هنر سوزن دوزی زنان بلوچ نیازمند توجه بیشتر مردم و مسئولان است

هنر سوزن دوزی زنان بلوچ نیازمند توجه بیشتر مردم و مسئولان است

مهرستان - اهمیت نیاز به پوشاک با داشتن استانداردهای زیبایی شناختی بدون داشتن محدودیت سنی و با تکیه بر اقتصاد بومی دلیل محکمی بر توجه بیشتر به هنر سوزن دوزی است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: مهران خاکی زائی - سوزن دوزی از هنرها و صنایع دستی اصیل ایرانی است که خاستگاه آن استان سیستان و بلوچستان است، هنری که طرح‌های آن از اندیشه زن بلوچ سرچشمه می‌گیرد.

یکی از نقوش سوزن دوزی بلوچی، دوخت پرکار است که امروزه طرفداران زیادی در میان مردم بلوچستان و دیگر نقاط ایران دارد.

بانو مهتاب نوروزی مشهور ترین هنرمند سوزن دوز بلوچ بود که به واسطه خلاقیت و ذوق بسیار بالایی که در این هنر داشت در نوجوانی برای طبقه اشراف لباس‌های بسیاری را با نقش و نگار فاخر آفرید. در حال حاضر برخی از آثار هنری وی در کاخ موزه سعدآباد نگه داری می‌شود.

در همین راستا الهام رزمخواه یکی از بانوان فعال در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار مهر ، اظهار داشت: از جمله صنایع دستی که باورها و ارزش‌های غیرمادی جامعه را گسترش می‌دهد، هنر تزئین پوشاک است، این هنر در قالب سوزن دوزی در میان قوم بلوچ رواج دارد.

وی افزود: بلوچ‌ها به عنوان یکی از قدیمی ترین و اصیل‌ترین اقوام ایرانی دارای پوشاک مخصوص به خود هستند که باعث ایجاد وجه تمایز آنها از دیگر طوایف ایرانی است.

مینا رزمخواه یکی از بانوان کارآفرین هم در گفت و گو با خبرنگار مهر ، اظهار داشت: هرکدام از دوخت‌های سوزن دوزی بلوچ از منظر جامعه شناختی، زیبایی شناختی مخاطبی خاص برای خود دارند.

وی گفت: امروزه زنان با هنر سوزن دوزی بر روی لباس اثر هنری محض خلق می‌کنند و به همه ثابت کردند که یک لباس می‌تواند به عنوان اثر هنری مستقل اعلام موجودیت کند.

مدیر شرکت سوزن دوزی ماکا با اشاره بر اینکه دوخت‌های دست دوز، پلیوار، پرکار و … هر کدام از آنها اگر اصول ترکیب رنگ و ظرافت را رعایت کنند می‌توانند مخاطب بیشماری را جذب کنند، تصریح کرد: نمی‌توان از دوخت خاصی به عنوان دوخت پر مخاطب تر نام برد.

وی تصریح کرد: اگر همه افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند از چارچوب قالب‌های قدیمی خارج شوند و با تغییر در چیدمان و استفاده از دکوراسیونی متناسب و با انعطاف در برنامه زمانی و کاری و با ایجاد ارزش و تعادل در صنف پوشاک سوزن دوزی شده می‌توان به ثبات درآمدی رسید.

این بانوی کار آفرین افزود: اهمیت نیاز به پوشاک با داشتن استاندارد زیبایی شناختی بدون داشتن محدودیت سنی دلیل محکم بر اهمیت ظهور تولید کنندگان خرد و کلان داخلی و خارجی است.

رزمخواه بیان داشت: ادغام هنر و زیبایی در کنار پوشش افراد به عنوان یک شاخصه به حساب می‌آید که سوزن دوزی این رساله را به صورت تمام و کمال نمایان ساخته است.

وی تصریح کرد: هنر سوزن دوزی که به عنوان سرمایه ملی محسوب می‌شود بر روی چارچوب و اصول خاصی پایه ریزی شده و این اساس داشتن اصالت است که با رعایت این اصل وارد صنعت مد در هنر و بازار بین الملل شده است.

مریم سپاهی یکی دیگر از بانوان در این عرصه می‌گوید: سوزن‌دوزی یکی از صنایع دستی و هنرهای ایرانی است که پیشینه آن به ۸ هزار سال پیش باز می‌گردد.

وی با اشاره بر اینکه نقوش در سوزن‌دوزی‌ها و دست‌بافته‌های هر منطقه الهام گرفته از طبیعت پیرامون است که هنرمند به زیبایی از آنها بهره می‌برد، افزود: عمده نقوش این سوزن‌دوزی‌ها منعکس کننده تخیلات، آرزوها، اسطوره‌های حماسی هنرمند، زندگی آداب و رسوم، عقاید، ریشه‌ها و باورهای قومی و قبیله‌ای آنان است که هر کدام از این نقوش سمبل و نمادی از گذشتگان به حساب می‌آید.

گفتنی است، سوزن دوزی زن بلوچ در صدها طرح و نقشه بر روی لباس، از جمله صنایع دستی مهم ایران زمین به شمار می‌رود و منحصر به فرد بودن این هنر زیبا شهرت جهانی یافته است.