واکنش دولت چین به استیضاح رئیس‌جمهور کره جنوبی

«لو کانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه در واکنش به رأی مجلس کره جنوبی به استیضاح رئیس‌جمهور این کشور اظهار کرد: دولت چین امیدوار است که پس از رأی به استیضاح «پارک گئون های» هرچه سریعتر ثبات سیاسی به این کشور باز گردد.

واکنش دولت چین به استیضاح رئیس‌جمهور کره جنوبی
واکنش دولت چین به استیضاح رئیس‌جمهور کره جنوبی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، «لو کانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز  جمعه در واکنش به رأی مجلس کره جنوبی به  استیضاح رئیس‌جمهور این کشور اظهار کرد: دولت چین امیدوار است که پس از رأی به استیضاح «پارک گئون های» هرچه سریعتر ثبات سیاسی به این کشور باز گردد.

 بنا به گزارش «اسپوتنیک»، سخنگوی وزارت خارجه چین تصریح کرد: دولت چین به دقت تحولات کره جنوبی را دنبال می کند اما در خصوص استیضاح رئیس جمهور این کشور آن را مسأله ای داخلی می داند.

وی ضمن تاکید بر اینکه چین هیچ تمایلی به دخالت در امور داخلی کره جنولی ندارد گفت: به عنوان یک همسایه نزدیک امیدواریم که هرچه سریعتر ثبات سیاسی به کره جنوبی برگردد.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین تاکید کرد: دولت چین از همه اقدامات «پارک گئون های» که در راستای بهبود روابط چین و کره جنوبی بود قدرانی می کند اما تصمیم وی مبنی بر استقرار سیستم دفاع موشکی «تاد» آمریکایی منافع امنیتی دولت چین در منطقه را تضعیف می کند.

مجلس کره‌جنوبی روز جمعه با اکثریت آراء تصویب کرد که «پارک گئون های» رئیس جمهور این کشور به خاطر رسوایی اخیر را استیضاح کند.

براساس گزارش پایگاه خبری «یونهاپ‌نیوز» مجلس کره جنوبی امروز جمعه طرحی را با 234 رای موافق از 300 نماینده مجلس به تصویب رساند که براساس آن استیضاح رئیس جمهور کره جنوبی نهایی شد.

این طرح مجلس ضمن  اعلام استیضاح «پارک گئو های» همچنین تصریح می‌کند که تا زمانی که «دادگاه قانون اساسی» رای نهایی خود را در این باره اعلام نکرده تمام اختیارات ریاست‌جمهوری «پارک گئون های» به حالت تعلیق درمی‌آید.

دادگاه قانوسی کره‌جنوبی 180 روز وقت دارد تا قانونی بودن استیضاح رئیس جمهور را بررسی کند.

تا پیش از انتخاب رئیس جمهور آتی، رئیس جمهور کنونی ازکار برکنار می شود و نخست وزیر تمام مسئولیت‌های ریاست جمهوری را به عهده می گیرد.

انتهای پیام/

گزارش مشکل
چیناستیضاح