سه موزه تخصصی در استان قزوین راه اندازی می شود

سه موزه تخصصی در استان قزوین راه اندازی می شود

قزوین- معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: موزه های مردم شناسی آبیک، تاریخ طبیعی و اولین موزه بانک کشور در استان قزوینراه اندازی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، علیرضا خزایلی مدیرکل به همراه نادر ارجمند معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ظهر شنبه به مناسبت روز موزه با حضور در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان در محل اداره میراث فرهنگی قزوین به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

نادر ارجمند در این نشست اظهار داشت: به مناسبت روز موزه از ۲۸ اردیبهشت تا سوم خرداد ماه برنامه‌های متنوعی در استان قزوین تدارک دیده شده که اجرا می‌شود.

وی بیان کرد: برپایی نمایشگاه عکس میراث معنوی در محل دولت خانه صفوی، بازدید رایگان شهروندان در مدت یک هفته از موزه‌ها و بناهای تاریخی، کلنگ زنی ساخت دو موزه خصوصی تاریخ طبیعی در یکی از دبیرستان‌های قزوین شامل تاکسی درمی حیوانات، صدف و سکه‌های تاریخی، موزه بانک سپه با مجموعه اداری و تاریخی از اولین بانک کشور و موزه مردم شناسی شهرستان آبیک از برنامه‌های این هفته است.

ارجمند تصریح کرد: موزه تاریخ طبیعی آبیک در یک هزار متر زمین در سه طبقه ساخته می‌شود و مقرر شده ۳۰۰ میلیون تومان از اعتبارات استانی و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبارات ملی برای آن هزینه شود و پیش بینی می‌کنیم امسال به ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی برسد.

معاون میراث فرهنگی استان قزوین یادآور شد: مراسم تجلیل از خادمان میراث فرهنگی شامل مجموعه داران، استاد کاران، اصحاب رسانه، تجلیل از همکاران میراث فرهنگی، آغاز فاز دوم مرمت امامزاده حسین، آغاز کاوش باستان شناسی امامزاده حسین، شروع عملیات باستان شناسی در این ایام اجرا می‌شود.

وی بیان کرد: مسابقه اسکیس در مسجد جامع عتیق، غبار روبی مزار شهدا و دیدار با خانواده شهدا از دیگر برنامه‌های روز موزه‌ها در قزوین است.

بازدید رایگان از موزه‌ها و بناهای تاریخی

ارجمند یادآور شد: از ۲۸ اردیبهشت ماه در سوم خرداد ماه بازدید از همه موزه‌ها و بناهای تاریخی استان قزوین از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب برای شهروندان رایگان است.

موزه کشاورزی به مجموعه موزه‌ها اضافه می‌شود

ارجمند در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص بازگشایی موزه کشاورزی گفت: این موزه یکی از موزه‌های خوب استان قزوین است که بزودی در نشستی با رئیس سازمان جهاد کشاورزی نسبت به رفع مشکلات و بازگشایی این موزه اقدام خواهیم کرد.