جابجایی کالا در بندر شهید رجایی به مرز ۱۲میلیون تن رسید

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از تخلیه و بارگیری حجمی نزدیک به ۱۲ میلیون تن انواع کالا و صعودی شدن حجم صادرات غیرنفتی در بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور طی دو ماه نخست سال جاری خبر داد.

اله مراد عفیفی پور با اعلام خبر تخلیه و بارگیری ۱۱ میلیون و ۷۰۶ هزار و ۱۹۵ تن کالای نفتی و غیرنفتی در بندر شهید رجایی طی فروردین و اردیبهشت‌ماه سال ۹۸، اظهار کرد: از این رقم، هفت میلیون و ۷۱۵ هزار و ۵۸۴ تن مربوط به کالاهای غیرنفتی و سه میلیون و ۹۹۰ هزار و ۶۱۱ تن فرآورده‌های نفتی تخلیه و بارگیری شد.

وی حجم صادرات کالاهای غیرنفتی در بندر شهید رجایی را شش میلیون و ۱۷۵ هزار و ۴۱۶ تن با افزایش ۱,۲ درصدی اعلام کرد و گفت: همچنین طی دو ماه نخست امسال، ۷۸۴ هزار و ۵۵۱ تن محموله‌های وارداتی، در این بندر تخلیه شد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از ترانزیت ۳۲۳ هزار و۴۸۹ هزار تن کالای غیرنفتی و ترانشیپ ۳۱۷ هزار و ۶۲۹ تن کالای غیرنفتی از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر خبر داد.

عفیفی پور با اشاره به عملکرد بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور در زمینهٔ تخلیه و بارگیری فرآورده‌های نفتی گفت: از آغاز سال ۹۸ تا ابتدای خردادماه جاری، یک‌میلیون و ۳۵۱ هزار و ۷۷۷ تن فرآورده‌های نفتی به خارج از کشور صادر شده است.

وی اضافه کرد: طی این مدت، دو میلیون و ۶۳۲ هزار و ۹۶۹ تن فرآورده نفتی، کابوتاژ و همچنین پنج هزار و ۸۶۵ تن از این‌گونه فرآورده‌ها، ترانزیت شده است.

عفیفی پور در پایان ضمن اشاره به رشد شش‌دهم درصدی تردد انواع کشتی‌های اقیانوس‌پیما به دروازه طلایی اقتصاد ایران، عنوان کرد: از مجموع ۶۷۰ فروند شناور پهلوگرفته در اسکله‌های چهل‌گانه این بندر، ۵۶۹ فروند، بالای هزار تن و ۱۰۱ فروند نیز زیر هزار تن وزن داشته است.

منبع: ایسنا