جمع‌آوری پل گیشا چه شد؟

اعضای کمیسیون حمل ونقل و عمران شورای شهر تهران در مورد چرایی عدم جمع آوری پل گیشا توضیحاتی را ارائه کردند.

اواسط  اردیبهشت ماه بود که اعضای شورای شهر تهران در بازدید از  پروژه  احداث زیر گذر گیشا، خبر از جمع‌آوری پل گیشا یا همان پل نصر دادند و افشین حبیب زاده، یکی از اعضای شورای شهر، روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت اعلام کرد که پل گیشا ظرف چند روز آینده آغاز می‌شود و گفت: از چند روز آینده جمع آوری سازه پل قدیمی گیشا آغاز خواهد شد که این روند حدود دو ماه به طول خواهد انجامید. بعد از اجرای پروژه بخش‌های مورد نیاز پل قدیمی گیشا مجدد احیا خواهد شد.

او  با اشاره به احتمال بوجود آمدن مشکلات ترافیکی با برداشته شدن سازه قدیمی پل گیشا، گفت: سعی شده تا با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی تدابیر لازم برای به حداقل رساندن مشکلات ترافیکی اندیشیده شود. از این رو تا زمانی که عملیات خاکبرداری شروع می‌شود، دسترسی های جدیدی در طول پروژه اضافه خواهد شد تا بار ترافیکی توزیع شود.

مردم تهران آماده بودند تا با پل نوستالوژیک گیشا خداحافظی کنند اما خبری از جمع آوری نشد و بعد از آن نیز خبر رسید که هنوز دغدغه‌های  پلیس برای گره های ترافیکی احتمالی ایجاد شده در پی برداشتن پل حل نشده و باید صبر کرد؛ اما محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل ونقل، با تاکید بر اینکه گیشا، منطقه پر تردد با  حجم بالای ترافیک است؛  گفت: برداشتن پل گیشا یک نیاز است چراکه این پل حدود  ۴۰ سال  قدمت دارد و بررسی‌ها نشان داده که نه تنها دیگر جوابگوی حجم ترافیک نیست بلکه  ایمنی پل نیز دارای ایرادات جدی است.

او با بیان اینکه پل گیشا به مانند پل کریمخان، قابل مرمت ، به سازی و تقویت نیست؛ گفت: هزینه کرد برای پل گیشا به صرفه نبود و به همین دلیل در بررسی های مهندسی مشخص شد که ساخت زیر گذر بهترین گزینه است.

علیخانی با بیان اینکه  دغدغه پلیس  در مورد تشدید ترافیک این منطقه در زمان اجرای پروژه و برداشتن پل درست و بجاست گفت: مگر در زمان احداث پل صدر با آن عظمت، بار ترافیکی نبود؟ می‌توان  پروژه را هم اجرا  کرد  و این طور نیست که نشود کاری کرد اما می‌بایست در ابتدا  راه‌های جایگزین را به درستی  پیدا کنند.

رئیس کمیسیون حمل ونقل شورای شهر تهران گفت: درست است که اجرای پروژه زحمت دارد اما اگر این پل جمع شده و زیرگذر ایجاد شود مشکل همه اعم از مردم،مدیریت شهری و حتی پلیس حل خواهد شد و راهش گرفتن جلوی پروژه نیست.

همچنین افشین حبیب زاده، عضو شورای شهر، در مورد چرایی برچیده نشدن پل گیشا و اعلام زمان‌های مختلف برای این کار گفت: پلیس اعلام کرده که نیازمند بررسی بیشتر و اعلام نظر قطعی است که برهمین اساس  پلیس وقت بیشتری برای بررسی وضعیت ترافیکی بعد از برداشتن پل لازم دارد.

او افزود:  به نظر می رسد،  بعد از تعطیلات نیمه خرداد این کار (جمع آوری پل گیشا) عملیاتی خواهد شد.

منبع: ایسنا