در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به دبیری عاملی چه گذشت؟

در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از انتصاب سعید رضا که عاملی دبیر آن مصوبه‌هایی به تصویب رسیدند.

در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از انتصاب سعید رضا که عاملی دبیر آن مصوبه‌هایی به تصویب رسیدند.

در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به دبیری عاملی چه گذشت؟ به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، جلسه ۸۱۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی عصر امروز به ریاست علی لاریجانی نایب رئیس اول این شورا در محل ریاست جمهوری برگزار شد.

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص مصوبات این جلسه با بیان اینکه دستور اصلی و محوری جلسه موضوع شعار سال یعنی رونق تولید بود، گفت: مقام معظم رهبری ۱۰ سال متوالی است که در نامگذاری سال ها روی موضوعات اقتصادی تاکید داشته اند.

وی افزود: این نامگذاری عنوان برای یک سال به معنای آغاز آن موضوع در سال و توجه به آن در سال های آینده نیز است.

عاملی تصریح کرد: کلیات سندی در خصوص رونق تولید در شرایط تحریم با رویکرد اقتصاد مقاومتی پس از بحث و تبادل نظر به تصویب رسید که در آن ۱۰ سیاست که تکالیفی ضمن آن برای دستگاه های عضو شورا با رویکرد موضوعات دانش بنیان و فرهنگ مبنا تعیین شده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران اضافه کرد: بر اساس این سیاست های تصویب شده دستگاه ها موظف می شوند که برنامه اقدام تهیه کنند که این برنامه ها در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور و ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور به تصویب خواهند رسید و ظرف مدت شش ماه گزارش های عملکرد آن باید در صحن شورا ارائه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به تصویب موضوع جایزه بین المللی ایثار گفت: این جایزه در سطح ملی و بین المللی اجرایی خواهد شد که اساسنامه آن در جلسه امروز به تصویب رسید.

تصویب سهمیه پنج درصد مازاد بر کنکور برای مناطق سیل زده

عاملی همچنین با اشاره به سیل اخیر که مناطقی از کشور را با آسیب دچار کرد، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه تصویب کرد که پنج درصد مازاد بر ظرفیت عمومی کنکور به عنوان سهمیه به مناطقی که به صورت مستقیم دچار آسیب سیل شدند اختصاص پیدا کند.

وی تاکید کرد: این سهیمه مازاد بر ظرفیت عمومی کنکور است و سایر داوطلبان کنکور به هیچ وجه تحت تاثیر آن قرار نخواهند گرفت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: تشخیص مناطق سیل زده که شامل مصوبه می شوند به عهده وزارت کشور و وزارت علوم خواهد بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه از مشخص شدن نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در ستاد راهبری مهندسی فرهنگی خبر داد.

عاملی گفت: بر این اساس حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدیان، حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا، حجت الاسلام والمسلمین محمود محمدی عراقی و حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی به عنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در ستاد راهبری مهندسی فرهنگی معین شدند.

موافقت با عضویت نماینده وزارت علوم در شورای اجتماعی کشور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از موافقت این شورا برای عضویت نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شورای اجتماعی کشور در جلسه امروز خبر داد.

عاملی افزود: همچنین در این جلسه با انتخاب حجت الاسلام والمسلمین محمدیان به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در هیئت نظارت مرکزی بر تشکل های اسلامی دانشگاهی موافقت شد.

وی افزود: حجت الاسلام والمسلمین قمی نیز مجددا به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در هیئت نظارت بر مطبوعات انتخاب شدند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه از انتخاب آقای رحیم پور ازغدی و مخبر دزفولی به عنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای سیاستگذاری مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی خبر داد.

عاملی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در اصل هیئت امنای این شورا نیز است اختیارات خود را در این جلسه به کمیسیون دائمی این شورا واگذار کرد، گفت: اعضای این کمیسیون نیز در جلسه انتخاب شدند که شامل دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدعلی کی نژاد، محمدرضا مخبر دزفولی، منصور کبگانیان، حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی هستند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به ضرورت تایید نمایندگان فرهنگستان ها در هیئت امنای فرهنگستان ها گفت: محمد دبیری مقدم در جلسه امروز با پیشنهاد فرهنگستان زبان و ادب فارسی و تایید جلسه برای عضویت در این هیئت امنا انتخاب شد.

انتخاب رئیس و اعضای شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی

عاملی با اشاره به عضویت ۱۰ نفر نماینده از جانب شورای عالی حوزه علمیه در شورای تخصصی حوزوی و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا، حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی، حجت الاسلام والمسلمینسید حسن ربانی، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، حجت الاسلام والمسلمین سید یوسف طباطبایی نژاد، حجت الاسلام والمسلمین سید مصباح عاملی، حجت الاسلام والمسلمین محمود رضا جمشیدی، حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت پور، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود مدنی و حجت الاسلام والمسلمین سید حسن میرمعزی به عنوان نمایندگان شورای عالی حوزه علمیه در شورای تخصصی حوزوی انتخاب شدند.

وی افزود: حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی، فریبا علاسوند، رحیمی صادقی نیز به عنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای تخصصی حوزوی انخاب شدند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از انتخاب مجدد حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا به عنوان رئیس شورای تخصصی حوزو خبر داد.