افزایش ۱۲ درصدی تعهدات ستاد بازسازی عتبات استان همدان در سال جاری

افزایش ۱۲ درصدی تعهدات ستاد بازسازی عتبات استان همدان در سال جاری

همدان - رئیس ستاد بازسازی عتبات استان همدان از افزایش ۱۲ درصدی تعهدات ستاد بازسازی عتبات استان همدان در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمد علی بادامی صبح شنبه در آئین تودیع و معارفه مسئول ستاد بازسازی عتبات شهرستان همدان، اظهار کرد: فعالیت ستاد بازسازی عتبات کاری اهل بیتی است چراکه این مجموعه نه دولتی است و نه بخش خصوصی بلکه مجموعه‌ای مردم‌نهاد است که قریب ۱۲ سال در استان همدان فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه شهرهای مریانج و قهاوند مستقل از همدان فعالیت دارند، ادامه داد: سیاستی که تاکنون در ستاد دنبال شده به اینگونه است که در هر شهرستان فردی به عنوان مسئول آن شهرستان فعالیت‌های ستاد را دنبال کند.

بادامی عنوان کرد: خوشبختانه تمام شهرستان‌ها در استان همدان دارای مسئول هستند که حکم رسمی برای همه آنها ابلاغ شده است.

وی افزود: ارتباط با فرمانداری، شورای شهر، شهرداری، روسای بانک‌ها و نهادهای دیگر و خیرینی که در نهادهای مردمی حضور دارند، سیاست کلی ستاد است و مسئولین در این جهت باید فعالیت داشته باشند.

بادامی با اشاره به اینکه ستاد بازسازی عتبات سه مسئولیت نخست جمع‌آوری نذورات، هدایت نذورات به سمت پروژه‌های عتبات و اربعین را بر عهده دارد، گفت: از زمان فعالیت ستاد بازسازی در استان همدان موکب‌ها شکل گرفتند و هر ساله شاهد خدمت رسانی آنها به زائران اربعین حسینی هستیم.

وی تأکید کرد: از سال گذشته تاکنون فعالیت موکب‌ها نظام مند شده و هر موکب برای فعالیت خود باید در سایتی که ایجاد شده ثبت‌نام و مجوز فعالیت دریافت کند.

رئیس ستاد بازسازی استان همدان گفت: نکته حائز اهمیت این است که ستاد بازسازی عتبات از طریق موکب‌ها در بین مردم شناخته شد چراکه موکب‌ها به نام ستاد بازسازی در ایام اربعین فعالیت می‌کنند.

بادامی عنوان کرد: همدان دارای ظرفیت خوبی برای جذب و تحقق تعهدات ستاد است که متأسفانه تاکنون به خوبی از این ظرفیت استفاده نشده است.

وی بابیان اینکه تبلیغات و اطلاع رسانی مهم‌ترین وظیفه اعضای ستاد است به طوری که مردم به خوبی با اهداف ستاد بازسازی عتبات آشنا شوند ارتباط مستمر با نهادها و ادارات را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: حضور در نماز جمعه و فعال کردن بخش بانوان از انتظاراتی است که از ستاد بازسازی عتبات شهرستان همدان داریم.

وی بیان کرد: ۳۱ استان کشور باید افزون بر یک هزار میلیارد تومان آورده داشته باشند که این مبلغ صرف سه پروژه ترفیع گنبد امام حسین (ع)، صحن حضرت زهرا (س) و صحن حضرت زینب (س) و مابقی صرف پروژه‌های کاظمین و سامرا خواهد شد.

بادامی با بیان اینکه تعهدات همدان در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داشته است، گفت: با وجود مشکلات اقتصادی و تورم، استان همدان تاکنون در زمینه تحقق تعهدات به خوبی عمل کرده است.

وی تأکید کرد: شعار امسال کالا محوری است لذا ستاد بازسازی شهرستان همدان باید در سمت کالامحوری فعالیت کند که در این راستا باید با کارخانجات و شهرک‌های صنعتی ارتباط موثری برقرار و از ظرفیت واحدهای تولیدی و صنعتی همدان به خوبی استفاده شود.

وی در ادامه کمک نقدی ستاد بازسازی عتبات استان همدان را بالغ بر یک میلیارد و۱۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: هرساله بیش از ۵۰ درصد درآمد توسط بانوان همدان محقق می‌شود و در سال گذشته بیش از یک و نیم تن مس و ۱۴ کیلو طلا در استان همدان جمع‌آوری شد.

معاون جذب ستاد بازسازی عتبات استان همدان نیز عنوان کرد: مسئولیت شهرستان همدان نسبت به سایر شهرستان‌ها سنگین‌تر است چراکه ظرفیتی که در شهرستان همدان وجود دارد سایر شهرستان‌ها از آن برخوردار نیستند.

محمود کتابی ادامه داد: تعهد ستاد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و در راستای تحقق آن تلاشی مضاعف نیاز است و با وجود مشکلات اقتصادی در جامعه اعضا ستاد بازسازی عتبات باید روش‌های مناسبی را برای جذب شناسایی کنند.

کتابی با بیان اینکه در سال گذشته استان همدان تفاهم‌نامه‌هایی با برخی از دستگاه‌ها منعقد کرد، بیان کرد: انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با شهرداری همدان نمونه آن است که بر اساس آن مقرر شد شهرداری همدان در خصوص تبلیغات همکاری لازم را داشته باشند.

وی وعده هدیه یک خشت طلا به ستاد بازسازی استان همدان از سوی شهرداری را از دیگر تعهدات دانست و افزود: بر اساس مذاکراتی با اداره کل آموزش و پرورش استان همدان، بخش‌نامه‌ای از سوی این اداره کل به مدارس استان ابلاغ شد تا نذورات در مدارس جمع‌آوری شود.

وی افزود: مذاکراتی با مدیر کل بنیاد شهید همدان انجام شده و مقرر شده تا برای خانواده شهدا اهداف ستاد تبیین و اطلاع‌رسانی شود.