برای نخستین بار در ایران؛ جراحی شریان پنهان ریوی در کودکان در شیراز انجام شد

فوق تخصص قلب کودکان و نوجوانان از بازسازی شریان ریوی پنهان بعضی از کودکان در این دانشگاه خبر داد و گفت: برای نخستین مرتبه در ایران امکان درمان این بیماران فراهم شده است. 

برای نخستین بار در ایران؛ جراحی شریان پنهان ریوی در کودکان در شیراز انجام شد

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، محمدرضا ادراکی با تشریح این رویداد مهم علمی اظهارداشت: تا کنون عدم وجود یک شریان ریه برای پزشکان دنیا شناخته شده بود و تصور پزشکان این بود که در این کودکان  یکی از شریان‌های ریوی تشکیل نشده است و بیمار باید تمام عمر خود را با یک ریه سپری کند.

وی ادامه داد: این  تحقیق حاصل 1.5 سال تلاش است تا متوجه شدیم که شریان ریوی مخفی در این بیماران وجود دارد که می‌توان این شریان را با استفاده از استنت قلبی بازسازی و ترمیم کنیم.

ادراکی با اشاره به اینکه این درمان برای نخستین مرتبه در کشور و در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شده است، افزود: براساس مستندات پزشکی تاکنون این روش درمانی در دنیا  به‌روی 10 بیمار انجام شده که پنج مورد آن در شیراز با موفقیت انجام شده است.

انجام جراحی منحصر‌به‌فرد بازسازی فک و صورت در بیمارستان آیت‌الله طالقانی

راه‌اندازی بخش جراحی قلب در یاسوج؛ اعزام بیماران کهگیلویه و بویراحمد کاهش می‌یابد

عمل جراحی دیسک کمر با لیزر برای نخستین بار در خراسان جنوبی انجام شد

این فوق‌تخصص قلب اطفال با تشریح بیشتر این مهم گفت: برای دست‌یابی به این روش پس از انجام آنژیوگرافی قلبی و با استفاده از روش‌های دیگر تشخیصی مطمئن شدیم که نشانه‌هایی از این شریان مخفی در بدن این نوع بیماران وجود دارد که با یافتن آن با استفاده از استنت‌‌گذاری نسبت به بازسازی و ترمیم آن اقدام کردیم.

وی بیان کرد: پس از چند ماه این شریان با روش جراحی قلب به شریان اصلی ریه متصل می‌شود و بیمار می‌تواند همانند دیگر افراد با دو ریه زندگی کند. این روش درمانی در گروه سنی کودکان کاربرد دارد.

عضو تیم جراح جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تمام پزشکانی که به وی کمک کرده بودند از جمله حمید آموزگار، مهدی‌زادگان و حمید محمدی قدردانی کرد.

انتهای پیام/ز*