عادت به مطالعه از سنین کودکی در افراد نهادینه شود

عادت به مطالعه از سنین کودکی در افراد نهادینه شود

همدان - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بابیان اینکه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار می‌شود، گفت: عادت به مطالعه باید از سنین کودکی در افراد نهادینه شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، عاطفه زارعی صبح شنبه در جمع خبرنگاران عنوان کرد: نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا (ع) و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شده است.

وی تأکید کرد: امسال چهارمین دوره متوالی است که جشنواره توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه این جشنواره چند هدف مهم و اساسی که بر اساس مطالعات گسترده و اصول علمی تدوین شده است را دنبال می‌کند، افزود: اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی که از راه‌های مهم و حیاتی برای شناخت انسان نسبت به خود، ائمه اطهار و در نتیجه خداوند محسوب می‌شود که از اهداف اصلی این جشنواره است.

زارعی هدف دیگر جشنواره را گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره پاک ائمه معصومین (ع) دانست و عنوان کرد: برای گسترش فرهنگ کتابخوانی و افزایش ساعت مطالعه مشوق‌هایی چون جشنواره رضوی مثمر ثمر است و می‌تواند عامل انگیزشی در این مسیر به حساب آید.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره با تأکید بر سیره حضرت امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت احمدبن موسی (ع) برگزار می‌شود، ادامه داد: بخش ویژه سیره حضرت امام جواد (ع) نیز در این جشنواره در نظر گرفته شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار کرد: مطالعه کتب معرفی شده در این جشنواره می‌تواند گامی موثر در راستای برقراری ارتباطی سازنده و عمیق بین مخاطبان و ائمه معصومین به ویژه کودکان باشد.

معرفی ۱۲ کتاب برای جشنواره

زارعی افزود: در این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی ۱۲ کتاب در سه رده سنی «کودک ۴ تا ۱۲ سال»، «نوجوان ۱۳ تا ۱۷ سال» و «جوان و بزرگسال ۱۸ سال به بالا» معرفی شده است.

وی با بیان اینکه عادت به مطالعه باید در سنین کودکی در افراد نهادینه شود تصریح کرد: به همین دلیل جشنواره رضوی توجه ویژه‌ای به بخش کودک و نوجوان دارد و برنامه‌های مختلفی نیز برای آن در نظر گرفته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: کودکان برای شرکت در بخش کودک، می‌توانند به یکی از دو شیوه ترسیم نقاشی و ارسال فیلم موبایلی اقدام کنند و با کشیدن نقاشی از جذاب‌ترین بخش مورد علاقه کتاب در برگه‌های مسابقه و یا ارسال یک فیلم موبایلی، شامل معرفی کتاب و یا خواندن بخش‌های جذابی از کتاب، در این جشنواره شرکت کنند.

زارعی خاطرنشان کرد: نوجوانان نیز می‌توانند به دو شیوه ترسیم نقاشی از جذاب‌ترین بخش کتاب در برگه‌های مسابقه نقاشی و پاسخگویی به سوالات چهار گزینه‌ای به صورت مکتوب و الکترونیکی بر اساس کتاب‌های معرفی شده در جشنواره شرکت کنند.

کتاب می‌تواند عاملی موثر در تحکیم پایه‌های خانواده و ایجاد ارتباطات صمیمانه بین اعضای آن باشد زارعی در ادامه با بیان اینکه کتاب می‌تواند عاملی موثر در تحکیم پایه‌های خانواده و ایجاد ارتباطات صمیمانه بین اعضای آن باشد، گفت: به همین دلیل ارسال یک فیلم موبایلی، شامل معرفی کتاب دلخواه اعم از منابع جشنواره و یا منابع آزاد مرتبط با موضوع در جمع یا گروه‌های مختلف به ویژه خانواده، دوستان و همکاران، از طریق سایت جشنواره نیز پیش بینی شده است.

وی با تأکید بر اینکه فایل‌های الکترونیکی کتاب در دسترس همگان به صورت رایگان قرار دارد اظهار کرد: شرکت کنندگان می‌توانند علاوه بر ارسال آثار به شیوه الکترونیک در سایت، آثار مکتوب خود را به نزدیک ترین کتابخانه عمومی محل زندگی شأن تحویل دهند.

زارعی با بیان اینکه استقبال مردم همدان از هشتمین دوره جشنواره رضوی کم‌نظیر بود خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از ۴۵ هزار و ۶۹۸ نفر کتابخوان از سنین مختلف در سراسر سطح استان در این جشنواره شرکت کردند.