین المللی، این اقدام «معامله قرن» را انجام دادند اما نفس این کار آمریکا، دلالت دارد بر اینکه توطئه هایی نسبت به کلیت اسلام و مسلمانان در ذهن آمریکا وجود دارد و به دنبال پاک کردن نمادهای اسلامی هستند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی لاریجانی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با ذکر این مساله که از رسول خدا نقل است که گفتند اول ماه رمضان برکت و باقی مغرفت و آخر برائت از جهنم است، گفت: امیدوارم این مقامات معنوی نصیب همه نمازگزاران شود.

وی ادامه داد: امروز روز قدس است و از ۱۶ مرداد ۱۳۵۸ که رهبر انقلاب آن پیر روشن ضمیر جمعه آخر ماه رمضان را روز قدس نهاد تا الان ۳۹ بار ملت عزیز ایران در روز قدس به صحنه آمدند و از مردم مظلوم فلسطین دفاع کردند و بدون تردید این ابتکار امام یک ابداع متفرکانه بود که باعث شد شعله های محبت مردم نسبت به قدس شریف همچنان با حرارت وجود داشته باشد.

وی افزود: امسال قدری شرایط روز قدس از چند جهت متفاوت است، یکی توطئه های پیچیده ای که آمریکا در منطقه دنبال می کند، دوم، شفافت شدن صحنه و سوم، قوی تر شدن جبهه مقاومت است. در نکته نخست یعنی پیچیده تر شدن شرایط این است که رفتار آمریکایی‌ها خیلی گستاخ‌تر از گذشته علیه مسلمانان شده است. انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به بیت المقدس با حمایت آمریکا، توهین به همه مسلمانان است، چون قدس شریف قبله اول مسلمانان و محل معراج پیامبر (ص) است.

رئیس مجلس گفت: قدس موضوعی نیست که فقط به یک ملت مربوط شود. امام خمینی (ره) فرمودند موضوع قدس به همه انسان های موحد مربوط است یعنی تنها متعلق به مسلمانان نیست و به یهودیان، مسیحیان و همه انسان های موحد مروبط است اما آمریکایی ها علی رغم همه توافقات بین المللی، این اقدام «معامله قرن» را انجام دادند اما نفس این کار آمریکا، دلالت دارد بر اینکه توطئه هایی نسبت به کلیت اسلام و مسلمانان در ذهن آمریکا وجود دارد و به دنبال پاک کردن نمادهای اسلامی هستند.

وی ادامه داد: آمریکا در دومین گام، سرزمین های جولان را به رژیم صهیونیستی هبه کرد. این اقدام، اقدامی ماجراجویانه و مسخره است که کشوری از آن طرف دنیا، سرزمین های کشور دیگری را به اسرائیل می دهد. این عمل نشان دهنده روحیه سبک سری و دلالی سردمداران آمریکا در عرصه بین المللی است. این اقدام آمریکا نیز از جانب اکثریت کشورهای جهان نامشروع تلقی شد.

لاریجانی گفت: مدتی است که طرحی مرموز و سربسته در مورد معامله قرن ارائه شده است و ادعا دارند که می خواهیم مشکل را برای همیشه حل کنیم. این عنوان نشان دهنده روحیه دلالی آمریکاست، واژه معامله جایی که پای غیرت دینی ملت ها درگیر است، نشان دهنده پوچ بودن فکر سیاسی آمریکاست که ریشه در تفکر فلسفی آنها دارد.

وی ادامه داد: مساله در خصوص معامله قرن این است که این طرح را چه کسیطرح ریزی کرده که می بینیم مسئول آن داماد یهودی ترامپ است و ترامپ گفت داماد من عاشق اسرائیل است. این آدم مسئول معامله قرن می شود. روسای قبلی که معامله «اسلو» و «کمپ دیوید» را راه انداختند یک قیافه موجهی را برای خود دست و و پا می کردند. ما نگران این رفتارها هستیم. این جوانک بی‌تجربه اقداماتی را در منطقه انجام می‌دهد. بسیاری از رهبران منطقه نگران این رفتارها هستند و معتقدند آمریکایی‌ها این جوانک را فرستاده است تا جنگی را در منطقه به راه بیندازند، این اضطراب‌ها ناشی از رفتارهای نارس آمریکایی‌ها است.

وی افزود:‌ ابعاد این طرح مشخص نیست و گفته اند حذف همیشگی بازگشت شش ملیون آواره فسطینی مطرح است و می خواهند معامله ای را سامان دهند که هیچگاه دیگر آواره های فلسطینی به فکر بازگشت نباشند و این مساله هم با پول همین کشورهای مسلمان است. آنها همچنین به دنبال ایجاد دهکده ابودیس به عنوان پایتخت اسرائیل هستند تا بیت المقدس را برای همیشه در چنگال خود بگیرند.

رئیس مجلس گفت: این طرح وضع روشنی ندارد و دلالت هایی وجود دارد که کنفرانس بحرین به عنوان کارگاهی برای جنبه های اقتصادی این طرح است که البته این افتضاحی برای یک کشور اسلامی است که به دنبال دلالی برای این معامله است.

وی ادامه داد: یک جهت گیری کلی را می توان از ادعاهای اخیر آمریکا درآورد که راهبرد آمریکایی‌ها در این شرایط نسبت به تحولات منطقه چیست. به نظرمن راهبردشان تحقیر مسلمانان و در مضیقه قرار دادن کشورهای اسلامی است. اگر راهبرد آمریکا این است پس پاسخ کشورهای اسلامی باید در همین سطح باشد.

وی افزود: در خصوص شفافیت هم تا امروز روشن شده است که برخی کشورهای اسلامی طرف اسرائیل هستند. از حدود ۷۰ سال پیش درگیری هایی در خاورمیانه به خاطر رژیم صهیونیستی به وجود آمد. غالباً این درگیری ها با ناکامی همراه بود علاوه بر این ساماندهی طرح های صلح هم با ناکامی مواجه بود چون ردپای بی صداقتی برخی کشورهای منطقه دیده می شد. در این میان برخی مانند انور سادات صادق بودند و در کمپ دیوید با مناخیم بگیم و جیمی کارتر توافق امضا کرد اما برخی کشورها در پشت صحنه با اسرائیل همکاری می کردند و در جلوی صحنه فریاد حمایت از فلسطین سر می دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: عربستان و امارات آبروی خود را زیر طرح اسرائیل له کردند. آنها اگر در جنگ سی و سه روزه حزب الله لبنان به اسرائیل اطلاعات می دادند اما علنی نمی کردند اما امروز با وزرای اطلاعات اسرائیل جلسه علنی می گذارند. اگرچه این اقدام سعودی ها اقدامی خائنانه است اما برای مقابله با توطئه صهیونیست ها این شفافیت به نفع فلسطین است که صف کشورهای منافق جدا شد.

وی ادامه داد: کشوری که حاضر است صدها میلیارد دلار اسلحه بخرد و بر سر مردم یمن بریزد در همین امتداد آمادگی دارد پول کثیف برای معامله قرن بدهد تا آقای ترامپ و داماد یهودی اش اسرائیل را بر منطقه مسلط کنند. خجالت آورترین موضع گیری ها را در این ایام شاهد بودیم که ترامپ آنها را گاو شیرده خطاب کرد و گفت اگر دو هفته دست ما پشت این کشور نباشد نابود خواهند شد. حکام سعودی به جای اینکه در مقابل سخنان سخیف ترامپ قدری به خود بیایند، خود را حقیرتر نسبت به آمریکا به حساب آوردند و به جای اعتراض به آمریکا، دهها نفر از افراد معترض هموطن خود را گردن زدند. این بردگی سیاسی از آنها یک چهره «حکام کلنگی» ساخته است که فعلاً با پول پخش کردن برای خود حیات سیاسی ساخته اند اما آبرو ندارند.

وی افزود: نکته سوم توانمندی جبهه مقاومت است که چهره منطقه را مشخص کرد. قبلا کشورهای عربی برای مقابله با اسرائیل متحد می شدند اما موفق نمی شدند چرا که این دولت ها صداقت نداشتند اما در دو دهه اخیر جریان مقاومت یک جریان پرانرژی شده است خیلی بهتر از دولت ها توانایی مبارزه با جریان های مخرب را دارد.

لاریجانی گفت: این توانمندی در دو دهه اخیر چهره منطقه را عوض کرد. در دهه های قبل، دولت های عربی علیه اسرائیل هم پیمان می شدند اما موفق نبودند، چون این دولت ها از نظر صداقت باوفا نبودند، لذا غالباً توفیق نداشتند اما در دو دهه اخیر جریان مقاومت در منطقه یک جریان عمیق و پرانرژی شده است که خیلی بیشتر از دولت ها توانمندی مقاومت در برابر جریان های مخرب را دارد. اگر مقاومت توانمند نبود، آیا توانایی شکست اسرائیل را دارد؟

وی ادامه داد: قدرت مقاومت امروز از نظر تجهیزات و گستردگی قابل قیاس با چند سال پیش نیست و این امر نکته امیدوارکننده ای است. همین امر موجب شده است آنها با ناپختگی طرح مفتضح معامله قرن را بدهند. آمریکایی ها می گویند ما توافق هسته ای را قبول نداریم، لذا از این توافق خارج شدند و تحریم های زیادی را علیه ملت ایران وضع کردند. وقتی کاری از پیش نبردند، هر روز سرشان را از پنجره اتاق خوابشان بیرون می آورند و می‌گویند ما می‌خواهیم مذاکره کنیم، درباره منطقه، موشک و موضوع هسته ای. مذاکره مجدد در زمینه هسته ای چه معنا دارد؟ ضمناً این چه مذاکره ای است که شما اول تحریم های گسترده را وضع می کنید، این نحوه مذاکره امتداد عمل تحریم است.

وی افزود: در مورد فلسطین با تجربه ای که درباره طرح های صلح وجود داشته است دو مساله پیش رو است؛ اول اینکه مثل گذشته آمریکایی ها به دنبال طرح های سرگرم کننده برای پایمال کردن حقوق فلسطینان باشند که باید در برابر این روش مقاومت کرد. زیرا همه طرح های صلح آنها دروغ از آب درآمده است. این هوشیاری سیاسی در منطقه به وجود آمده است که راهی جز مقاومت وجود ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مسیر دوم راهی است که مقام معظم رهبری در دو دهه اخیر مطرح کردند که مبتنی بر اسناد بین المللی و تنها راه سیاسی برای حل این بحران است که برگزاری همه‌پرسی است تا آوارگان به فلسطین بازگشته و انتخابات با مشارکت مردم اصلی فلسطین اعم از یهودی، مسیحی و مسلمان برگزار شود تا نظام سیاسی بر این اساس انتخاب شود و در مورد ساکنان غیربومی این سرزمین ها این نظام سیاسی تصمیم بگیرد.

وی ادامه داد: نتیجه حرف های متناقض آمریکایی ها که یک روز ملت ایران را تروریسم می خوانند و روز دیگر دم از مذاکره و دوستی می زنند این است که بزرگی ملت ایران را نشناخته اند. بعد از اعمال تحریم ها فکر می‌کردند کاری از پیش می برند اما امروز همه ملت ایران یکصدا هستند که باید بر استقلال اقتصادی خود تکیه کرده و نقاط ضعف خود در بخش اقتصادی را جبران کنند.

وی افزود: مسکن بسیار گران شده و باید برای آن علاج پیدا کرد، زمین باید از قیمت بورس بازی دربیاید. تصمیم بسیار بزرگی گرفته شده که در شهرها و روستاها زمین برای زوج هایی که ازدواج می کنند با قیمت بسیار پایین در اختیارشان قرار گیرد تا بتوانند صاحب ساختمان شوند بر این اساس باید یک میلیون ساختمان ساخته شود. به جوانان وام تسهیلات مسکن و زمین ارزان داده خواهد شد.

لاریجانی گفت: یکی از مسائل مهمی که رهبری تاکید کردند توجه به اقتصاد درونی و از بین بردن خلاءها است. باید به کارآفرینی توجه کرد، نسل جوان ظرفیت بزرگی است. راه حل شکستن تحریم ها این است که روی پای خودمان بایستیم مخصوصاً در مورد کالاهای اساسی که دلال بازی هایی که ایجاد شده، راه حل هایی طراحی شده که دست دلال ها قطع شود و این فشارهای بیرونی نتواند زمینه ناراحتی برای مردم به وجود آورد. در شرایط فعلی بیش از گذشته انسجام و وحدت درونی اهمیت دارد، موضوع مهم کشور ما مقابله با این جریان آمریکایی است، لذا وحدت درونی امری ضروری و عقلانی است.