مجتمع فرهنگی ارشاد در تیتکانلو به اداره کتابخانه ها واگذار نمی شود

فاروج- ایرنا- مجتمع فرهنگی فرهنگ وارشاد که با اولویت ساخت کتابخانه کلنگ زنی شد، با استانداردهای مجتمع فرهنگی ساخته شد و این فضا به اداره کتابخانه ها واگذار نمی شود.

ساخت کتابخانه در تیتکانلو در اولویت قرار دارد

فاروج- ایرنا- مجتمع فرهنگی فرهنگ وارشاد که با اولویت ساخت کتابخانه کلنگ زنی شد، با استانداردهای مجتمع فرهنگی ساخته شد و این فضا به اداره کتابخانه ها واگذار نمی شود.

مجتمع فرهنگی ارشاد در تیتکانلو به  اداره کتابخانه ها واگذار نمی شود
مجتمع فرهنگی ارشاد در تیتکانلو به اداره کتابخانه ها واگذار نمی شود

فرماندار فاروج چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا گفت: ایجاد نشدن فضایی با استانداردهای کتابخانه برای شهری مثل تیتکانلو با قدمت فرهنگی وهنریش در شان مردم نیست.

هادی رجائی نیا افزود: در نشستی که بعد از بازدید از شهر تیتکانلو با شورای اسلامی این شهر انجام شد، یکی از مباحث مطرح شده برطرف شدن مشکل فضای کتابخانه تیتکانلو بود که از سوی شورا، زمینی برای ساخت کتابخانه پیشنهاد شد.

وی گفت: در اعتبارات سال پیش رو، ساخت فضای کتابخانه در اولویت قرار می گیرد.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص واگذاری مجتمع فرهنگی تیتکانلو که به تازه گی به بهره برداری رسیده به اداره کتابخانه ها برای استقرار کتابخانه حضرت مهدی(عج) این شهر گفت: پیش از انتصابم، این فضا با امضا قرار داد به بخش خصوصی واگذار شده بود با پیگیری های که از مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان انجام شد قول هایی داده شد.

وی با بیان اینکه، خیلی انتظار نداریم که این مکان را به مجموعه کتابخانه ها واگذار شود گفت: در پیگیری های انجام شده، مقرر شد که در این فضا فعالیت های فرهنگی با توجه به ظرفیت های شهر انجام شود.

فرماندار فاروج گفت: از رونق فعالیت های فرهنگی در این مجتمع استقبال می کنیم اما اگر فقط در حد اسم یک فضای فرهنگی بماند وفعالیتی صورت نگیرد مورد قبول نیست.

رجائی نیا بااشاره به اینکه، مدیرکل فرهنگ وارشاد استان پذیرفته اند در صورت فعال نشدن فعالیت های فرهنگی در این مجتمع از سوی فرد طرف توافق نامه، فضا تا ایجاد ساختمان مناسب، به کتابخانه واگذار شود افزود: ضمن اینکه این فضا استانداردهای فضای کتابخانه ای را ندارد و در درازمدت مشکل ایجاد می کند اما اگر فضای مناسبی ایجاد نشود از سر ناچاری از این فضا برای کتابخانه استفاده می شود.

وی گفت: تا ساخت فضای دائمی برای کتابخانه، یا فضای فعلی بهسازی یا به مکان دیگری منتقل می شود اما ساخت کتابخانه در اولویت است.

رجائی نیا با گلایه از مدیرکل فرهنگ وارشاد در خصوص فعال نشدن مجتمع فرهنگی تیتکانلو از سوی بخش خصوصی با گذشت زمان زیادی از واگذاری آن به بخش خصوصی افزود: در بازدید از مناطق مختلف شهر تیتکانلو، با مجتمعی رها شده، درهای باز، فضایی غبار گرفته و... مواجه شدیم.

وی با اشاره به برودت هوا وقرار داشتن مجتمع در مسیر آب های سطحی ناشی از بارندگی ها بیان داشت: برای بهره برداری از این فضا، هزینه های زیادی انجام شده است وامیدواریم هرچه زودتر این فضا با پیگیری دستگاه شهرستانی واستانی با ایجاد فعالیت های فرهنگی ساماندهی شود.

در ششمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش خبوشان که در سال 91 در محل فرمانداری فاروج برگزار شد، با توجه به جانمایی زمین در تیتکانلو در این جلسه مصوب شد فاز نخست کتابخانه استاندارد 420 متری این شهر از محل اعتبارات تملک و دارایی شهرستان پس از تخصیص، با 120 مترمربع زیر بنا در فاز نخست در سال آینده اش یعنی سال 92 ساخته شود.

در سال 92 در نشست دیگری از جلسات انجمن بخش خبوشان با حضور مسئولان وقت، انعقاد قرار داد زمین برای ساخت کتابخانه وحتی تامین نیرو برای خدمات دهی نوبت عصر کتابخانه مصوب شد.

با گذشت یک سال دیگر از این مصوبات در سال 93 در زمان کلنگ زنی مجتمع فرهنگی فرهنگ وارشاد با 420 مترمربع زیربنا در تیتکانلو که با حضور مدیرکل وقت کتابخانه ها، مدیرکل فرهنگ وارشاد، مسئولان شهرستانی ونماینده مردم شهرستان های فاروج وقوچان انجام شد؛ در زمین اهدایی از سوی شورا اعلام شد ساخت مجتمع با اولویت کتابخانه خواهد بود.

این مجتمع هفته دولت امسال به بهره برداری رسید اما در این فضا استانداردهای فضای کتابخانه ای لحاظ نشده بود.

کتابخانه تیتکانلو در حال حاضر در فضایی با مالکیت بهزیستی مستقر است.

منابع موجودی این کتابخانه 8 هزار جلد کتاب است.

خبرنگار: مرضیه مهربان ** انتشاردهنده : علی اصغرافتاده

7187/1744