خرید اس ۴۰۰ یک توافق انجام شده است

رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی ضمن بیان این مطلب که خرید سامانه موشکی اس_۴۰۰ یک توافق قطعی است گفت که آنکارا در ساخت سامانه موشکی اس_۵۰۰ با روسیه همکاری می‌کند.

خبرگزاری میزان- رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی ضمن بیان این مطلب که خرید سامانه موشکی «اس_۴۰۰» یک توافق قطعی است گفت که آنکارا در ساخت سامانه موشکی «اس_۵۰۰» با روسیه همکاری می‌کند.

خرید اس ۴۰۰ یک توافق انجام شده است به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان ، «رجب طیب اردوغان» شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی گفت: خرید سامانه موشکی «اس_۴۰۰» یک توافق انجام شده است.

وی افزود: آنکارا در ساخت سامانه موشکی «اس_۵۰۰» با مسکو مشارکت خواهد کرد.

مقامات دولت آمریکا پیش از این به ترکیه درباره خرید سامانه موشکی اس_۴۰۰ از روسیه هشدار داده‌اند.

ماه نوامبر سال گذشته پنتاگون در گزارشی به کنگره، اعلام کرده بود خرید این سامانه موشکی از روسیه احتمالا ترکیه را خرید جنگنده‌های اف_۳۵ محروم خواهد کرد.

ماه فوریه نیز رئیس جمهور آمریکا لایحه بودجه‌ای را امضا کرد که تحویل جنگنده‌های «اف_۳۵» به ترکیه را تا زمان مشخص شدن وضعیت فروش سامانه اس_۴۰۰ به این کشور از سوی روسیه به حالت تعلیق در‌می‌آورد.

بر اساس این لایحه بودجه، تحویل جنگنده‌های اف_۳۵ به ترکیه تا زمانی که وزیر خارجه و وزیر دفاع آمریکا گزارشی از جدیدترین تحولات مربوط به توافق میان آنکارا و مسکو مبنی بر خرید سامانه پدافند موشکی «اس_۴۰۰» ارائه دهند تعلیق خواهد شد.

با این وجود آنکارا بار‌ها در واکنش به این هشدار آمریکا اعلام کرده که تحت هیچ شرایطی توافق خرید سامانه موشکی اس_۴۰۰ را کنار نخواهد گذاشت.

رئیس جمهور ترکیه در جلسه پرسش و پاسخ خود با دانشجویان در استانبول در پاسخ به این تهدید آمریکا گفت: ترکیه اقدامات فنی در این باره را انجام داده و به این نتیجه رسیده که چنین مشکلی وجود ندارد.

اردوغان در بخش دیگری از سخنان شنبه شب خود گفت: آن‌ها اکنون توپ را در زمین می‌چرخانند. بی‌میلی از خود نشان می‌دهند، اما دیر یا زود ما جنگنده‌های «اف_۳۵» را تحویل خواهیم گرفت. عدم تحویل جنگنده‌ها جزء گزینه‌ها نیست.