آینده کره جنوبی- بهاره سلطانپور ابیانه*

تهران - ایرنا- بعد از رسوایی سیاسی که رئیس جمهور کره جنوبی به راه انداخت کمتر از 1 ماه یعنی جمعه 9 دسامبر مجلس ملی کره ، طرح استیضاح پارک گون هی را تصویب و تمام اختیارات دولتی را از وی سلب کرد .

تهران - ایرنا- بعد از رسوایی سیاسی که رئیس جمهور کره جنوبی به راه انداخت کمتر از 1 ماه یعنی جمعه 9 دسامبر مجلس ملی کره ، طرح استیضاح پارک گون هی را تصویب و تمام اختیارات دولتی را از وی سلب کرد .

آینده کره جنوبی- بهاره سلطانپور ابیانه*
آینده کره جنوبی- بهاره سلطانپور ابیانه*

در مجلس ملی کره 300 نماینده حضور دارند که طرح استیضاح خانم پارک با 299رای مثبت 234 نماینده در برابر رای منفی 56 نماینده حاضر به تصویب رسید.

بعد از رسوایی سیاسی که در دستگاه اجرایی این کشور به وجود آمد بیشتر شهروندان کره ای از وضع به وجود آمده اعتراضات گسترده ای در سئول پایتخت این کشور و دیگر شهرهای آن به راه انداخته و خواهان برکناری خانم پارک شدند .

خانم پارک نخستین رئیس جمهوری کره جنوبی است که در دوران ریاست جمهوری استیضاح شده است . آقای رو موهیون هم بعد از پایان دوران ریاست جمهوری در مارس 2004 توسط مجلس ملی کره استیضاح شد . پارک گون هه دختر کودتا چی معروف کره آقای پارک چونگ هی در دهه 70 میلادی است . دهه ای که کشور کره با فقر و ناتوانی مالی بسیاری روبه رو بود .

معمار توسعه اقتصادی کره جنوبی پدر خانم پارک است کسی که 20 سال بر کره حکومت کرد و این کشور را از فقر به کشور در حال توسعه تبدیل کرد . اما حکومت 20 ساله پدر همراه با فشار های شدید اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی همراه بود و در واقع حکومت پارک چونگ هی یک حکومت نظامی معروف در شرق آسیا شناخته می شد . بعد از تصویب استیضاح رئیس جمهور دادگاه قانون اساسی کره به مدت 180 روز فرصت دارد به اتهامات موارد استیضاح رسیدگی نماید تا آن زمان نخست وزیر کره وظایف خانم پارک را بر عهده خواهد داشت .

طبق اصل 65 قانون اساسی هر زمانی رئیس جمهوری کره در انجام وظایف ریاست جمهوری تخلف نماید نمایندگان مجلس ملی می توانند طرح استیضاح رئیس جمهوری را به مجلس ارائه دهند .

اگر چه بیشتر قضات دادگاه قانون اساسی کره منصوب به رئیس جمهور کنونی هستند، اما به نظر می رسد با توجه به فشار افکار عمومی و نیز حمایت بخشی از اعضاء نمایندگان حزب خود رئیس جمهور ( سنوری ) باز هم به دلیل فساد های سیاسی مکرر شخص رئیس جمهور ، خانم پارک محکوم خواهد شد .

در 100 سال اخیر کره جنوبی تحولات عظیمی را تجربه کرده است . تحولاتی که هر کدام می توانند یک کشور را وارد تلاطم های شدید سیاسی نماید . 50 سال استعمار ژاپن ، 3 سال جنگ خانمان سوز دو کره و کشته شدن100 هزار اتباع کره ای ، کودتای نظامی 20 ساله و بدهی در دهه 90 میلادی تحولاتی است که کره با آنها رو به رو بوده است . کشور کره جنوبی چون کشوری اقتصادی است تحولات داخلی زیاد نمی تواند روی سیستم کشور تاثیر مستقیمی بگذارد و به دلیل قدرت ساختار های اقتصادی این کشور بعد از یک مدت کوتاه روند فعالیتهای سیاست های داخلی کره عادی خواهد شد .

جالب اینجاست که همزمان با طرح استیضاح خانم پارک ، موافقت نامه ساخت 10 کشتی غول پیکر با ایران به امضاء رسید . این قرار داد نشان میدهد که تحولات داخلی در کره آن چنان تاثیری بر روابط با دیگر کشور ها از جمله ایران نداشته و این تحولات سیاسی باعث تقویت نهاد های مردم سالاری ، شفافیت سیاسی و بهتر شدن ساختار این کشور خواهد شد .

-------------------------------------------------------------------------------

* کارشناس

گزارش مشکل
پارکاستیضاح