گام دوم انقلاب؛ خوراک فکری نسل جوان

گام دوم انقلاب؛ خوراک فکری نسل جوان

شیراز- مردم اعتقاد دارند که گام دوم انقلاب خوراک فکری مناسبی را برای نسل جوان کشور فراهم کرده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها، سعید دهقانی: یکی از محورهای بیانیه گام دوم انقلاب به‌کارگیری جوانان متعهد و انقلابی در امور مدیریتی کشور است که این مهم ضرورتی بیش از پیش در ابتدای دهه پنجم از عمر انقلاب شکوهمند اسلامی را دارا است.

تعهد به انقلاب از درون جوانان می‌جوشد

خبرنگار مهر به دیدن یکی از جوانانی آمده است که گرچه سال‌های انقلاب را به چشم ندیده است اما معتقد است که صحیفه امام (رح) راه و سرنخی برای جوانان هم‌نسل خودش است تا از ایران کشوری قدرتمند بسازد.

محمد رحمانی که سابقه چندین ساله‌اش در همکاری با بسیج او را به این اندیشه رسانده که مهمترین هدف برای جوانان ایرانی نزدیک شدن به اندیشه‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی است می‌گوید: بیانیه گام دوم انقلاب که حاصل تجربیات مقام معظم رهبری از مصاحبت با جوانان است بر این اصل مهم پافشاری می‌کند که زمانه فریب‌های دشمن برای انحراف اخلاقی جوانان به سرآمده است.

رحمانی معتقد است: میانگین سنی افرادی که در جبهه سوریه مقابل دشمن تکفیری جانشان را کف دست گذاشتند و برای حفظ حرم حضرت معصومه ایستادند از ۳۵ سال تجاوز نمی‌کند. همین یک مثال نشان می‌دهد که طیفی از جوانان ایرانی آتش‌به‌اختیار و در عین دین‌داری از شهادت هراسی ندارند و این یکی از ثمرات انقلاب است.

او می‌گوید: بیانیه گام دوم انقلاب از این جهت اهمیت دارد که پویایی اندیشه شیعه و ظهور نسل جدید دهه ۶۰ و دهه ۷۰ با هم یک زایش جدید اندیشه را به وجود آورده است که از یک سو به راحتی دروغ‌های نظام امپریالیستی آمریکا را برنمی‌تابد و از سوی دیگر تشنه بیانات مرد خردمندی از خطه خراسان است که مقابل تک‌قطبی بودن جهان ایستاده است.

مهسا امیرمردانی، جوان ۲۶ ساله‌ای است که علاوه بر تحصیل در رشته فیزیک پلاسما به فعالیت‌های جهادی و انقلابی در راستای محرومیت‌زدایی در مناطق حاشیه‌ای شهرستان کازرون مشغول است. او به خبرنگار مهر می‌گوید: در یکی از بندهای بیاینه گام دوم انقلاب بر نقش زن به عنوان هدایت‌کننده و مدیر خانواده تاکید شده است. صدور بیاینه گام دوم انقلاب برای زنان سرزمین من نشان از آن دارد که نقش آن‌ها در بالاترین سطح خود قرار دارد. امروز جریان‌هایی که از سوی مثلث شوم عبری-عربی-آمریکایی هدایت می‌شوند در حال مغزشویی دخترانی هستند که متأسفانه به علت فقدان مطالعه آزادی را در بی‌بندوباری خلاصه می‌کنند.

او اضافه می‌کند: اگر هم کسی بیاید و بگوید که این بی‌بندوباری از سوی غرب هدایت می‌شود او را به داشتن توهم توطئه متهم می‌کنند. خوشبختانه رهبری با صدور این بیاینه و تاکید بر دو اصل مهم جوان‌گرایی و حضور زنان در مدیریت خانواده نشان داد که دسیسه‌های دشمنان ایرانیان چه چیزهایی هستند. در حقیقت تلویحاً اشاره شده است که دشمن کجاها را هدف هجمه‌های تبلیغاتی کذب خود قرار می‌دهد.

او باور دارد: رسانه‌های گروهی به ویژه صداوسیما و خبرگزاری‌ها باید بیش از پیش اصول و ارزش‌های بیانیه گام دوم انقلاب را به سمع و نظر مخاطبان برسانند.

دهه هفتادی‌ها انقلابی‌تر از سایر نسل‌ها

بهمن برزگر مغازه‌داری است که در حادثه سیل شیراز در دروازه قرآن دچار خسارات زیادی شد اما به گفت خودش به لطف جوانان بسیجی زندگیش به حالت اولیه برگشته است. او می‌گوید: روزهای اولیه بعد از سیل بسیاری از جوانان بسیجی برای کمک‌رسانی به محله‌های سیل زده می‌آمدند که یادآور سال‌های پس از انقلاب بود که مردم روحیه جمعی قدرتمندی داشتند و چه در جبهه جنگ و چه در پشت خاکریزها ایران را خانواده خود و هموطنان ایرانی را اعضای خانواده خود می‌پنداشتند.

این مرد ۵۵ ساله در ادامه به خبرنگار می‌گوید: من بیاینه گام دوم انقلاب را خوانده‌ام و خوشبختانه مطالعه آن برای من لذت‌بخش بود پس بر آن شدم تا در حد توانم این متن را در فضای مجازی بازنشر دهم.

آقای برزگر بیانیه گام دوم انقلاب را چکیده ارزش‌های ایرانی اسلامی می‌داند و می‌گوید: من یک کاسب هستم، نه تحصیلات دانشگاهی دارم و نه از سیاست چیزی می‌دانم اما تجربه‌ام از سالهای پیش و پس از انقلاب به من می‌گوید که صدور این بیانیه در راستای همان عدالت‌پروری انقلاب است که در سال‌هایی با زندگی اشرافی برخی از مسئولان به پستو رانده شده بود.